Sokakta dilenen insanlar

Her gün bizim buralarda dilenen bir teyze vardı akşama doğru battaniyesini alıp giderken 2 tane 200 lira düşürdü. Ramazan vakti iftara yakındı kimse yoktu sokakta. Gittim aldım parayı attım cebime.

Annem gözü kapalı 100 TL verdi bir kadına. Arkadaşlar 100 TL! 100 TL bu devirde kolay kazanılmıyor annemim böyle saçma bir şey yapması sinirimi bozdu.
Benim annem de verme dememe rağmen gördüğünde 3-5 lira veriyordu fakat bir gün para verdiği dilencinin kocası marketten bol bol et alıp karısıyla arabaya bindiğini görünce şok oldu, o günden beri de hiçbir dilenciye para vermiyor. Adamlar bizden iyi yaşıyor.

Dilencilere vereceğiniz parayı toplayıp su kuyusu açımına yardım edin. Bağış yapın. En azından her su aktığında sevap kazanırsınız. Öyle tiplerin ne olduğu belirsiz. En azından su kuyusu Afrika'ya açılıyor. Arkasını biliyorsunuz.

Akşam üzeri caddeler de mendil, su satan çocuklar oluyor 1.5 falan satıyorlar geçen gün babam 1 tane mendil aldı. Onlara vermek daha iyi.

Ben de bir ara caddede eski bir sağlık ocağının merdivenlerinde oturuyordum, cips kola falan almıştım zıkkımlanıyordum. Mendil satan bir amca vardı arada onu dikizliyordum, kimse mendil almadı. Üzüldüm biraz, sonra zaten mendil alacaktım ondan aldım 5 lira verdim gittim.

Hocam size bir şey söyliyim mi annenize söyleyin vermesin birdaha. Çok merhametli olmak bayağı kötü bir şeydir. Onların elinde İphone varken biz daha doğru düzgün telefon alamıyoruz. Hem "Allah rızası için diyorlar.". Sen madem müslümansın. İslam'da dilenmek yasak. Git çalış diyor. Bulacağın iş kötü bile olsa çalış diyor İslam'da. Artık iş yok, gücün de yoksa dilen, o en son safha fakat bayağı arttı. Hele bu zamanlar bizim caddede 3 dilenci var. 2'si zaten çingene.(Çingenelere laf etmiyorum, onların yaşam stili böyle) Acımasız olman lazım. Yoksa elindeki para uçar gider. Gerçekten ihtiyacı olan birine verebilirsin fakat böyle dilencilere asla verme.

Ben de bir ara caddede eski bir sağlık ocağının merdivenlerinde oturuyordum, cips kola falan almıştım zıkkımlanıyordum. Mendil satan bir amca vardı arada onu dikizliyordum, kimse mendil almadı. Üzüldüm biraz, sonra zaten mendil alacaktım ondan aldım 5 lira verdim gittim.
Çok iyi yapmışsın hem adama yardım ettin 1 tane bile mendil satmasına. Hem de sevap kazanmışsın. :)

Çok iyi yapmışsın hem adama yardım ettin 1 tane bile mendil satmasına. Hem de sevap kazanmışsın. :)

Sevap falan kazanmadım. Eğer dümdüz dilenci olsaydı vermezdim ama satış yapmaya çalıştığı için verdim. Ben Müslüman değilim ve Müslüman olmadığım için, kimse bana bunun karşılığını cennete vereceği için yapmadım. Sevap falan kazanmak için değil yani.

Siz neden bahsediyorsunu kucukcekmece sefakoy metrobusten cikip kafeler caddesine giderseniz emekci bir dilenci var teyze de airpods pro ve pro max var bizzat kendim gordum senden benden zenginler her musteriden 5 10 alsalar zengin olursunuz 12 saatte donusumlu yapiyorlar birde acimayin yoksa acinacak duruma gelirsiniz

Yeni konular

Geri
Yukarı