Tanrı var mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
1943'te Alman bir çocuk, üst düzey SS subayı olan babasına, "Baba neden Yahudileri öldürüyoruz?" diye sorduğunda, parlak deri çizmelerini ayağına geçiren babası cevap verir: "Doğrusu Fritz, dünyanın düzeni bu. Henüz çok gençsin ve hâlâ anlamıyorsun ama Yahudilerin yaşamasına izin verirsek yozlaşmaya ve insanlığın sonunun gelmesine neden olacaklar. Bu benim fikrim değil. Bu Führer'in fikri bile değil. Dünyayı Hitler yaratmış olsaydı belki de doğal seçilimin işlemediği, Yahudilerle Aryanların beraber uyum içinde yaşayabildiği bir dünya yaratırdı. Ama dünyayı Hitler yaratmadı. O sadece doğanın kanunlarını çözerek bize bu kanunlar doğrultusunda yaşamayı emretti. Bu kanunlara karşı gelirsek sonumuz felaket olur. Anlaşıldı mı ?
Anlık duygularla anlık çıkarımlar yapıyorsunuz bugünkü gelinen noktada Filistinin yaşadığı acılar acaba soykırıma uğramasalar daha ne kadar ileri gidebilirlerdi dedirtiyor insana. Soykırımı savunmuyorum ama bir millet yozlaştığı zaman Allah onun yerine başka bir kavmi getiriyor bu kadar basit...
Kimse birbirini öldürmesin, barış içinde yaşayalım kardeşlik olsun vs güzel ama mantık dışı söylemler neden biliyor musun senin yarın sabah sokakları tertemiz görmen için gece birileri orayı süpürüyor. Senin yaşam standardın okyanus ötesindeki başka birinin çıkarına dokunuyor. Herkesin aynı anda sınavı kazanması kadar ütopya ...

Sonunda be Sanchez, nerelerdeydin kanka? Gözümüz yollarda kaldı be.

Sanırım bazıları cehennemde Tanrı'nın olduğunu fark edecekler. Ama o zaman iş işten geçmiş olacak. Bazıları da zebaniye şöyle selam verecek:

selamun aleykum.jpg

Doğruya doğru ama. Ölünce kesin öğreneceğiz olup olmadığını.
Eğer sadistse bu bilinmezlik bile bir işkence şekli olabilir ve ölümden sonra da devam edebilir. Eğer yoksa ölünce direk yok olacağımız için yine öğrenmemiş olacağız. Öğrenmemizin tek yolu sadist olmayan bir tanrı olması.

Anlık duygularla anlık çıkarımlar yapıyorsunuz bugünkü gelinen noktada Filistinin yaşadığı acılar acaba soykırıma uğramasalar daha ne kadar ileri gidebilirlerdi dedirtiyor insana. Soykırımı savunmuyorum ama bir millet yozlaştığı zaman Allah onun yerine başka bir kavmi getiriyor bu kadar basit...
Kimse birbirini öldürmesin, barış içinde yaşayalım kardeşlik olsun vs güzel ama mantık dışı söylemler neden biliyor musun senin yarın sabah sokakları tertemiz görmen için gece birileri orayı süpürüyor. Senin yaşam standardın okyanus ötesindeki başka birinin çıkarına dokunuyor. Herkesin aynı anda sınavı kazanması kadar ütopya ...
Ben de diyorum ki insanları yozlaştıran aslında dinlerdir. İnsanların özündeki iyi niteliklerini zamanla yitirmesini sağlıyorlar, soysuzlaştırıyorlar, özünden uzaklaştırıyorlar, bozuyorlar, tereddi ediyorlar. Din her ne kadar kendi kitlesine iyiliği emretse de bu toplumsal düzeni sağlamak ve yeri geldiğinde haklılığını savunmak için bir araç. Din tarih boyunca insanlar arası çatışmayı körükleyen en büyük etkendi ve şuan da öyle. Tek sebep dindir demiyorum ama büyük katkısı vardır.

Tek toplum, tek devlet, tek amaç, mutlu insanlar ütopyasına da inanmıyorum. Dinin yokluğunda bile insanlar açgözlü, kokuşmuş, rezil.

Sanırım kilit kokusu alıyorum. :konukilit:

Böyle bir konunun buraya kadar geleceğini biliyordum. Sonuçta Tanrı, dinin bir parçası.

@Recep Baltaş son noktayı koyup konuyu kilitlemenizi rica ederim.

Sanırım kilit kokusu alıyorum. :konukilit:

Böyle bir konunun buraya kadar geleceğini biliyordum. Sonuçta Tanrı, dinin bir parçası.

@Recep Baltaş son noktayı koyup konuyu kilitlemenizi rica ederim.
Konuyu yokuşa süren hep ben oldum galiba.:ıslık: Kusuruma bakmayın, tutamıyorum kendimi.

Son olarak istiklal şairimizden bir kıta paylaşıp bitireceğim.

Aldanma insanların samimiyetine!
Menfaatleri gelir her şeyden önce.
Vaad etmeseydi Allah cenneti;
O’na bile etmezlerdi secde.

Yok @Abradolf Lincler, görüşlerinizi bildirmek en doğal hakkınız. Çaktırmayın, ben de yokuşa sürdüm biraz. :)

Ben başkalarının kalıcı olarak bu siteden uzaklaştırılmaması için o mesajı attım. Burada insanlar bazen birbirini yiyor, daha önceki konularda görmüşsünüzdür. Din, siyaset, tarih vb. içerikli konularda.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı