Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden böyle düşünüyorsunuz? Sadece soruyorum açıklarsanız sevinirim.

Bakınca tüm bunlar aşırı saçma geliyor bir düşünce var aklımda ama anlatamıyorum ama o düşünce aklıma geldiği gibi tanrı olayları aşırı saçma geliyor.

Zaten ölmesi için yaratılmış bir çocuğun ölmesinde kaos görüyorsunuz. Ki yoktan varlık sahasına geçen bir canlının haklı veya haksız ölmek isteme gibi bir hakkı söz konusu olamaz. Canı veren istediği gibi alır. Nasıl aldığını da kendisi seçer. İsterse bütün yarattığı varlıkları yokluğa geri gönderir. Ama bunu yapmıyor. Sadece size olan muhabbetinden sizi cennet veya cehenneme kendi seçiminizle yolluyor. Bahsettiğiniz çocuk da cennete gidiyor zaten. Peki gitmeye hakkı var mı? Bir hayvanın acı çekerek ölmesi de aynı durum. Ölüm şekli hiçbir şeyi değiştirmiyor. Sadece Allah'ın onu yaratması bile bir lütuf. Bunda kaosa sebep bir şey yok. Her şey yapması gereken görevi yapıyor.

Yaratıldığını nereden biliyorsun onu anlamadım, yaratılışa dair en ufak bir kanıt gösterebilir misin? Profil resmindeki kişi de aynı, konuşuyor konuşuyor ama hiçbir şey anlatamıyor laf salatası sadece. Yahu böyle bir mantık olabilir mi, ne demek ölmesi için yaratılmış, taşlanarak öldürülmek, onlarca kişi tarafından tecavüze uğrayıp yakılarak öldürülmek, küçük kız çocuklarını doğar doğmaz canlı canlı gömmek vs. bunlar için mi yaratmış?

Yaratıldığını nereden biliyorsun onu anlamadım, yaratılışa dair en ufak bir kanıt gösterebilir misin? Profil resmindeki kişi de aynı, konuşuyor konuşuyor ama hiçbir şey anlatamıyor laf salatası sadece. Yahu böyle bir mantık olabilir mi, ne demek ölmesi için yaratılmış, taşlanarak öldürülmek, onlarca kişi tarafından tecavüze uğrayıp yakılarak öldürülmek, küçük kız çocuklarını doğar doğmaz canlı canlı gömmek vs. bunlar için mi yaratmış?

Haha. Hala anlamadın mı ya? Adam nasıl öldüğüne göre bir hakka sahip oluyor ahirette. Bana nereden yaratıldığını bildiğimi falan soruyorsun inanan bir insanla konuştuğunun farkında değilsin sanırım. Sen olaya sadece ölmek olarak bakıp bir de ölmeye kötü bir şey olarak baktığın sürece anlamayacaksın zaten beni. Sana göre kötü olan yanarak ölmek o kişinin cennetine sebep oluyor ve sen bunu eziyet olarak görüyorsun. Ne diyeyim. Yaratıldığına delilimi de ilk mesajımda yazdım. Onu oku sonra konuşalım.

Bigbang'dan önce 5 kollu atom tanrısı vardı, ölünce bigbang oldu dediğimde bu olayın olup olmaması hakkında ne düşünüyorsanız tanrı hakkında ben de onu düşünüyorum. Kimse kesinlike yok diyemez ancak varlığına dair tek bir kanıt olmadığı için inanmaya gerek duymaz, inanmaz. Ben de aynı şekilde inanmıyorum.

Bilmediğimiz şeyler hakkında çıkarım da bulunmak sallamaktan başka bir şey değildir.
Varlığını bilmediğimiz şeylere varmış gibi davranmamalıyız.

Ben olmadığını düşünüyorum çünkü olduğuna dair bir kanıtım yok. Varlığını hayal etmem benim canlılar arasındaki bencilliğim ve kendini beğenmişliğim yüzündendir.

Haha. Hala anlamadın mı ya? Adam nasıl öldüğüne göre bir hakka sahip oluyor ahirette. Bana nereden yaratıldığını bildiğimi falan soruyorsun inanan bir insanla konuştuğunun farkında değilsin sanırım. Sen olaya sadece ölmek olarak bakıp bir de ölmeye kötü bir şey olarak baktığın sürece anlamayacaksın zaten beni. Sana göre kötü olan yanarak ölmek o kişinin cennetine sebep oluyor ve sen bunu eziyet olarak görüyorsun. Ne diyeyim. Yaratıldığına delilimi de ilk mesajımda yazdım. Onu oku sonra konuşalım.

Dönüp dönüp aynı yere geliyorsun. Ahiret diyorsun, cennet diyorsun, ödül diyorsun. Ben kanıt göster diyorum, tek söyleyebildiğin ben inanıyorum öyleyse var, bu ne güzel bir mantık.

Zaten ölmesi için yaratılmış bir çocuğun ölmesinde kaos görüyorsunuz.
Dostum insanlar ölmeleri için yaratılmış değillerdir, yaşamaları için yaratılmışlardır. Fakat ömürleri tükendiğinde ölürler.
Ahiret diyorsun, cennet diyorsun, ödül diyorsun. Ben kanıt göster diyorum, tek söyleyebildiğin ben inanıyorum öyleyse var, bu ne güzel bir mantık.
Dostum bahsedilen kavramlar, Evren'in varlığı son bulduktan sonra geçerli olacağı iddia edilen yeni bir yaratılış ile ilgili olduğundan, onlar için kanıt istemek anlamsızdır. Onların varlığı bilinemez, sadece dinî inanç sahipleri inanabilir. İnanıp inanmamak sizin seçiminizdir. Bazıları körü körüne inanır, bazıları bir takım mantıklı çıkarımlardan dolayı inanır, bazıları ise inanmaz, çünkü bilmek ister. Oysa bilmek denilen fiilin bu durumda mümkün olmadığını, olamayacağını bir türlü görmez, göremez ve sonuçta da inanmamayı seçer.

"Ben inanıyorum öyleyse var" gibi bir çıkarımı kimse zaten yapamaz ve belirttiğiniz gibi geçersiz bir iddiadır.
Tekrar ediyorum, bütün dinler hep aynı coğrafyadan aynı tip insanlardan çıkmış tesadüf mü bu?
Dostum farklı coğrafyalarda da dinler çıkmıştır ama en çok ayakta kalanlar onlar olduğu için öyle zannediyor olabilirsiniz belki.

Dönüp dönüp aynı yere geliyorsun. Ahiret diyorsun, cennet diyorsun, ödül diyorsun. Ben kanıt göster diyorum, tek söyleyebildiğin ben inanıyorum öyleyse var, bu ne güzel bir mantık.

Her şeyin kendi kendine oluştuğu açıklamak için bir kanıt var mı? Her şeyin mükemmel bir şekilde oluşunun?

Geldiğimiz bu dünya evren kendi kendine oluşmadı olmadı, Her şeyin yaratıcısı olduğu gibi dünyanın da evrenin de yaratıcısı var, Evet çocuklara eziyet yapıyorlar öldürüyorlar Allah zalimlerin cezasını öbür dünya da Ahiret günün de verecek o yüzden Allah müdahale etmiyor zalimlere.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı