Şu zamlar artık insanı hayattan soğutuyor

Ha bu arada, 2023'ten hiçbir ümit beklemiyorum. Herşey daha da berbat olacak diye düşünüyorum.
Pastanesi olan bir arkadaşıma 35.000TL elektrik faturası geldi. Yanlış anlamayın sizin faturanızı küçümsemek için söylemiyorum. Ülkecek bezdirdi bu zamlar bizi.
3/1'i elektriğe gidiyor hocam değil mi?

Telefonlar pahalı, gıda ürünleri pahalı, ekonomi yüksek. Biz burada soğan bulamıyoruz, adamlar araziye atıyor çürüyor orada. İnsan gibi telefonum yok. 2. el telefon kullanıyorum. Babam çalışıyor sadece ve aldığı maaş asgari ücrete yakın diyebiliriz. Bir su faturasına 120 TL. Elektrik 150 TL. Şu kitap (Gerekli Şeyler Yayıncılık Another 1. 2. Dönem Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL) 40 liraydı şimdi 70 liraya yakın. Kursağımda kaldı kitap bir türlü alamadım. (Yaz ayında çalışıp almayı planıyorum eğer zamlanmazsa.) BİM'deki bir çikolata bile şu an 2 TL. Kimse bu zama dur demiyor. Artık cidden yeter. Hakkımı helal etmiyorum. Şükür et diyen olursa söverim. Eleştirilerinizi beklerim.
Gel de ağlama. Şükret biraz. Amerika'da ekmek 2 dolar, 2.13= 26 26 TL'ye alabileceğiniz malı 3'e alıyoruz (!)
Tamam şimdi konuşalım. Eğitim var mı ?
Eskilere değinmiyeceğim. Belli ki yaşın küçük. Ülke de parayı basan düdüğü çalıyor. Borçlanarak dolar düşürüyoruz yahu. Adam diyelim ki 400 puan yapıyor üni sınavın da. Diğeri geliyor parayı basıyor noldu en iyi üni de. Üni barajı neden kalktı ? Üniversite'de olan her insan iş sahibi sayılır. Bu sayede halkı kandırıyorlar. Noldu, işsizlik düştü. Ama bu insanlar ülkeye katkı sağlamadı ? Sadece bir kandırmaca.

Son ödediğim faturaların özeti:

Su: 128.00 TL - Tek başıma yaşıyorum, haftada 3-4 defa banyo ve ayda 2 defa çamaşır/bulaşık makinesi çalıştırmak dışında su tüketimim neredeyse yok. Diş fırçalarken ve elimi sabunlarken su kapalı oluyor, boşa akıtmıyorum.

Elektrik: 914.60 TL - Çoğu render şirket sunucusunda yapıldığı halde böyle, sadece PC bunun yarısı civarını tüketiyor yükte çalıştığı için... Evdeki tüm ışıklar LED, TV kullanımı neredeyse sıfır, ütü yok, kettle yok, haftada 2-3 defa toplasanız 15 dakika tost makinesi çalışıyor. Bu faturaya klima dahil değil, yaz aylarında klimalar da eklenecek buna, 1800-2000 TL altında fatura gelmeyecek muhtemelen.

Doğalgaz: 662.70 TL - İzmir'de yaşıyorum, evin 4 odasının hepsinde petekler kapalı, oda kapıları kapalı. Sadece salonda 2 petek, mutfakta ve ana banyodaki birer petek ile toplam 4 petek yanıyor, kombinin ısı ayarı 21 derecede. Bakımlar daha kış öncesinde yapıldı. Forumda yetkili olan arkadaşlarımdan birinin faturası 1573 TL gelmişti geçen ay, ona bakarak sevinsem mi bilemedim.

İnternet: 290.66 TL - 200/20 Mbps fiber var, işim için saniyede 1.5 - 2 MB arası (12 - 16 Mbps) upload yapabilecek internete ihtiyacım var. En az üzüldüğüm fatura bu.

Kablo TV: 53.00 TL - Benim televizyonla hiç işim yok ama arada gelen arkadaşlarım istiyor diye üyelik devam ediyor.

Cep Telefonu: 145.25 TL - Yurt dışı konuşma paketi de var, iletişim için gerekli. Verebileceğim minimum tutar bu kadardı.

Sonuç; sadece faturalar için ödediğim miktar aylık 2,194.21 TL yapıyor. Tek başına faturalar asgari ücretin yarısı oldu bile. İnsanların kirasını, eş/çocukların ek faturalarını, mutfak masraflarını, ulaşım giderlerini, sosyal ihtiyaçlarını, ek ihtiyaçlarını düşünecek olursanız bir eve toplamda en az 3 asgari ücret kadar para girmiyorsa şunu derim: geçmiş olsun.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı