Tanrının bir kişiliği olsaydı nasıl olurdu?

Din ve Milli duygular çok hassastır hocam. Kimse bunları çabuk kabullenmez. Bu fikir değişimi kolay olabilecek bir şey değil.
Her geçen gün dinlere olan inanç azalıyor. Beyin deney ve gözlem ile elde edilen bilgileri nereden ve nasıl geldiği belli olmayan bir şeye tercih ediyor. Büyük ihtimal dinlere inanan son nesiller bizler olacağız. 2050-2100 yılları arasına hiçbir kilise/camii ve kutsal kitap kalmayacak. Bu kutsal olarak anılan mekanlar ya yıkılacak ya müze haline getirilecek. Gelecekteki nesiller "Bu safsatalara mı inanıyorlardı?" deyip gülecekler.

Tanrıyı tanımlayacak bir argüman olmadığı ve bütün tanımların kutsal sayılan kitaplardan ibaret olduğu için tanrıyı tanımlamak hayali veya arzu edilen tanımdan öteye gitmez.

İşte zaten ona cevap verdim, "hayali veya arzu edilenden öte bir tanrı kişiliği olmaz" dedim.
Yani bizim vereceğimiz cevaplar hayal ve arzu ettiğimiz tanrı kişiliği olur, daha öteye gitmez.

Zaten adamda onu iştemiş bizim hayelimizdeki tanrı kişiliği zaten eğer tanrı diye bir varlık varsa onu çözümlememiz ve anlamamız imkansız.

Tanrıyı tanımlayacak bir argüman olmadığı ve bütün tanımların kutsal sayılan kitaplardan ibaret olduğu için tanrıyı tanımlamak hayali veya arzu edilen tanımdan öteye gitmez.
Bende zaten sizin mitolojiler deki ve dinlerde ki tanrılara veya bizim algılayamadığımız bir varlığa göre varsayım yapmanızı istemiyorum. Çevrenize bakın ne görüyorsunuz ona göre kişilik oluşturun diyorum. Mesela çevrenize bakın düzen görebiliyor musunuz? O zaman tanrı akıllı tasarımcı. Dünyada merhamet mi yaygın, kaos mu? Benim konuda Tanrıya sadist kişiliğini bindirmemin nedeni videoda gördüğünüz düzenin olması.
Psikolojinizi etkileyebilecek içerik mevcut!
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çevrenize bakın ne görüyorsunuz ona göre kişilik oluşturun diyorum.

Çevreme bakarak tanrı oluşturacaksam çok kötü bir tanrı çıkar ortaya.
Zaten din imalatçıları da öyle yapmış, çevresine ve zamanına göre ha bire tanrı üretmişler.
İşin kötüsü bu kadar sado-mazoşist tanrılar için bir de kulluk emretmişler.
Eh, hayalle yaratılan tanrı herhalde hayalle yaratanın kopyası olur.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı