Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bakıyorum bakıyorum hiçbir kanıt yok. Hatta tam tersi Allah'ın olmadığının kanıtı dolu her taraf, her şey düzensiz, adaletsiz, başta kendi yaşadığın ülkeye bak. Geçmişteki savaşları, vahşice katledilen insanları, diğer canlıları saymıyorum bile, günümüzde dahi açlıktan ölen çocuklar var, bak açlıktan ölen diyorum 2022 yılında.
Dünyayı adaletsiz hale getiren biz insanlarız.

Var. Siz anlayamadınız.
Siz bunu kendi düşüncenize göre söylüyorsunuz baştaki arkadaşın dediği gibi insanlar ne kadar burada gerekli argümanları sunsa da taşı sıkıp suyu çıkıncaya kadar yalanlıyanlar olucak.
Bizim var olmamıza neden ihtiyacı var yada bana sorulmadı ki sen var olmak istiyor musun diye.
Dünyada ki neredeyse her şeyin bir şey ile bağlantısı var. Tanrı olmasaydı su döngüsü gibi şeyler tesadüfen oluşmuş olacaktı yani ?
Evet?

Siz bunu kendi düşüncenize göre söylüyorsunuz baştaki arkadaşın dediği gibi insanlar ne kadar burada gerekli argümanları sunsa da taşı sıkıp suyu çıkıncaya kadar yalanlıyanlar olacak.
Bizim var olmamıza neden ihtiyacı var ya da bana sorulmadı ki sen var olmak istiyor musun diye.

Evet?

Bunu söylüyorum, Einstein ve Newton olmadan önce bu konular hakkında fikir sahibi miydiniz?
Veya şu anda fikir sahibi olmadığınız doğa olayları konusunda yok gibi mi davranıyorsunuz?
Yok değil, Kanıtlanana kadar yok.

Ben, evrenin geneline ve özeline baktığımda; tanrı olmaması fikrini kabul edemiyorum.
Milyon tonlar ağırlığındaki kaya parçaları, ateş topları, yüz binlerce kilometre hızla, belirli bir yörüngede sürekli dönmesi, tesadüf demek için fazla mükemmel değil mi?
İnsanın evrimi de aynı şekilde. Dünya ile uyumu. Havadaki oksijenin, güneş ışığının, meyvelerin, sebzelerin, suyun… Birbirinden farklı kokusu, tadı, rengi ve faydası var.
İnsan olarak bir varlığız ve bütün ihtiyaçlarımız da ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz şekilde yaşadığımız yerde tam olarak ayarında barınıyor. Ne fazla ne az.
Bütün bunların yine tam ayarında, belirli oranlarda olması ve bu dengenin değişmemesi, tanrısız bir evren için çok çok çok imkansız ihtimaller olduğunu düşünüyorum.
Sadece başlangıcı düşünsek bile yine karşımıza tanrı çıkar. Termodinamiğe göre bir madde yoktan var ve vardan yok olamaz. Yine termodinamiğin entropi (düzensizlik)yasasına göre de evrenin entropisi her geçen saniye artmaktadır. Madem ki entropi artıyor, o zaman sonsuz bir evrenden bahsedemeyiz. Başlangıcı olan bir evrenin de başıboş bir şekilde bu kadar mükemmel bir dizaynının olması benim aklıma uygun gelmiyor.
Özet: Tanrı olmalıdır.
Sizde dahil bir çok kişi bu hasas ayar ve tasarım delili hakkında sorular soruyor bu videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu yeterli bir argüman değil bu dediğin şeye benziyor bir resmin ressamı varsa e evrenin de bir ressamı olmalı gibi burada insanlar kendilierini kandırıyorlar kimileri belki bu resim diye gördüğümüz şeyi şöyle yorumluyor oksijen var hava alabiliyoruz doğada bir düzen var vesaire, bunun olması için de bir zaata ihityaç var gibi ama sen şu an ressamı olan bir resimden bana örnek veriyorsun bunun dışında ressamı olamyan bir resim görmedin yani illaki birisi tasarlıyor tasarlandığını bildiğin emin olduğun bir şeyden bilmediğin bir şeye örnek gösteriyorsun e bu durumda paradoksa girmiş oluyosun.

Bana; atmosferi (katmanlı), suyu, manyetik alanı, 23 derecelik eğimi, güneşe ideal uzaklığı, ay gibi bir uydusu, Jüpiter gibi koruyucu bir gezegen komşusu olan bir tane gezegen gösterebilir misin?

Hatta bu gezegende çok hücreli, akıllı bir yaşam da olsun.

Yok mu, gösteremiyor musun? Kocaman evrende vardır demekle geçiştirme lütfen, diğer türlü kendinle çelişirsin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı