Tanrı her şeyi biliyorsa imtihan olur mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

VogonYolu

Decapat
Arkadaşlar tanrı herşeyi biliyor olarak kabul edelim. Şimdi bu tanrı cennet ve cehennem diye ayırdı imtihan yapıyor. İnsanları da iyi ya da kötüyü seçmesi için seçenek veriyor. İyiyi seçersen cennete gidiyorsun, kötüyü seçersen cehenneme. Ama hepsinin arka planında tanrı zaten biliyor her şeyi. Senin önüne iyiyi ya da kötüyü seçme şansı gelince bile senin iyiyi ya da kötüyü seçeceğini biliyor. Hepsinin ötesinde tüm yaşayan imtihan olan herkesin daha doğmadan önce biliyor ne gibi bir seçim yapacağını. Ve kimin cennete kimin cehenneme gireceğini biliyor. Tanrı madem insanların cehenneme girmesini istemiyor cehenneme girecek olan insanları neden yaratıyor? Yani eğer tanrı her şeyi biliyorsa imtihan diye birşey olmaz, imtihan varsa tanrı her şeyi bilmiyordur. Peki tanrı her şeyi bildiği halde bizi nasıl imtihan edebilir bunu açıklığa kavuşturabilir misiniz?

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Her ne yapacağımı yazmışsın önceden.
Günahı sevabı da işleten sensin madem:
Öyleyse neden bu cennet ve cehennem?

Ömer Hayyam

Küçük bir araştırma yapmamız gerekiyor. Kaynaksız şeylere inanmamak gerekiyor bence. Çünkü dil ile ikrar, kalp ile tasdik denilen bir konu var. Eğer kaynakta bulursak verdiğiniz örnek gayet güzel bir örnek :)
Mustafa Karataş çok güvendiğim bir hoca Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde ders vermiş yıllarca.

Herkes soruyu anlayıp, cevaplarken tercihler ve özgür irade gibi kavramlarla saptırmış konuyu. Soru şu, öğretmen sınıftaki herkesin kaç alacağını biliyorken yapılan sınavın gerekliliği nedir. Tercih hakkın özgür iraden vs bunların hiçbirinin önemi yok sorulan soruda.
Ali bu sınavdan 5 alacak, bu notu alabilmek için bu tercihleri yapacak ben bunu biliyorum diyor öğretmen, arkadaşta bu sınavın amacı ne o zaman diye soruyor haklı olarak.

Herkes soruyu anlayıp, cevaplarken tercihler ve özgür irade gibi kavramlarla saptırmış konuyu. Soru şu, öğretmen sınıftaki herkesin kaç alacağını biliyorken yapılan sınavın gerekliliği nedir. Tercih hakkın özgür iraden vs bunların hiçbirinin önemi yok sorulan soruda.
Ali bu sınavdan 5 alacak, bu notu alabilmek için bu tercihleri yapacak ben bunu biliyorum diyor öğretmen, arkadaşta bu sınavın amacı ne o zaman diye soruyor haklı olarak.
Peki öğretmen Ali'ye 5 verse Ali ben bunu seçmicektim veya bunu yapmıcaktım demez mi? Der!

Peki öğretmen Ali'ye 5 verse Ali ben bunu seçmicektim veya bunu yapmıcaktım demez mi? Der!
Peki öğretmen bugüne kadar Ali' nin itiraz ettiği, haksızlık bu dediği hangi şeye cevap olmuş yada bu konuda kılını kıpırdatmış da Ali' nin böylesi bir itirazını kendisine dert etmiş ve sırf bunun için bir evren yaratmayı kendisine görev edinmiş.
Her birimiz anlamlandıramadığımız, mantığımızın almadığı birçok şeyi kabullenmiş şekilde yaşayıp gidiyor, sorguluyor araştırıyor bazısını anlamlandırıp bazısını anlamlandıramadığımız için şüpheyle yaşamaya devam ediyoruz.
Ben sanmıyorum ki, %100 ispatı olmadığı halde, inancımızın bizi yönlendirdiği şekilde, ya iyi niyetle ya korkumuzdan, cesaret edemediğimizden bazı şeyleri sorgulayamıyor, bulduğumuz cevabı manipule edecek kadar özen gösteriyorken, karşısına dikilip ama ben bunu seçmeyecektim ki diye sersenişte bulunacağımıza ihtimal versin.

@Samet Can Yıldırım

"Diyelim ki Allah yok, inanırsam hiçbir şey kaybetmem." mantığındaki arkadaş; sen Allah'ı geçici olarak uğranılacak bir han mı sanıyorsun? Senin bu yaptığına Allah'ı kandırmaya çalışmak denilmez mi? Çok sevdiğim bir söz vardır; "Allah uğranılacak bir han değil, hedeftir" diye. Halbuki bu mantıkla araştırmak, öğrenmek ve kendi kafanda bir sonuca varmak yerine tanrı ile kumar oynamaya çalışıyorsun, yanmaktan korktuğun için.

Ayriyeten de şöyle de bir şey var ki, senin savunduğun mantık, korku ve bilgisizlik üzerine dayalıdır. Kur'an'da sana "Aklını kullan" ve "Oku" denilmez mi? İnanç denilen kavramda gözlem yoktur, onun için geriye kalan tek şey mantıktır. Mantığını da kullanmayıp, inancı gelenek haline getirip, sadece "Öylesine" inanmak büyük bir ayıptır. Bu da aynı şekilde Allah'ı kandırmaya çalışmak ve akla ihanet etmektir.

Bir de ateistler sadece hayatı rahat yaşayıp alkol alıp, zina yapıp, yaşayıp Allah'ı hatırlayıp cehenneme gitme korkusundan ve ibadet yapmanın zor olduğunu iddia edip işlerine gelmemesinden dolayı ateist olur.

Nereden biliyorsun? Tüm dinsizler ile bizzat konuştun ya da inançlarını gözden geçirme sürecinde onlarla yıllarını mı geçirdin? Ya gerçekten tüm ateistler böyle değilse ne olacak? İftira atmak suç ve günah değil midir? Neden dinden imandan bahsedip, Allah'ın sana her dediğini duymazlıktan geliyorsun? Senin inancında kul hakkına girmek çok ağır değil midir?

Her ateistin içki içtiğini, evlilik dışı cinsel ilişkiye girdiğini nereden biliyorsun? Tüm bu saydıklarına tanık mı oldun yoksa? :)

İbadet yapmanın zor olduğunu iddia edip işlerine gelmemesinden dolayı ateist olur.

Örnek veriyorum ki, ömrünü milletine harcamış, yıllarını laboratuvarlarda geçirmiş bir bilim insanı neden günde 1 saat namaz kılmaya üşensin? Belki de binlerce kitap okuyan birisi, neden Kur'an'ı okumaya ya da namaz kılmaya üşensin?

Bana kalsa kötülüğün din, dil ve ırk ile hiçbir alakası yoktur ama senin söylediklerin ile tarih hiç uyuşmuyor. Nedense eğitimsizliğin ya da kötülüğün rekor kırdığı yerleri hiç tanımamışsın ya da cazip olanı seçip, anlamamazlıktan gelerek farklı göstermeye çalışıyorsun.

Son düzenleme:
Allah'a inanmak için nedenlerden sadece biri:
Bir gün Allah'a ve gönderdiklerine inanmayan birisi Hz.Ali'nin karşısına gelir ve "İnanmıyorum" der. Hz.Ali karşısına oturtur ve şunu söyler:
-Diyelim ki Allah yok, ahiret yok. İnansan, ibadet yapsan ne kaybedersin?
+Hiçbir şey
-Allah ve ahiret varsa ve sen ibadet etmeyip inanmıyorsan ne olur? Cehenneme gidersin.
Çıkar kazanmak için iman ne kadar kabul görür ki?

İşte o soruyu imanlı olursan seni cennetle odullendırırım dıyene sormak lazım.

Ben bu olayların yani açıklanamayan soruların insan zekasının üstü sorular olduğuna inanıyorum. Aklı getiren bir insan zaten en ufak örnek doğaya bakıp bu kusursuz düzenin bir yaratıcı tarafından olduğuna inanır.

Ben bu olayların yani açıklanamayan soruların insan zekasının üstü sorular olduğuna inanıyorum. Aklı getiren bir insan zaten en ufak örnek doğaya bakıp bu kusursuz düzenin bir yaratıcı tarafından olduğuna inanır.
Tanrı yok kendi kendimize oluşmuşuz söylemiyor.

Lütfen sorunun cevabını bilmiyorsanız boş yorumlar yazmayın!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı