Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İslam dinine göre konuşalım. Dediğiniz neyi değiştirir? 2070 yılında da İslam, hıristiyanlığı geçerek dünyanın en büyük dini olacak deniyor.

Diyelim ki sizin dediğiniz doğru. Ki olabilir de. Bu dediğiniz, dinin insan uydurması olduğuna bir delil midir? İslam veya farklı bir din, sonsuza dek kalacağını iddia etmiş midir? Hayır tam aksine İslam dinine göre kıyamet zaten böyle kopacaktır.

Dinlerin, ıslamiyet'in yok olması zaten Müslüman'ların da beklediği bir şey.

Gayet güzel özetlemişsiniz tebrik ediyorum.

Zaten yazında tonlarca hata var daha bilmek ile inanmak kelimelerinin anlamını bile tam olarak bilmiyorsun. Kanıtlanamadığı için inanmıyorum diyorsun. Üstte dediğim gibi kanıtlanamadığı için zaten inanmak diyoruz. Atıyorum arkadaşın sana yarın borcunu ödeyecek. Sende bazı argümanlardan dolayı güvenip kendine diyorsun ki " Ben ona inanıyorum o parayı verir" ama eğer kesinlikle yapacağını bilseydin " Ben biliyorum o parayı verecek " derdin ama geleceği görmek için gücün kudretin yok. İnsanoğlu olarak inanmaktan başka hiçbir şey yapamazdın. "Tanrı olduğunu kanıtlarsa tamam." gibi saçma bir cümle kuran kişiden mantık beklemem senin mantıkla gidersek inanmak diye bir kelime yok olup gitti zaten o yüzden kanıtlamayan her şeyi yalanla tamam mı inanma :D . Tanrıya inanmak için yeterli olacak binlerce argüman var merak eden varsa iletişime geçebilir.
Öncelikle şunu belirteyim nasıl bir öfke içindeysen dünya kadar yazım yanlışı yapmışsın :D
Sonra şunu belirteyim, bana kalkıp da ''Allah'ın kanıtı Kur'an, Kur'an'ı da Allah gönderi onun kanıtı da Allah'' gibi içi tamamen boş ve kısır döngüye sahip bir ''KANIT''(!) ile geleceksen hiç klavyedeki tuşlara tıklamak için kendini yorma. Çükü bu söylediğim gibi bomboş bir argüman. Ben sana suyun bileşenini uygulamalı olarak gösterebilirim ve bunun için herhangi bir kitaba ihtiyacım yok. Bilimsel makalede ''Su H2O'dur'' der ve ben buna o makale öyle dediği için inanmam. Buna inanırım çünkü bilimsel olarak kendim deney yaparak suyu elde edebilirim. Kısacası senin kanıt dediğin veya diyeceğin şeylerin hepsi bilim sayesinde kanıtlanan şeyler ama ''Ay ikiye yarıldı'' gibi bir argümanın kanıtı yok. ''Kızıl deniz ikiye ayrıldı içinden firavun geçerken boğuldu'' tarzı bir olayın da ne tarihte ne de fiziksel olarak kızıl denizde bir yeri yok. Kısacası ünlü bir profesörümüzün demesi gibi ''Zırva.''

"'Allah'ın kanıtı kur'an, Kur'an'ı da Allah gönderi onun kanıtı da Allah" gibi içi tamamen boş ve kısır döngüye sahip bir "kanıt"(!)

İnanın sağlam argümanlar var. O boş dediğiniz argümanlar dediğiniz gibi tutmayan argümanlar. Ve bir şey sormak istiyorum,"ünlü profesörümüz" derken kimden bahsediyorsunuz? Yazım yanlışlarına fazla dikkat edememiştim kusura bakmayın :(.

İnanın sağlam argümanlar var. O boş dediğiniz argümanlar dediğiniz gibi tutmayan argümanlar. Ve bir şey sormak istiyorum,"ünlü profesörümüz" derken kimden bahsediyorsunuz? Yazım yanlışlarına fazla dikkat edememiştim kusura bakmayın :(.
Dostum sağlam argüman her şey için bulunabilir fakat kanıtlanmadığı sürece sadece teori olarak kalır. Dünya üzerinde ''Su yoktur'' diyen kimse yok çünkü istenilen her şekilde kanıtlanabilir. Kendin elde edersin, yağmur yağar, denize girersin. Her şeyi geçtim sıcak ortama girip terlersin. Bunların hepsi su denen maddenin varlığını kanıtlar. Ama Tanrı için böyle bir kanıt yok.

Bir şeyin bilimsel olarak var olabilmesi için bir insanın onu 5 duyu organı ile hissedebilmesi gerekmektedir.

1-) Allahın kokusu yok.
2-) Allahın tadı yok.
3-) Allahın sesi yok.
4-) Allahın görüntüsü yok.
5-) Allaha dokunamıyoruz.

Demek ki yok.
Öncelikle bilim insanları bilgiye duyu organları ile değil deney ve gözlem sonucu ulaşırlar. Felsefede ve bilimde duyu organlarının yanıltıcısı olması gerekçesiyle bilgiye ulaşma konusunda kullanılmazlar. Sunduğunuz argüman saçma ve komik. Tanrının varlığını çürütecek çok sayıda argüman varken bu argüman aralarından en saçması olabilir.

Tartışmamız gereken Tanrı var ya da yok değil, ona nasıl daha yakın oluruz veya ona nasıl ulaşırız.

Her şeyin bir başlangıcı var ve bunu bir tanrı yaptı. Benim kabul ettiğim tanrı Allah. Ek olarak buraya bir şey yazmak istiyorum ki birçok kişi İslamın evrimi reddetiğini düşünür ama tam tersi islam evrimi kabul eden bir dindir. (Bu yazdıklarım sadece benim fikrimdir kimsenin düşüncesine müdahele etmiyorum.)

Tartışmamız gereken Tanrı var ya da yok değil, ona nasıl daha yakın oluruz veya ona nasıl ulaşırız.
Bu konunun tartışması Tanrı var mı yok mu? "Tanrıya yakın olma veya ona nasıl ulaşırız" adlı konu açarsanız tartışabiliriz.

Her şeyin bir başlangıcı var ve bunu bir tanrı yaptı.
Bu argüman Tanrıyı kim yarattı sorusunu da birlikte getiriyor.

Bu konunun tartışması Tanrı var mı yok mu? "Tanrıya yakın olma veya ona nasıl ulaşırız" adlı konu açarsanız tartışabiliriz.

Bu argüman Tanrıyı kim yarattı sorusunu da birlikte getiriyor.
İnsan beyini belli bir seviyenin üstüne çıkabilecek bir beyin değil ve tanrının üstünü düşünebilecek kadar gelişmiş değiliz. Büyük patlamadan önce ne olduğunu bilmiyorsak tanrıyı kim yarattı sorusunuda bilemeyiz.

Öncelikle bilim insanları bilgiye duyu organları ile değil deney ve gözlem sonucu ulaşırlar. Felsefede ve bilimde duyu organlarının yanıltıcısı olması gerekçesiyle bilgiye ulaşma konusunda kullanılmazlar. Sunduğunuz argüman saçma ve komik. Tanrının varlığını çürütecek çok sayıda argüman varken bu argüman aralarından en saçması olabilir.

Benim felsefeyle işim yok, bilimin dediğini mutlak doğru olarak kabul ediyorum.

İlle de argüman istiyorsanız celal şengörü, Efe aydalı izleyebilirsiniz.
Bu işin profesyoneli ben değilim.

Bu konuda detaylıca anlattım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı