Tanrı insanları neden yarattı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
En tepedeki kişiyi biliyorsun, görüyorsun o da senin benim gibi bir insan. Tanrı'ya uyarlayabileceğimiz bir şey değil bu bence. Tanrı'yı bilmiyoruz görmüyoruz müdürümüzü gördüğümüz gibi.
Soyut bir şeyden nasıl somut bir örnek vermemi bekliyorsun? Cidden 3 paragraf içinde tek takıldığın burası mı oldu? 🙅‍♀️🤦‍♀️

Bu örneği Tanrı'ya uyarladığımızda da bir şirketteki en tepe kişi olarak düşünebiliriz. Her şeye gücü yetiyor, her karar ondan geçiyor, her yere kolu uzanıyor.
Kompleksli bir yüce varlığa inanmak istesem tercihim başka bir tanrı olabilirdi. :D Bir insan olarak benim komplekslerimi aşamamış bir varlığa tapmak bana göre değil.

O halde bize ihtiyacı yoksa ya bizimle eğleniyor, ya milyarlarca ayrı insanın farklı hikayesi üzerinden zevk alıyor, ya da kendisine inanlar için bir test platformu yapıyor, ya da kendisi için bir atomun en küçük yapıtaşı olan kuark kadar önemsiziz ama bunu anlayamıyoruz biz.
Evren içinde hiçbir değerimizin olmadığı kısmında hemfikir olabiliriz, bunun için değersiz varlıklar üzerinde ego tatmini yapan ve yapacakları her şeyi bile bile yapsınlar da yakayım diye bekleyen bir şeye inanmaya gerek yok.

O zaman Tanrı'nın da Tanrısı var ve herkesi bir evrenden sorumlu tutmuş. Tanrı' nın Tanrı'sının Tanrısı da var, o da V2 Tanrı'yı bir evrenden sorumlu tutmuş, biz de bilgisayar oyunu karakteriyiz. 🤔

Evren içinde hiçbir değerimizin olmadığı kısmında hemfikir olabiliriz, bunun için değersiz varlıklar üzerinde ego tatmini yapan ve yapacakları her şeyi bile bile yapsınlar da yakayım diye bekleyen bir şeye inanmaya gerek yok.
Kader konusunda katılmıyorum ama herkesin inancına saygım var tabii ki :D Kader inancımı özetleyecek olursam önümde A ve B yolu varsa hangi yola gireceğimi ben seçerim. Tanrı ise her şeyden kudretli olduğu için benim hür irademle hangi yolu seçeceğimi bilir ve ona göre yazar, kendisi istedi diye değil.

Yanlış veya doğru, inancım bu.

Tanrı ise her şeyden kudretli olduğu için benim hür irademle hangi yolu seçeceğimi bilir ve ona göre yazar, kendisi istedi diye değil.
Bu durumda tanrı, öldükten sonra yakacağı kişilerin yapacağı tüm seçimleri en başından bilmiyor mu? Biliyorsa öldürünce yakayım diye beklemesi normal mi? Durum buysa sen birini çamura itip sonra üstü kirlendi diye suçlayamıyorken, kendi kurduğu bir haritaya seni atıp batmanı izleyip suçlaması adil mi? Bilmiyorsa her şeye kudreti yetmediğini göstermez mi?

Aynen kardeşim her şeyi yaratan rabbimiz her şeyin sahibi yerin göğün yaratıcı rabbimiz egosunu tatmin etmek istiyor aynen :) yazık vallahi az beyninizi çalıştırın ya.
Bir gün cinler tarafından rahatsız edilirsen veya musallat olurlarsa anlarsın varmıymış yokmuymuş.
Olmayan bir şey beni nasıl çarpabilir?

Bu durumda tanrı, öldükten sonra yakacağı kişilerin yapacağı tüm seçimleri en başından bilmiyor mu? Biliyorsa öldürünce yakayım diye beklemesi normal mi?
Biliyor ama seçimleri yapmak kişinin tercihinde. Karnın açsa ve sen doyurmak için bir şey yapmıyorsan karnın doymaz. Bak doymama seçimini kendi iradenle yaptın.
Bilmiyorsa her şeye kudreti yetmediğini göstermez mi?
Evet ama mükemmel Tanrı tanımı için geçersiz oluyor.

Biliyor ama seçimleri yapmak kişinin tercihinde. Karnın açsa ve sen doyurmak için bir şey yapmıyorsan karnın doymaz. Bak doymama seçimini kendi iradenle yaptın.
Sen bir tanrısın diyelim, bir ruh yaratıyorsun ve ona bir karakter veriyorsun. Sonra diyorsun ki seni Dünya diye bir çukura gönderiyorum, sen orada işin içine edeceksin çünkü her şeyi önceden görüyorum, seni yaratan ben olarak karakterini belirleyen ve sonsuz kudretimle yaşayacaklarını da bilen benim. Yine de sen öldüğünde seni yakacağım günahkar olacağın için diyorsun.

Madem öyle, madem ki sen merhametli bir tanrı olduğunu iddia ediyorsun. O zaman sonucunda yakacağını bile bile bir ruhu Dünya'ya yollamak yerine yollama. Bu kadar basit. Olmaz, yine de yollayacağım ve ölmeni bekleyip sonra sonsuz bir azap vereceğim diyorsun.

Bundan çıkan sonuçlar belli. Tanrının merhametsiz olduğu ortada, üstelik kendi yaptığı ve sonuçlarını bildiği bir şey için aciz varlıkları suçlayacak kadar adaletten uzak ve kibirli oluyor. Üstüne sadist olarak ölmesini bekliyor ki yaksın. Ortada büyük bir egoizm, sadizm ve adaletsizlik problemleri var gibi görünüyor. :D

Bu durumda tanrı, öldükten sonra yakacağı kişilerin yapacağı tüm seçimleri en başından bilmiyor mu? Biliyorsa öldürünce yakayım diye beklemesi normal mi?

Tanrının beklemesi diye bir durum söz konusu değil çünkü zaman ve mekan boyutuna dahil değil. Zamana dahil olmama durumunun da nasıl bir şey olduğunu idrak edemediğimiz için onun yaratma sürecini ve amacını onun açısından anlayamıyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı