Su diyeti yapmak sağlıklı mıdır?

Daha fazla  
Merhaba, bütün hikayemi anlatıyorum. 6 ay önce 14 yaşında 155 kiloydum, diyetisyene gittim, diyetisyen sayesinde 6 ayda 155 kilodan 125 kiloya düştüm. Şimdi diyetisyene gidemiyorum. Köye geldim ve artik daha hızlı ve fazla kilo vermek istediğim için su diyetine başladım. Bugün 4. günüm, hiç acikmiyorum ama annem bana çok kiziyor. Şu an 15 yaşindayim, boyum 175-176. su diyeti yaptığım için boyumun kisayacagini ve kaslarimin eriyeceğini söylüyor. Bu, doğru mudur? Diyet ile sağlılı bir şekilde 6 ayda fazla bir kilo verdim ama artık diyet yapmak istemiyorum. Daha hizli kilo vermek istiyorum. Disari ciktigim zaman kendimden utaniyorum. Sizce su diyetine devam etmeli miyim?

Diyetisyenin programı varsa onu uygulayın eğer yoksa su diyeti hakkında hiçbir bilgim yok, pes etmeyin ve acele iş yapmayın.

Yani sorulması bile hakaret kesinlikle sağlıksız. Kesinlikle yapma boynun filan kısalmaz ama gelişimine kötü etkisi olur. Senin yararlı besinler tüketmen lazım zaten abur cuburdan uzak dursan 2 hareket etsen o kiloda kilo verirsin. Kalori açığı yap kilo vermeyi yavaşlat pişman olma.

Su diyeti dediğiniz şeyi açıklar mısınız? Yani 1 günlük yemek kounusundaki yaşamınızı.
Hocam internetten baktım da pek yapılacak birşey değil. Yemeklerinizin önüne geçtiği yerde o an gelişiminiz geriler. Protein, karbonhidrat alamadıktan sonra kilo verseniz de çok geç oldu dersiniz. Ayrıca 155 kilodan 125 kiloya düşüren diyeti bıraktınız, anlamadım. İşe yarayan diyeti bırakmak saçma değil miydi?

Ne güzel köydesiniz. Bol bol yürüyüş yapın tepe çıkın. Hem günlük her insanın sağlığı için yürümesi gereken zaman dilimini doldurursunuz hem de kondisyonunuz yavaş yavaş açılır.

Su diyetinin de faydalı olduğunu sanmıyorum. Karbonhidratı azaltmayı deneyin.

Lütfen diyet uygulamayın. Büyüme çağında aşırı kilolu olmak elbet zarar ama bundan diyet ile kurtulmaya çalışmak zararı ikiye katlıyor.

Lisedeyken bir hocamızın hikayesi beni çok etkilemişti. Ergenlik çağında uzak doğu dövüşleri ile ilgileniyormuş ve milli sporcuymuş lakin müsabakalara katılmak için kilosunu belirli bir seviyede tutması gerektiğinden ötürü sürekli diyetler uyguluyormuş. Tabii büyüme çağında boy uzaması için yeterli beslenme çok önemli olduğundan ve o da diyetlerinden ötürü yeteri kadar beslenemediği için boyu epey kısa kalmış. Bizlere "keşke ergenliğimde kilolu olsaydım da şuan boyum 2-3 santimetre daha uzun olsaydı" diye pişmanlığını belirtirdi.

Diyetisyene harfi harfine uydunuz mu emin değilim lakin 6 ayda verdiğiniz kilo çok azmış esasında. Ben de lise dönemimde 90 kiloydum ve yediğimden içtiğimden pek kesmeyerek 2 ay içinde 15 kilo vermiştim. Sadece yemeklerde ekmek yemeyi bırakmış, ayrıca abur-cuburdan yüz çevirmiş ve evde mevcut bulunan dandik bir eliptik bisikleti her gün sucuk gibi terleyene kadar sürmüştüm.
O dönem çok güzel bir dönemdi benim için. Ekmek ve abur-cuburları bıraktığım için bağırsaklarım düzgün çalışmaya başlamış ve kabızlık problemleri birden geçmişti.
Bisiklet sürmeyi bir düzene oturttuktan sonra kendimi hiç olmadığım kadar güçlü ve dinç hissetmiş ve miskinliğim ortadan kalkmıştı. Ayrıca bisiklet sürmeye başladıktan sonra kamburluk problemlerim de son bulmuştu.
Şekerli abur-cuburlardan belirli bir süre uzak durduktan sonra şeker bağımlılığım ortadan kalkmış. Günde 2.5 litre kola içerken şekerli çay bile içemez hale gelmiştim.

Size tavsiyem alın eve bir bisiklet keyfinize bakın.

Hocam internetten baktım da pek yapılacak bir şey değil. Yemeklerinizin önüne geçtiği yerde o an gelişiminiz geriler. Protein, karbonhidrat alamadıktan sonra kilo verseniz de çok geç oldu dersiniz. Ayrıca 155 kilodan 125 kiloya düşüren diyeti bıraktınız, anlamadım. İşe yarayan diyeti bırakmak saçma değil miydi?

Sıktı ya 6 ayda çok fazla kilo veremedim daha hızlı kilo verebilmek için bıraktım.

Öğle.

Su diyeti dediğiniz şeyi açıklar mısınız? Yani 1 günlük yemek kounusundaki yaşamınızı.

-Öğlen 12'ye kadar 1 litre su.
-Öğlen 12 de bir bardak kahve.
-12'den 1 buçağa kadar 1 litresu.
-Öğlen 1'den 3'e kadar 1 litre su.
-Öğlen 1 buçukda 1 kase çorba.
-Öğlen 3 de 1 tane armut veya elma.
-3'den 6 ya kadar 1 litre su.
-Akşam 6 da 1 kase çorbar.
-Akşam 8 de 1 bardak kahve.
-Akşam 8'den sonra uyuyana kadar içebildiğim kadar su.

Son düzenleme:
Ne dersek diyelim yapmaya devam edecek :) Zararlı diyorum. Hareket ettiğini pek sanmıyorum nasıl günde 4 litreden fazla su içebiliyorsun acaba? 3-4 de kalman yeterli olur. Sabah yumurtanı ye peynirini ye yani zararlı olmayan kahvaltını yap öğlede hareketten önce azıcık yulaf yesen güzel olur kahveni iç azıcık hareket et akşam da proteinli bir şey ve salata yersin olur biter.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı