Sonsuz mutluluğa inanıyor musunuz?

Ben müslüman bir insan olsamda bana da pek mantıklı gelmiyor açıkçası ama tamamen yok olmakta mantıklı gelmiyor öldükten sonra kesinlikle bir şey var bence.

Yokluğun var ettiğini düşündüğünüz evrenin yokluğa sürüklenmesine inanmamız mı garip yoksa evren denilen şeyin boşluğun içinde bulunan dünya ve güneş benzeri yapılar ile donatılmış akılsız bir şey olduğunu unutmanıza mı garip. Doğanın kanunu ne gariptir bu kanunu doğa mı yazdı acaba. Peki senin doğanın kanunu dediğin hayvanlarda bizde olan akıl varmı peki irade yada ? Kör gözle bakarsan hiç bir şey göremezsin. Gözlerini kapat aç sesini bilimin dediklerini dinle ama kapat gözlerini sakın açma sakın arkadaki düzenin nasıl oluştuğunu sorma asla sorma. Evet bitki fotosentez yapar evet hayvanlar avlanır bunlar doğanın kanunu doğa istiyor. Ne kadar da zeki bir doğa ki onca hayvanı aç bırakmıyor ne kadar da akıllı doğa ki bu onca hayvana nimetler veriyor ne kadar akıllı bir doğa ki onca hayvanın popülasyon sorunu dengeliyor. Doğa kanunları bu kanunları. Doğa yazdı demi bunları aldı eline defteri kitabı toprak ayaklanıp yazdı kanunları. 1 Gr fazla ilaç versen ölecek insan oğlunu doğa donattı tüm hesapları yaparak demi. Psikoloji demi bunların çözümü psikolojik bilgiler ve bilim. Kusura bakma dinsiz bir felsefe çöp çukurundan başka birşey değildir. Bunca sebeplerin arkasından ki zatı görmüyorsan ben burdayım diye her yerde karışana çıkana sen yoksun bu doğa o koydu kanunu dersen garip. İnan bana garip geliyor. Doğa kanunu evrim yada başka her ne dersen.
Neymiş, Bunca şey? bunca olan şeyler? bunca yaşanan şeyler? güneş, ay, ağaç her ne dersen. Kendi kendine mi oldu? falan filan. 1.si, Evrenin yokluktan veya tanrıdan geldiğini veya her neyden geldiğini sende bilemezsin, bende bilemem. Sadece inanabiliriz değil mi? 2.si, Güneş düşünmüyor, ay düşünmüyor derken tam olarak bize yani, İnsana mı benzetmeye çalışıyorsun gezegenleri anlamadım? Belki de düşünme şekli, Yanmaktır, ışık saçmaktır. Nereden bilebilirsin? Demek istediğim kendini güneşten üstün görme. Evrenin gözünde güneş senden daha üstün, daha büyüktür. Sen var olduğun için o yok. O var olduğu için sen varsın. 3.sü, iradeye değineceksek, Özgür iradenin var olduğunu nereden çıkardın? veya seçimlerinin % kaçı özgür iradene bağlı? Özgür irade gitti mi zaten başka hiç bir şeyi tartışmamıza gerek yok fakat bu konu anlatılacak ve anlanacak kadar basit değil. Ben evrime inanmıyorum. Gerçek olduğunu biliyorum. Ne kadar gözünüze ''teori'' gibi gelse de. Ayı ikiye bölmüş ve suyu ikiye ayırmış bir hikayeye inanacak değilim herhalde?
Ben müslüman bir insan olsamda bana da pek mantıklı gelmiyor açıkçası ama tamamen yok olmakta mantıklı gelmiyor öldükten sonra kesinlikle bir şey var bence.
Ne kadar istemesen de deist kategorisine giriyorsun. Aslında bir çoğu kişi deist fakat, sadece farkında değil. Yanlış anlamayın. Biraz önyargı ile yaklaşıyorum hayatınızı bilemem tabii.

Son düzenleme:
Tabii var ama içinde yaşadığın evrende yok. Geçici bir evrende sonsuz bir şeye sahip olmak imkansızdır. Sonsuz mutluluk ya da sonsuz keder öbür dünyadadır. Sonsuz mutluluk elde edilemez olsaydı bu her varlığın yaşama ve ahlaklı olma amacını sıfırlardı. Biyolojik canlılar dünyasında insan haricindeki tüm varlıkların bir amacı vardır. İnsan neden istisna? Çünkü insanın yaşam amacı aslında metafizik evreninde. Görülemez, dokunulamaz ve sonsuz olanda.

Eğer sonsuz mutluluk olmasaydı beni ahlaklı olmaya iten tek şey toplum baskısı olurdu. Sence bu beni ahlaklı yapmak için yeterli mi? Evet kabul ediyorum toplum bazı ahlaksız şeylere izin vermez ama toplum dinamik bir yapıdır. Fikri değişebilir. Bundan 400 sene evvel zinanın cezası ağırken şimdi normalleşmeye başladı. Bu toplumun ahlak düşüncesinin değiştiğini gösterir. Yani ben ya da başka biri zina yapsa toplumun sadece belli bir kesimi beni kınar ileride o belli kesimde kınamaz belki. Ama bu zinayı ahlaksızlıktan çıkarır mı? Cevap basit. Hayır. Çünkü zinadan oluşabilecek nesil hayata anne baba sevgisinden mahrum olarak başlar vb. birçok sebep vardır. Ama toplum bana ceza vermiycekse ben neden zina yapmayayım? Neden psikolojik olarak çökmüş bir neslin başlamasına vesile olmayayım. Neden toplumun ahlak yapısını bozmayayım. Yani demem o ki toplum her ahlak dışı davranışı cezalandırmada yeterli olmuyor. Ama toplumun yaşaması için ahlak eksiksiz bir biçimde var olmalıdır. Eğer olmazsa toplum en fazla 100 nesil içinde parçalanır.

Yani insanın yaşam amacı aslında görülemeyen olanı görmek için ahlaklı olmak. Dokunulamayana dokunmak için toplumun bekasını gözetmek. Sonsuz mutluluk için insan olmak... Sonsuz mutluluk bizi ahlaklı yapar, toplumu yüceltir en önemlisi bizi insan yapar... Eğer sonsuz mutluluk olmasaydı toplum da olamazdı.

Neymiş, Bunca şey? bunca olan şeyler? bunca yaşanan şeyler? güneş, ay, ağaç her ne dersen kendi kendine mi oldu? falan filan. 1.si, Evrenin yokluktan veya tanrıdan geldiğini her neyden geldiğini sende bilemezsin, bende bilemem. Sadece inanabiliriz değil mi? 2.si, Güneş düşünmüyorum ay düşünmüyor derken tam olarak bize yani insana mı benzetmeye çalışıyorsun gezegenleri anlamadım? Belki de düşünme şekli, Yanmaktır, ışık saçmaktır. Nereden bilebilirsin? Demek istediğim kendini güneşten üstün görme. Evrenin gözünde güneş senden daha üstün, daha büyüktür. Sen var olduğun için o yok. O var olduğu için sen varsın. 3.sü, iradeye değineceksek, Özgür iradenin var olduğunu nereden çıkardın? veya seçimlerinin % kaçı özgür iradene bağlı? Özgür irade gitti mi zaten başka hiç bir şeyi tartışmamıza gerek yok fakat bu konu anlatılacak ve anlanacak kadar basit değil. Ben evrime inanmıyorum. Gerçek olduğunu biliyorum. Ne kadar gözünüze ''teori'' gibi gelse de. Ayı ikiye bölmüş ve suyu ikiye ayırmış bir hikayeye inanacak değilim herhalde?
İnanma hocam ne yapayım. Sen benim sana yazdığım hiç bir şeye cevap bile vermedin. Akılsız bir evren ve akılsız bir evrim. Cansız bir evren ve cansız bir evrim. Hayattar olmayan içinde hayatın olmadığı bir güneşin bize hayat vermesi. Olur buda senin inancın bir şey demiyorum. 10 üzeri 10 üzeri bilmem kaç masaya 15 tane şeker koy ve dağıt hepsi farklı renkte. 3 ü mavi 2 si sarı 1i beyaz 5 tane de siyah 4 tane de kırmızı bırak onları yer çekimi yok oksijen de yok yokluktalar her bir şekerin arasında 5.12 cm kalacak şekilde renkler arkaya arkaya gelecek şekilde nizami bir şekilde sıralamasını bekle 10 üzeri 10 üzeri bilmem kaç. Koca dünyaları kuran Allah ayı isterse 1000 parçaya bölse bir daha birleştiremez mi ? Su onun emri ile akarken onun emri ile duramaz mı. Bir dünyayı yaratmak O'nun için bir çiçeğe şekil vermek kadar kolay ona.

İnanma hocam ne yapayım. Sen benim sana yazdığım hiç bir şeye cevap bile vermedin. Akılsız bir evren ve akılsız bir evrim. Cansız bir evren ve cansız bir evrim. Hayattar olmayan içinde hayatın olmadığı bir güneşin bize hayat vermesi. Olur buda senin inancın bir şey demiyorum. 10 üzeri 10 üzeri bilmem kaç masaya 15 tane şeker koy ve dağıt hepsi farklı renkte. 3 ü mavi 2 si sarı 1i beyaz 5 tane de siyah 4 tane de kırmızı bırak onları yer çekimi yok oksijen de yok yokluktalar her bir şekerin arasında 5.12 cm kalacak şekilde renkler arkaya arkaya gelecek şekilde nizami bir şekilde sıralamasını bekle 10 üzeri 10 üzeri bilmem kaç. Koca dünyaları kuran Allah ayı isterse 1000 parçaya bölse bir daha birleştiremez mi ? Su onun emri ile akarken onun emri ile duramaz mı. Bir dünyayı yaratmak O'nun için bir çiçeğe şekil vermek kadar kolay ona.
Siz inanmak istiyorsanız inanın. Fakat, Gerçekmiş gibi anlatmaya çalışmayın, Çünkü bilemezsiniz. Ha, Sizce tabii ki de olabilir. Fakat, Sonuçta inanç bu. Direkt inanılacak kadar basit bir şey değildir İnanç. Yoksa bir anlamı kalmaz.

(İyi geceler)

Siz inanmak istiyorsanız inanın. Fakat, Gerçekmiş gibi anlatmaya çalışmayın, Çünkü bilemezsiniz. Ha, Sizce tabii ki de olabilir. Fakat, Sonuçta inanç bu. Direkt inanılacak kadar basit bir şey değildir İnanç. Yoksa bir anlamı kalmaz.

Tabiki lakin bakınız dediğim gibi de önceden perdenin arkasında bir el olduğunu bilmek önemlidir. Sonuçta bunca canlı varlık nimetler kurulmuş muhteşem bir düzen ve matematik. Tüm bilim fen herşey bu düzenin muhteşem oluşunu anlatıyor. Bir sinek kadar küçük ve bir fil kadar büyük bir canlının ikisinde muhteşem cihazlar ile donatılmış olduğu anlatıyor. Biz bu cihazları vereni bu cihazlar vesilesi ile görüyoruz aslında işte güneşin çok uzaklardan gelip bir çiçeği büyütmesi ve güneşi hiç tanımayan o çiçeğin ona tepki vermesi. İsveç çikolatasının Türkiye'de de olsa dilimin ona tepki vermesi ve güzelliğini anlaması gibi. Çünkü bir yazarı olması lazım bunca kitabın der demi insan. Siz buna evrim diyorsunuz ben sadece evrimin cansız bir varlık olduğunu söylüyorum bütün konu bundan ibaret evrim bir kitap yazamaz yazılmış bir kitabın bir parçası olabilir sadece. Ve o kitabın bir yazarı olduğunu düşünüyoruz.

Size de iyi geceler.

Mutluluğun sonsuz olacağına ihtimal vermiyorum. İnsan açgözlü bir yaratıktır dolayısı ile mutluluk oyuncak gibidir; sıkılınca başka bir köşeye fırlatırsın ve yeni oyuncak ararsın.

Ödül olarak vaat edilen Cennet ise bana göre palavra iken sana göre ebedi mutluluğun kaynağı olabilir. Ölüpte dirilen birisi olmadığı için Cennet veya Cehhenemin ne olduğunu yaşayan birisi asla bilemez.

Dünya'da hiçbir şey sonsuz değil maalesef. Bir günümüz bir günümüze uymuyor. Kendinden kötü durumdakilere bakarak sağlıklı halin ile mutlu olabilirsin. Kendinden kötü durumdakilere bakarak da geleceğini iyileştirebilirsin.
Neye nasıl baktığın ile ilgili değişen bir şey bence mutluluk. Yani bir bakış açısı.
Hiçbir şey ile yetinemeyen ve herkesi kıskanan bir insan uzun vadeli mutlu olamıyor. Anlık mutluluklar peşinde koşturuyor.

Bu dünyada sonsuz mutluluk imkansız. Ancak inanca göre olabilir.

Bu tür konuların açılmasına izin verilmemeli bence çünkü herkes sadece kendi fikrini savunduğu için herhangi bir bilgi akışı veya etkileme olmaz.

Geri
Yukarı