Tanrı insanları neden yarattı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Senin vereceğin kararı sadece önceden bildiği fikrini neden anlamıyorsun? Örneğin ben senin zihnini okuyarak x ve y ürününden y'yi alacağını biliyorum. Kararda etkim var mı? Yok. Ama sen fikir değiştirip x alabilir misin? Evet. Peki ben bunu zihnini okuyabildiğim için bilebilir miyim? Evet.
Burada kimin inancı doğru tartışması yapmıyorum, inananların sürekli içine düştüğü çelişkiyi ısrarla söylüyorum.

Her şeye gücü yeten bir tanrı var ortada, benim vereceğim bütün kararları en başından biliyor, sonra beni buraya gönderiyor ve beni bir sınava soktuğunu iddia ediyor. Sonucunu bildiğin bir şeyin sınavına gönderme nedeni ne? Zorunda mı? Değil ama yine de gönderiyor. Diyelim ki ben kötü biriyim, birini öldürmeye karar verdim ve bunu yaptım. Son anda cehenneme gitmemek için tanrıyı yanıltıp diğer kararı verme şansım yok! Benim bunu yapacağımı biliyor, buraya beni göndermese cezalandırmasına gerek kalmayacak. Sonucu bile bile gönderiyor, sonra da kendi düzenini kurduğu ve mutlak hakim olduğu bir evrende ben ölünce beni suçlu buluyor. Sonuç olarak düzeni kurulurken hatta kendi yaratılışımda bile en ufak bir payım olmayan bir oyunun içine beni ölünce yakmak için atıyor.

Tanrının merhametsiz olduğu ortada, hiçbir değeri olmayan aciz varlıkları yaratıp kendisine tapmasını istediği ve bundan dolayı egoist olduğu ortada. Bu tanrının diğer mitolojilerdeki tanrılardan bir farkı var mı? Yok. Diğerleri gibi kompleksli bir varlıktan öteye geçememiş ki... Her şeye kudreti sözde yetiyor, bize günah dediği şeyleri kendisi yapıyor ama kendisini düzeltmeye kudreti yetmiyor o zaman.

Tanri insanlari yarattimi bilemem ama su bir gercek hepimiz simulasyon denilen bir seyin icindeyiz matrix filmi buna bir ornektir. Gordugumuz bazi seyler gercek olmayabilir mesela insan oldugunu gordugumuz onemli kisiler uzayli olabilir bizde maalesef simulasyonda oldugumuz için uzaylilari insan olarak goruruz.

@Yararsız Üye Dediğim gibi sana doğru/mantıklı gelen, bir başkasına gelmeyebiliyor işte. Öznel konu tartışmanın olayı bu, herkesin doğrusu kendi içinde yatıyor.

Sizin dedikleriniz doğruysa iyi ve kötünün sonu da aynı olacak ama karşı tarafın dedikleri doğruysa diğer taraf için diğer taraf hoş olmayacak. Sevdiğim insanlar da bu grupta olunca buna üzülmüyor değilim :)

Sizin dedikleriniz doğruysa iyi ve kötünün sonu da aynı olacak ama karşı tarafın dedikleri doğruysa diğer taraf için diğer taraf hoş olmayacak. Sevdiğim insanlar da bu grupta olunca buna üzülmüyor değilim :)
İnanmamak hariç bir günahım yokken, sözde inananlardan çok daha faydalı biri olarak çevremde iyi şeyler olsun diye insan gibi yaşamaya çalışıyorken yine de yakılacaksam bu da ayrı bir konu. Her türlü şeyi yapıp tövbe etmekle bu iş çözülüyorsa burada da büyük bir saçma durum ortaya çıkıyor.

Üzülecek bir şey yok, sonuçta bizler yaşadığımız hayatta birbirimize anlamlar yüklüyoruz. Evren içinde ya da senin inancına göre yaratanın gözünde değerimiz yok, o değeri bizler birbirimize yüklüyoruz. Sonrası için herkes kendi yaptıklarından sorumlu, üzülecek bir şey yok. :)

Eğer Allah kimseyi yaratmayıp, Ben senin ne yapacağını biliyorum. Sen cehennemliksin/cennetliksin deseydi, insanlar da Belki ben o hatayı yapmayacaktım bana neden şans tanımadın demeyecekmiydi?
Peki neden kötülük ve iyilik var? Neden yaratılıp, yakılıyorlar?

Her türlü şeyi yapıp tövbe etmekle bu iş çözülüyorsa burada da büyük bir saçma durum ortaya çıkıyor.
Tövbenin ne işe yarayacağını bilmiyoruz ki. Yani affedildiği söyleniyor ama bunun sınırı ne? Toleransı ne? Neye göre affedilecek? Neye göre değerlendirilecek? Bu soruların cevabı yok bizde.

Üzülecek bir şey yok, sonuçta bizler yaşadığımız hayatta birbirimize anlamlar yüklüyoruz. Evren içinde ya da senin inancına göre yaratanın gözünde değerimiz yok, o değeri bizler birbirimize yüklüyoruz. Sonrası için herkes kendi yaptıklarından sorumlu, üzülecek bir şey yok. :)
Bilmiyorum, değeri olabilir de, olmayabilir de. Sonu olarak biz aciz varlıklarız ve henüz cevabını veremediğimiz milyarlarca soruyla yaşıyoruz.

Deme öyle, Dünya'daki ilişkiler diğer tarafta da geçerli olursa üzer :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı