Split mi Full Body mi?

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Merhaba, 16 yaşındayım 65 kilo civarıyım. Malum Covid-19 virüsu dolasıyla evde duruyorum. Bende bu durumu değerlendirmek için spor yapmaya karar verdim. Önceden yaklaşık 2 ay spor yapmıştım o yüzden 7 kiloluk Dumbell'ler ile çalışıyorum. Güçlenmek için en iyisi Full Body mi? Split mi? Full Body yapınca dayanamıyorum o yüzden yarıda bırakmam gerekiyor. Ondan Split yapmayı düşünüyorum. Eğer ki Split yaparsam programım nasıl olmalı? Mesela şu şekilde olur mu?
Pazartesi karın, salı göğüs, çarşamba bacak, perşembe omuz, cuma sırt ve hafta sonu ise dinlendirme yapsam olur mu? Bugün karın ve kol yaptım bu programa başlamak için pazartesiyi mi beklemem gerekiyor? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Full body herkes yapamaz😀 Ben uzun yıllardır bu işin içindeysem ve hala Full body veya Upper/Lower yapıyorsam çoğu insan yapmamalı. Ama yarışma hedefin vardır veya gerçekten çok iyisindir o zaman Split olabilir. Diğer bir ve en önemli konu, hangisini daha çok seviyorsan onu yapman daha mantıklı bir seçim olabilir devamlılık açısından.

Full Body. Ben ilk hafta 5KG Bench ile başladım, 2. ayın sonunda 20KG giriyordum. Üstelik harika da beslenmedim, almam gereken karbonhidratı da almıyordum.
Hocam evdeki imkanlarla yapıyorum o yüzden Bench Press imkansız.

Full body herkes yapamaz😀 Ben uzun yıllardır bu işin içindeysem ve hala Full body veya Upper/Lower yapıyorsam çoğu insan yapmamalı. Ama yarışma hedefin vardır veya gerçekten çok iyisindir o zaman Split olabilir. Diğer bir ve en önemli konu, hangisini daha çok seviyorsan onu yapman daha mantıklı bir seçim olabilir devamlılık açısından.
Ben fizikten ziyade güç istiyorum o yüzden Fullbody ile devam edeceğim sanırım.

Merhaba, 16 yaşındayım 65 kilo civarıyım. Malum COVID-19 virüsu dolasıyla evde duruyorum. Bende bu durumu değerlendirmek için spor yapmaya karar verdim. Önceden yaklaşık 2 ay spor yapmıştım o yüzden 7 kiloluk Dumbell'ler ile çalışıyorum. Güçlenmek için en iyisi Full body mi? Split mi? Full body yapınca dayanamıyorum o yüzden yarıda bırakmam gerekiyor. Ondan split yapmayı düşünüyorum. Eğer ki split yaparsam programım nasıl olmalı? Mesela şu şekilde olur mu?
Pazartesi karın, salı göğüs, çarşamba bacak, perşembe omuz, cuma sırt ve hafta sonu ise dinlendirme yapsam olur mu? Bugün karın ve kol yaptım bu programa başlamak için pazartesiyi mi beklemem gerekiyor? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Fullbody her zaman daha avantajlı. Bilimsel veriler de zaten bu yönde fakat bilimi bir kenara bırakıp kendimiz düşünelim: Haftanın 3-4 günü her seferinde 2 farklı bölge çalıştırmak mı, yoksa haftanın 3 günü her bölgeni tekrar tekrar çalıştırmak mı?
Tabii ki her hafta 3 kere aynı bölgeleri çalışmak senin yararına olacaktır (doğru beslenme ve dinlenmeyi de unutmamak gerek)
-Ee senin dediğini yaptık bu seferde dinlenemiyoz bee...
Diyen arkadaşlar zaten bir kasın dinlenme süresi için 1 gün yeterli olacaktır...
Pazartesi- off- çarşamba- off-Cuma

Ben Fizik'ten ziyade güç istiyorum o yüzden fullbody ile devam edeceğim sanırım.

Ben Fizik'ten ziyade güç istiyorum o yüzden fullbody ile devam edeceğim sanırım.

Herkes Fullbody'nin iyi bir Fizik'ten ziyade daha çok güç ve kuvvet verdiğini düşünüyor fakat bu bir şehir efsanesi.
2 Yıldır split yapan arkadaşımın bench Press'e girdiği kilolar şu an 80 90 iken ben 145 kilo giriyorum(2.5 yıl)
Peki sence 70 80 kilo bench yapan bir insanın mı kası daha iyi parçalanır yoksa 145 kilo yapanın mı?
Saygılar sevgiler...

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı