Tanrı neden Hristiyanlığı ve Yahudiliği korumadı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şimdi buraya felsefe ile ilgili bir şeyler yazardım ama çok üşeniyorum. Bu arada korumadı değil onlar dinine ve kitaplarına sahip çıkmadı. Bu arada sanırım sorununa cevabı kötülük problemi başlığı altında bulabilirsin.
Bir dine eğer insan sahip çıkıyorsa mantıken insanın tanrıdan büyük ve kudretli olması gerekiyor. Veya bizi önemsememiş oluyor, bu sebeple beni önemsemeyen birine neden kulluk edeyim veya inanayım gibi bir soru doğuyor.

Bizim düşüncemize göre kendimizin görmesi. Bunun cevabını kesin olarak verecek birisi yok şuan.

Valla bence ben cevabını verdim ama sen çözemedin sanırım. Senin bu Dünya hayatında belki milyarlarca ihtimaller var ve sen bunlardan birini seçmiş oluyorsun. Sonuçta hayatını kendin şekillendiriyorsun dostum. Yani kimse sana zorla bir şey yaptırmıyor.

Derin konulara girmişsiniz. :) Arkadaşlar yaşadığınız hayatta sabit olan 2 şey vardır; 1. Evleneceğiniz kişi bu hiç bir şekilde değişmez, diğeri ise nasıl öleceğiniz bu da hiç bir şekilde değişmez. Onun haricinde kalan her şey değişkendir. Şu an ki hayatınızı örnek alın ve düşünün bundan 5 yıl önce yürüdüğünüz bir yolda sol tarafa döndünüz ve bu hayatınız şekillendi ama sağa dönseydiniz belki daha iyi bir hayata veya daha da kötü bir hayata şekillenebilirdi. Yani bu ne demek oluyor kader dedikleri olay değişkenlik gösterir ama Allah bu ihtimallerin hepsini yazmıştır kaderimize. Yani bazı kişiler der ki madem biliyordu niye öyle yaptı niye böyle yaptı felan filan. Tercihler bize aittir. Şimdi sen fizik sınavından 20 aldıysan bu senin kaderin değil tercihindir. 100 de alabilirdin çalışsaydın :) Umarım anlatabilmişimdir ama bu konular derin konulardır o yüzden tam anlamıyla öğrenmeden konuşursanız dinden çıkabilirsiniz ufaktan hatırlatayım :)
Yanlış bir bilgilendirme ya da yazı olduğunu düşünüyorum. 20 almak yine kaderimizdir. Kurtlar Vadisi'nde bir bölümde Polat ve Çakır bir kalem, bir silgi ve boş bir kağıt alıp Testere'nin yanına giderler. Testere "Bu ne?" diye sorduğun Çakır der ki: "Kaderimizi siz yazarsınız, siz silersiniz, siz belirlersiniz Nasıl isterseniz." Aynen böyledir hayat. Kaderimizi biz yazarız, biz sileriz, biz belirleriz. Zannımca tercihlerimiz kaderimizi belirler. Bu olgu ta kendisi kaderdir ya da şayet varsa tanrının bunu bilişi ve yazgımızı buna göre yazması kaderdir. Kaderimizde olan şeyler değişkenlik göstermez. Biz bir şeyleri değiştiririz ve bu zaten kaderin kendisidir. Umarım esas ben anlatabilmişimdir :D Biraz tekrarlayan ibareler kullanmış gibi hissettim.

Tanrı dünyayı yarattı, adem ve Havva dünyaya geldi. Ardından toplum gelişti ilerledi falan ondan sonra dinler inmeye başladı. Peki tanrı neden önceden gönderdiği Yahudilik ve Hristiyanlığı korumadı, İslamiyet inince mi hatırladı?

Ve biz insanları madem kötülük yapacağımızı biliyor, madem inanmayıp ceheneme gideceğimizi biliyor, neden yarattı?

Ben bu sorulara düzgün cevap istiyorum. Kişiye göre doğruluğu değişen dini kitaplar ile cevaplamayınız. Bazı arkadaşlar gelip, soruya cevap veremeyince metafiziğe bağlamasınlar. Lütfen doğru olduğunu düşündüğünüz şekilde cevap veriniz.
Öncelikle belirtmek isterim ki benim düşünce yapım da ateizmle yüksek oranda örtüşmekte. Fakat ola ki bir yüksek ruh, varlık varsa gerçekten "Ve biz insanları madem kötülük yapacağımızı biliyor, madem inanmayıp ceheneme gideceğimizi biliyor, neden yarattı?" bu soruya cevap vermek biraz kolaylaşıyor hatta tabiri caizse "ahmak"laşıyor. Yüksek bir varlık var, biz onun bir nevi ürünüyüz. O zaman tanrı şunu öne sürebilir, bizi yaratma konusunda, "Ben sizi yaratmadan cehenneme atabilirdim ama o zaman da siz "bana cehenneme gideceğimizi nereden biliyorsun?" diye soracaktınız. İşte bu yüzden sizi imtihana soktum." diyebilir.

İlk sorduğunuz soru benim de araştırageldiğim lakin tatmin edici bir yanıt bulamadığım bir sorudur. Aydınlanırsanız ben de aydınlanmak isterim :D

Hangi tercihi yapacağımı biliyorsa neden yarattı işte soru bu belki sana göre cevap bu ama beni tatmin etmediki 😕
Diyelim ki sen bir suçlusun ve 5 dakika sonra birini gasp edip öldüreceksin. Ve diyelim ki gelecekten gelen polislerimiz var. Bu polisler senin suçlu olduğunu biliyor ve seni durdurmak için geldiler. Seni yakaladıklarında ise hapise atacaklar. Polisler geldi ve seni yakaladı ama sen daha o sıra suç işlememiştin. Polislere demez misin ben suçlu değilim beni ne hakla kelepçelersiniz ben suçlu değilim diye yakınmaz, isyan etmez misin?

Kardeşim yaşının küçük olduğunu düşünüyorum. Yeni nesil ateist olunca mı havalı oluyor anlam vermiş değilim. Koskoca Türkiye'de yaşayıp İslamiyeti bize soruyorsun. Medeniyetler ülkesindesin. Çok merak eden ciddi bir şekilde araştırır. Senin burada yaptığın ilgi çekmek. '?????' Önce kendini sorgula ondan sonra etrafa bak. Daha dünyaya yeni alışıyorsun. Yaşın 14-15 sanırım.

Asıl olay Tanrının bilmesi değil senin bilmen. Evet ben bunu yapmıştım demen.

Yanlış bir bilgilendirme ya da yazı olduğunu düşünüyorum. 20 almak yine kaderimizdir. Kurtlar Vadisi'nde bir bölümde Polat ve Çakır bir kalem, bir silgi ve boş bir kağıt alıp Testere'nin yanına giderler. Testere "Bu ne?" diye sorduğun Çakır der ki: "Kaderimizi siz yazarsınız, siz silersiniz, siz belirlersiniz Nasıl isterseniz." Aynen böyledir hayat. Kaderimizi biz yazarız, biz sileriz, biz belirleriz. Zannımca tercihlerimiz kaderimizi belirler. Bu olgu ta kendisi kaderdir ya da şayet varsa tanrının bunu bilişi ve yazgımızı buna göre yazması kaderdir. Kaderimizde olan şeyler değişkenlik göstermez. Biz bir şeyleri değiştiririz ve bu zaten kaderin kendisidir. Umarım esas ben anlatabilmişimdir :D Biraz tekrarlayan ibareler kullanmış gibi hissettim.

Öncelikle belirtmek isterim ki benim düşünce yapım da ateizmle yüksek oranda örtüşmekte. Fakat ola ki bir yüksek ruh, varlık varsa gerçekten "Ve biz insanları madem kötülük yapacağımızı biliyor, madem inanmayıp ceheneme gideceğimizi biliyor, neden yarattı?" bu soruya cevap vermek biraz kolaylaşıyor hatta tabiri caizse "ahmak"laşıyor. Yüksek bir varlık var, biz onun bir nevi ürünüyüz. O zaman tanrı şunu öne sürebilir, bizi yaratma konusunda, "Ben sizi yaratmadan cehenneme atabilirdim ama o zaman da siz "bana cehenneme gideceğimizi nereden biliyorsun?" diye soracaktınız. İşte bu yüzden sizi imtihana soktum." diyebilir.

İlk sorduğunuz soru benim de araştırageldiğim lakin tatmin edici bir yanıt bulamadığım bir sorudur. Aydınlanırsanız ben de aydınlanmak isterim :D
Yani yaratmamayı seçebilirdi ne sorardım ne o söylerdi :D

Şimdi dinler derken aslında tek bir din olduğunu anlamamız gerek. Bu Hz. Adem'den başlar ve Hz Muhammed ile son bulur. Bunların arasında sayısız peygamber vardır ama hepsine ayet gelmemiştir. Yani biraz uzun konu bu araştırmadan konuşmamak lazım. Bildiğim kadarı ile zamanın şartlarına göre şekillendirilmiştir. Mesela Hz. Adem zamanında kardeşler evlenebiliyordu neden nüfusun çoğalabilmesi için ama şu an Haram. Bu şekilde bakmak lazım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı