Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu konunun periyodik olarak açılmasını isteyen bir grup falan mı var. Ne yapıyorsunuz "yok" yazanların mesajlarına bakıp çakırkeyf mi oluyorsunuz. Elli tane konu var böyle. Hayır "felsefe" insanı düşünmeye iter ama bu konuyu açan kişinin "tartışma çıksın, birkaç kişi ceza alsın, konuyu kilitlesinler, birkaç güne yine yeni bir konu açarız" kafasında olduğunu düşünüyorum.

Bir canlının, suçsuz başka bir canlıyı sebepsiz yere öldürmesi kaos değil sana göre, gönderdiği kutsal kitapta kendisine kurban isteyen bir Allah olması da çok akla yatkın bir durum. Bu nasıl bir düzendir ki, insanları geçtim doğada bir vahşi hayvan başka bir hayvanı canlı canlı parçalarını kopartarak acı çektirerek yiyor? Tekrar ediyorum, bütün dinler hep aynı coğrafyadan aynı tip insanlardan çıkmış tesadüf mü bu?

16+
Kod:
https://twitter.com/kacaksorunu/status/1531261929737572354
16+

Bak o coğrafyanın insanları bunlardır.
Dostum, bildirdiğiniz haber hakkındaki üzüntü ve kızgınlığınıza fazlasıyla katılıyorum ve o coğrafyadaki çok aşağılık seviyedeki bu bireylerin hak ettikleri cezaları çekmelerini temenni ediyorum. Bununla birlikte bu tiksindirici kötülüğün İslam dininin kesinlikle yasakladığı ve ölüm cezası bile verdiği bir suç olduğunu bilmenizi isterim. Bu kötülüğü yapanlar sözde müslüman olabilir ama özde müslüman olmadıkları çok açık bir gerçektir, çünkü İslam dini güzel ahlâkı emretmiştir.

Varlığını da yokluğunu kanıtlamak imkansız gibi. O yüzden boş kavga dövüşten başka bir şey çıkmıyor bu konudan. İnanan da inanmayan da kendi düşündüğüne daha sıkı bağlanarak çıkıyor bu tartışmadan. Ben daha bu tartışmalar sonucunda "aa evet haklısın" deyip fikir değiştiren görmedim.

Varlığını da yokluğunu kanıtlamak imkansız gibi. O yüzden boş kavga dövüşten başka bir şey çıkmıyor bu konudan. İnanan da inanmayan da kendi düşündüğüne daha sıkı bağlanarak çıkıyor bu tartışmadan. Ben daha bu tartışmalar sonucunda "aa evet haklısın" deyip fikir değiştiren görmedim.

Olmayan bir şeyin varlığını kanıtlamak imkansız, yokluğunu kanıtlamaya gerek bile yok, çünkü zaten yok. Allah'ın var olduğuna dair tek bir kanıt bile gösteremezler, kanıt gösterdiğini iddia edenlerin hepsi laf salatası yapıyor, söyledikleri tek bir mantıklı şey yok, hepsi saçma sapan argümanlar.

Olmayan bir şeyin varlığını kanıtlamak imkansız, yokluğunu kanıtlamaya gerek bile yok, çünkü zaten yok. Allah'ın var olduğuna dair tek bir kanıt bile gösteremezler, kanıt gösterdiğini iddia edenlerin hepsi laf salatası yapıyor, söyledikleri tek bir mantıklı şey yok, hepsi saçma sapan argümanlar.
"Kanıt olmayışı, olmayışın kanıtı değildir."

Dostum yukarıdaki alıntı tıpkı sizin gibi düşünen bir üyeye aittir, ne dersiniz? :)
Fakat doğrudan olmasa da dolaylı kanıtlar vardır. Ayrıca içinde bulunduğumuz Evren ile Tanrı'nın ayrık varlıklar olduğunu bile anlamamışsınız ve Tanrı'nın işte bu yüzden varlığının bilinemez olduğunu kavrayamadan düşünüyorsunuz. Doğaüstü ve buyüzden bilinemez olan bir varlığın var olmadığını kanıtlamak için doğru ve yeterli bir bilimsel bir yöntemin olmadığından ve olamayacağından da henüz hiç haberiniz bile yok. Bilimsel araştırma yöntemlerinin sadece Evrenin içinde geçerli olduğunu çünkü sadece burada veri toplayabileceğini anlayarak düşünmeye başlayabilirsiniz :) Sizce yazdıklarım mantıklı değilse ve saçma sapansa buyrun tek bir cümlemi çürütün.

Ben de sizin tersinize "Allah'ın var olmadığına ait tek bir kanıt bile gösteremezler, kanıt gösterdiğini iddia edenlerin hepsi laf salatası yapıyor, söyledikleri tek bir mantıklı şey yok, hepsi saçma sapan argümanlar." diye yazmış olabilirdim ama bu yanlış bir mantık içerdiği için kullanmadım.

Yok. Olsaydı görürdüm.
Dostum bizi güldürüyorsunuz. Onu nerede görebilmeyi düşünüyordunuz acaba? Eğer görülebilseydi sizden önce yaşamış milyarlarca kişiden biri bile mi göremedi acaba?

Dostum, Tanrının tanım olarak yaratılmamış bir varlık olduğunu, oysa Evrenin Onun tarafından yaratılmış yâni var edilmiş bir varlık olduğunu ve buyüzden Onun doğaüstü olması sebebiyle Evrenin içinde olamayacağını ve işte tam da buyüzden Onu görmenin zaten mümkün olmadığını ve olamayacağını henüz düşünmediğiniz/düşünemediğiniz anlaşılıyor. İlk cümlemi yazma sebebim budur :)

Dostum bizi güldürüyorsunuz. Onu nerede görebilmeyi düşünüyordunuz acaba? Eğer görülebilseydi sizden önce yaşamış milyarlarca kişiden biri bile mi göremedi acaba?

Dostum, Tanrının tanım olarak yaratılmamış bir varlık olduğunu, oysa Evrenin Onun tarafından yaratılmış yâni var edilmiş bir varlık olduğunu ve buyüzden Onun doğaüstü olması sebebiyle Evrenin içinde olamayacağını ve işte tam da buyüzden Onu görmenin hiç mümkün olmadığını ve olamayacağını henüz düşünmediğiniz/düşünemediğiniz anlaşılıyor. İlk cümlemi yazma sebebim budur :)
Al sana güzel ergüman: Tanrı -sınırsız güce sahip olan-, neden açlıktan ölenleri, tecavüz edilenleri, toplumdan dışlandıkları için intihar eden trans bireyleri veya "Acaba bu akşam yemek yiyebilecek miyiz?" diye düşününleri kurtarmıyor, onlara yardımcı olmuyor?

Çünkü yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı