Tanrı insanları neden yarattı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kral, eğer bana sayfa bilgilerini verirsen ben bir şekilde bakmak isterim.
Esef ki öyle belirli kitabın belirli bir sayfasında değiller Kütüb-i Sitte'de bulunan diğer hadisler gibi kitapta yazar tarafından yapılan sıralama üzerine bağlı olarak dağınık haldeler, ama sana derleyip araştırma notlarına eklediğim bir kaç tanesinin cilt/sayfa/numara bilgilerini özelden ileteceğim. Dediğim gibi eğer gerçekten samimiysen müsait bir vakitte bu araştırma notlarını da seve seve iletirim.

Din dogmadır, sorgulanmaz.

Dünya düzdür denildiğinde, yuvarlaktır dersen afaroz edilir, idam edilirsin.
Sorduğun soruları İran da sorarsan sopa kırbaç vb benzeri cezalar alırsın.

Din insanın sorgulama, akılcı düşünme vb yetilerinin gelişmesine engeldir.
Bir insan olarak varoluşunu sorgulamanı bile istemez.

Din toplumların ihtiyaçlarından doğmuştur.

İslam’da ensest ilişki yasak. Adem ve havva ilk iki insan olduğuna göre, çocuklarının ya birbirleriyle, ya da anneleriyle çiftleşerek yeni çocuk dünyaya getirmesi gerekir.

Çelişki.

İslamiyet'in başlangıç tarihi MS 610 peki Hz. Adem ve Hz. Havva kaç yılında doğmuştur, bilinen bir tarih benim bildiğim yok. Yorum yapmadan önce, düşünelim lütfen.

Din insanın sorgulama, akılcı düşünme vb yetilerinin gelişmesine engeldir.
Bir insan olarak varoluşunu sorgulamanı bile istemez.

İlk emri oku olan bir din için söylenmemesi gereken bir söz bence.

İlk emri oku olan bir din için söylenmemesi gereken bir söz bence.
Dine göre senin şüphe etme sorgulama gibi bir lüksün yok, ya inanacaksın ya inanmayacaksın. İnandığınız dinden kitabından haberiniz olsun.

İslamiyet'in başlangıç tarihi MS 610 peki Hz. Adem ve Hz. Havva kaç yılında doğmuştur, bilinen bir tarih benim bildiğim yok.
İnternetten aldığım ilk bilgide insanlığın 300-350 bin yıl önceye dayandığı yazıyor. Allah ensest ilişkinin yanlış olduğunu 300 yıl sonra mı fark etmiş?

Can sıkıntısı. Madem o kadar gücü var biraz insan yaratayım da bakayım ne yapacaklar falan. Ben olsam öyle yapardım. Yoksa ne anlamı var o kadar gücün.

Dine göre senin şüphe etme sorgulama gibi bir lüksün yok, ya inanacaksın ya inanmayacaksın. İnandığınız dinden kitabından haberiniz olsun.
Dine göre şüphe edemeyeceğin tek şey, Allah'ın kuralları, sana demiyor ki hiçbir şey araştırmayacaksın.
Bak günümüzde geçerli olan çoğu bilimsel kanıta, başlangıcı her zaman İslam alimlerinin bulguları ve araştırmalarıyla desteklenerek başlar. Neden daha iyi bulamamış derseniz teknolojik yetersizlik ile açıklanabilir. Sonuçta 10 yıl önce bile bilmediğimiz şeyler şu an gün yüzüne çıktığı da oluyor.
Neden şimdi yok derseniz, orasını bilmem, demek ki bu devirde alim olacak kadar hakiki biri yok.

İnternetten aldığım ilk bilgide insanlığın 300-350 bin yıl önceye dayandığı yazıyor. Allah ensest ilişkinin yanlış olduğunu 300 yıl sonra mı fark etmiş?
"Ben yarattım istediğimi yaparım!" Kısa öz. "İster 500 milyon yıl sonra tekrar helal kılarım, senin bunu engelleyecek gücün varsa buyur." Denemez mi?

Dine göre şüphe edemeyeceğin tek şey, Allah'ın kuralları, sana demiyor ki hiçbir şey araştırmayacaksın.
Bak günümüzde geçerli olan çoğu bilimsel kanıta, başlangıcı her zaman İslam alimlerinin bulguları ve araştırmalarıyla desteklenerek başlar. Neden daha iyi bulamamış derseniz teknolojik yetersizlik ile açıklanabilir. Sonuçta 10 yıl önce bile bilmediğimiz şeyler şu an gün yüzüne çıktığı da oluyor.
Neden şimdi yok derseniz, orasını bilmem, demek ki bu devirde alim olacak kadar hakiki biri yok.
Dine göre dinin kişiye söylediği emrettiği yapılan tüm ritüellerden şüphe edemessin. Edersen inanç olmaz. Kutsal kitabın bile şüpheye düşmeyin sorgulamayın der. Dediğin gibi dini olan bilim adamları oldu tarihte ama bunun o dinle alakası yok. Bilim adamının dini olması dini akla ve mantığa uygun yapmaz. Günümüzde dinler bilimle çelişmektedir. Bu yüzden dinleri bilen çoğu insan dinlerin bir masaldan ibaret olduğunu anlıyor.

Tanrı - eğer var ise - insanları neden yarattı? İnsanları imtihan etmek için yarattığı doğru ise, Tanrı geleceği bilmiyor mu? Yani geleceği biliyorsa neden bizi sınasın?

Tanrı o kadar yüce bir varlık ise, neden hiçbir vasfı olmayan, yoktan var edemeyen, geleceği bilmeyen biz küçük insanların ona kulluk etmesine ihtiyaç duysun ki?

Neden durduk yere insanları yarattı? Ortada hiçbir şey yokken aniden aklına insanları yaratmak mı geldi? Bizi yaratmadan önce sonsuz boşlukta ne yapıyordu? Amacı insanları yaratıp kendini eğlendirmek miydi?

Sizce sonucu belli bir sınavın yapılmasının amacı ne?

Neden? Neden? Neden? Bir cevabı olmalı.

Yoksa "Tanrı" insanların bir yaratıcıya inanma ihtiyacından doğan bir uydurmaca mıydı?

Herkesi birbirine saygı duyarak, objektif olarak, seviyeli bir tartışmaya davet ediyorum.

Teşekkürler.
senin bu mesajı atman için olmadığı kesin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı