Stokta olmayan ürün değişimi

Johan Hegg

Hectopat
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Geçen ay bilgisayarımın RAM'i bozuldu. Garantiye gönderdim. 20 iş günü geçmesine rağmen teknik servisten bir mesaj ve ya bir çağrı bile gelmedi. Ben de merak edip RAM'i aldığım MediaMarkt'a gittim. RAM'iniz işlem görmemiş bu yüzden size ya yenisini vereceğiz ya da para iadesi yapacağız dediler. Fakat stoklarda o RAM'den yok (Kingston HyperX Fury White 1866 MHZ 8 GB DDR3) o yüzden ya RAM'i aldığınız fiyat kadar alışveriş yapabilirsiniz ya da para iadesi yapabiliriz dediler. Ben 2 sene önce o RAM'i 120 küsur liraya almıştım. Şu an fiyatına baktım 500 küsur lira.

Şimdi parayı alsam RAM'i almak için üzerine 5 kat para koyup öyle almam gerekecek. Bu durumda mağdur duruma düşürdüler beni. Elemanlarla konuştum durumu izah ettim yapacak bir şey yok kurallar böyle dediler. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor şimdi? Teknik servis RAM'ime tamir işlemi bile uygulamamış. Baştan savıp gönderiyorlar. 500 lira olan RAM'i şu an nasıl alayım ben? Bu konuda ne yapmam gerektiğini yasal haklarla bilen birisi lütfen yardımcı olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kanunlara göre birebir değişim veya iadesi yapılmak zorunda, üretimi olmadığı için aldığınız fiyattan para iadesi yapılacak. Bu arada 500₺ olduğuna emin misin ? DDR4 RAM değil sonuçta.

THH'ye artan kur yüzünden güncel fiyattan iade edilmesi için başvurabilirsin ama çok umutlu olma.

Şuan senin aldığın yerle değil direk kingston ile irtibata geçmen gerek RAMini al kingstonun teknik desteği ile irtibata geç faturası ve garantiye gönderdiğinde verdikleri kağıdı al bunlarla birlikte direk kingstonun sana verdiği adrese gönder bu tarz bir durum yaşamıştım ve bana 0 RAM göndermişlerdi fakat RAMin DDR3 olduğu için biraz sıkıntı yaşayabilirsin DDR4 ile değiştirmeyi teklif edebilirler o da senin işine yaramayabilir.

1080ti değişiminde benzer problem yaşamıştım. Servis değişim/iade onayı verdi fakat adamların stoklarında olmayınca beklemek zorunda kaldım. Bu konuda hem servis hemde aldığım firma farklı marka/model ürün ile değişemiyoruz isterseniz ücret iadesi yapalım demişlerdi. Bu durumda üreticinin yapacağı bir şey var mı emin olamadım.

Bu tarz mağduriyetlerde direkt olarak üretici ile irtibata geçmek daha iyi olacaktır. Siz Kingston'u arayıp derdinizi güzel bir şekilde anlatıp mağduriyetinizden bahsedin. O şekilde bir çözüm bulmaya çalışın. En kötü ihtimal ürünün muadili ile değişim yapılmasını talep edin. En kötü ihtimal ile muadilini kullanır ya da ikinci elde satar veya takas yaparak bu durumdan en az zarar ile çıkarsınız.

RAM fiyatlarının ani yükselişi ve kur farkının da üzerine binmesi ile bu tarz durumlar diğer donanım ürünlerinde de karşımıza çıkmaya devam edecek kısa vadede.

Yorumlarınız için teşekkürler. Fakat kingstonun teknik servisini nasıl arayabilirim ? USA telefon numarası yazıyor sitesinde. Şimdi arasam ingilizcem yok :D Olsa bile telefon yurtdışına çok yazar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı