Sonsuz iddia edilen şeyler kanıtlanabilir mi?

Eğer evren durmadan genişliyorsa bir sonu yoktur. Eğer sonu yoksa sonsuzdur.
Şimdi bir balon düşünün. Şişirmeye başladık. Bunun içinde elimizdeki teknolojilerle göremeyeceğimiz kadar küçük ama oldukça zeki canlılar var diyelim. Bunlar kendi algılarıyla içinde bulundukları evreni (balonu) inceliyor ve genişlediği kanaatine varıyor. Sürekli genişlediği için sonsuz olduğunu savunuyorlar çünkü bizim açımızdan bakamıyorlar. Saniyenin 3'te biri kadar daha üflemeye devam edersek patlayacak olan balonun sonsuza kadar genişleyen bir şey olduğunu sanıyorlar. Bir yerden tanıdık geldi mi?

Sonsuz diye bir şey yoktur.

Sayılar sonsuzdur önermesinde bir kavrami diğeriyle niteliyoruz ancak "sayi" ve "sonsuz" kavramlarını tanımlamıyoruz. Ortada "doğru" bir tanim yoksa nasil kesin bir yargıya varabiliriz? Dahası bu önermeyi soru haline getirip muhattabimiza sorduğumuzda "sayı" ve "sonsuz" kavramlarına zihninde yüklediği anlamları dahi bilmeden nasıl "kanitlamasini" bekleyebiliriz? Zira biz bu kavramları tanımlayıp bu tanımlar çerçevesinde bir yargıya varmasini istemiyoruz, adeta dışına bakıp içi hakkında kesin yargılar vermesini istiyoruz.
Sayılar sonsuz kavramına göre tanımlamasi daha basit. Bence sayılar için asıl olan "bir" ve "sıfır" dır. Bir "varlığı" sıfır da "yokluğu" temsil eder. Geriye kalan sayılar hep "birlerin" yani "varlarin" yanyana tasavvuru ve toplamıdır. Örnek vermek gerekirse 2 aslında 1+1' dir. Bir'i diğer bir'in yanına koyuyoruz ve bunu "iki" diye tanimliyoruz.
Sonsuza gelecek olursak onu da "varlığı hep devam edecek olan" diye tanimyalabiliriz. Peki bu varlığın varlığını devam ettirebilme gücü yoksa yine de sonsuz mudur? Eğer sonsuz olarak tanimlarsak "öz itibariyle mi sonsuzdur"? Bir diğer ifadeyle "sonsuz" olmayı seçebilir mi? Eğer sonsuz olmayı seçemiyorsa öz itibariyle sonsuz olması elbette mümkün değildir. Bir başka gücün ve iradenin seçmesiyle "sonsuzluğa" erişen bir varlığın sonsuzluğu onun bir niteliği değil yalnızca ona verilmiş bir "lütuf" olabilir. Zira ona bu lütfu veren güç dilediği an ondan geri alabilir. Durum böyleyken bu varlığa "sonsuz" demek kocaman bir yanılgı olur.
Sayıların sonunu tasavvur edemeyişimiz sayılara "sonsuzluğu" bahşedebilir mi peki? Daha doğru bir soru sormak gerekirse "sayıların sonunun olmayışı bizim varlıkların sonunu bilmeyisimizle" ilişkili mi? Kısaca bir cevap vermek gerekirse sonsuz olan sayılar değil "bir"dir. Mutlak bir değeri var ve biz bunu dilediğimiz kadar varlığa verebiliyoruz. Varlığın, var olmanın, var edebilmenin sınırlarını bilmediğimiz dahasi zihnimiz almadığı için de "varlarin" sayısıni zihnimizde sinirlandiramiyoruz dolayısiyla da onu "sonsuz" zannediyoruz.

Şimdi bir balon düşünün. Şişirmeye başladık. Bunun içinde elimizdeki teknolojilerle göremeyeceğimiz kadar küçük ama oldukça zeki canlılar var diyelim. Bunlar kendi algılarıyla içinde bulundukları evreni (balonu) inceliyor ve genişlediği kanaatine varıyor. Sürekli genişlediği için sonsuz olduğunu savunuyorlar çünkü bizim açımızdan bakamıyorlar. Saniyenin 3'te biri kadar daha üflemeye devam edersek patlayacak olan balonun sonsuza kadar genişleyen bir şey olduğunu sanıyorlar. Bir yerden tanıdık geldi mi?

Sonsuz diye bir şey yoktur.
Peki evrenin balon örneğine uyduğunu nereden biliyorsun? Belki evrenin genişlemesinde hiçbir fizik kanunu geçerli değildir. Sonsuz diye bir şey yoksa bana en büyük sayıyı söyler misin?

Peki evrenin balon örneğine uyduğunu nereden biliyorsun? Belki evrenin genişlemesinde hiçbir fizik kanunu geçerli değildir. Sonsuz diye bir şey yoksa bana en büyük sayıyı söyler misin?
Verdiğim örnekten buna pay çıkarabilirsiniz. Balonu evren olarak gören canlılar onun balon olduğunu anlayacak bakış açısına sahip olmadıkları için sonsuz bir şey olduğunu savunuyorlar. Bizim de sayılar ya da sonsuz olduğu iddia edilen her konuda bu durumu yaşadığımızı söylüyorum. Son sayıyı söyleyemem çünkü bunu anlayacak kapasitem yok ama sayıların bir sonu olduğunu söyleyebilirim çünkü hayatım boyunca gözlemlediğim her şey hiçbir şeyin sonsuz olmadığını gösteriyor.

Verdiğim örnekten buna pay çıkarabilirsiniz. Balonu evren olarak gören canlılar onun balon olduğunu anlayacak bakış açısına sahip olmadıkları için sonsuz bir şey olduğunu savunuyorlar. Bizim de sayılar ya da sonsuz olduğu iddia edilen her konuda bu durumu yaşadığımızı söylüyorum. Son sayıyı söyleyemem çünkü bunu anlayacak kapasitem yok ama sayıların bir sonu olduğunu söyleyebilirim çünkü hayatım boyunca gözlemlediğim her şey hiçbir şeyin sonsuz olmadığını gösteriyor.
Sayıların sonsuz olduğu genelgeçer bir durum. Herhangi bir sayı yazsan bile basamaklar sonsuz olduğu için o sayıdan büyük mutlaka sonsuz sayı vardır.

Birkaç sayfa önce bir şeyden bahsedildi: Enerjinin korunumu. Enerjinin korunumu ve entropi kavramlarını araştırmak, faydalı olacaktır. Hala neden evren e takılınıyor anlamıyorum. Ancak evrenin nasıl genişlediği, bunu nasıl kanıtladığımız ve nasıl gözlemlediğimiz; bunun yanında bunun bir sonunun olduğunu nasıl kanıtladığımız, bilimsel yasalarla sabittir.

Bu konu ilginç bir hal aldı artık. İşin bilimsel boyutuyla ilgileniyorsak devam edelim. Yok ben felsefe yapacağım, herkesi de kendi inandığım hususa inanmaya zorlayacağım diyorsanız, bu konuda "En büyük sayıyı söyler misin" deyip durursunuz.

Geri
Yukarı