Tanrı insanları neden yarattı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kitleleri etki altına almak için uydurma bir terim olduğunu düşünüyorum ama nerden geldik nereye gidiyoruz hiçbir fikrim yok keşke biliyor olsaydık...

Benim de altımda petrol olsa ve zengin olsam ben de Allah'a şükredip muhafazakar olurdum ama bir adem ve havva olayında madem onlar suçlu biz neden ceza çekiyoruz ve 110 milyar insanın kaderini bir kişinin elma yemesi sizce de saçma değil mi sabrı denemek için daha akla yatkın ya da insanın kontrol edemediği aşk gibi dürtüler üstünden sınamak daha mantıklı.

Sözler Köşkü. İlginç. Bu adamlar çakma müslüman. Geçenlerde bir tweet atmışlardı. Özeti "Müslüman olmayıp, iyi işler yapanlar da cennete gidecek" şeklindeydi. Kur'an'a ters düşüyorlar. Argüman olarak saçma videoları değil, kendi fikirlerini söylemeni öneririm.
Tamam o zaman.

Attıkları tweet kısmen doğru.

Müslümanlığı bilmeyen bir insan iyilik yapıyor.
Ve bunun sonucunda bu insan "bence iyilikle ödüllendirilir."
Düşünelim ki sen Tanrısın. Kul senin dinini bilmiyor. Fakat senin verdiğin emirlere uymuş. (Namaz ve diğer, kulluk etmek vs. değil.) Sen onu iyilikle mi ödül verirsin yoksa kötülükle mi?

Düşünelim ki sen Tanrısın. Kul senin dinini bilmiyor. Fakat senin verdiğin emirlere uymuş. (Namaz ve diğer, kulluk etmek vs. değil.) Sen onu iyilikle mi ödül verirsin yoksa kötülükle mi?
Burada konu sen ben değil, senin kutsal kitabındaki tanrı. Ve o şahıs da "Biz onlara inansınlar diye en doğru dini gönderdik, şüphesiz ki inanmayanlar cezalandırılacaktır." vs. vs. diyor.

Hatta biz insanlar doğduğu yerdeki hakim dine inanmaya daha meyillidir, sen İngiltere'de doğsan Hristiyan olacaktın desek; "Yine araştır, Müslüman olurdum." diyorsunuz. İşte ben buna çelişki derim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Attıkları tweet insan aklı ile doğru. Ama buradaki konu kutsal kitabın. O öyle diyor. Eğer öyle diyorsa islam dinine göre öyle olmalıdır.
Belki de insan Tanrı'yı yaratmıştır?
Zaten öyle.

Hocam, bildiği halde seçimlerinizi yine biz yapsak "kaç yazar" ? Şöyle düşünün, 2 gün sonra gireceğiniz Edebiyat sınavından çalışsanız da çalışmasanız da 88 alacaksınız. Çalışır mıydınız?
Öyle bir şey yok.
Kader yazılı bir şey değil. İnsan kendi kaderini kendi çizer. Bir şeyleri tanrı bildiği için yapmıyoruz, tanrı yaptığımız şeyleri biliyor; ikisi ayrı şeyler. Her şeyi bilmesinin sebebi de tanrının zamandan ve mekandan soyut bir varlık olmasıdır. Bir şeyleri yapıp yapmamamız, sonuçlarını da değiştirmemiz yine bizim elimizde yani.

Evrendeki toz zerrelerinin milyarda biri kadar bile olmayan bizler, daha var olduğumuz yeri bile tam anlamıyla tahmin edemezken; 3 boyutun ve doğrusal zamanın dışında olan tanrıyı hayal etmek imkansız gibi bir şeydir bence.

Hocam tanrı neden insanı yarattıdan Sözler Köşkü'nün tweetlerine geldi konu çok saptık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı