Tanrının amacı ve sınav çelişkisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bana bu surelere nereden baktığını söyler misin lokman suresi musa ile ilgili.
Yukarıda ben ne dedim okuduysan Arap'lar bile tam anlamamışlar ve sen direk okuduğun gibi anlamaya çalışıyorsun araf 26'da tam olarak anlatılmak istenen verilen nimetlerdir.
Elbiseden kasıt ise bunun ahlakını bedenini ve ziynetini korumak amaçlı size giysiyi verdik diyor verdikten kastı kuranda kapanmanın farz olmasıdır.
Zümer suresine de nereden baktığını anlatır mısın?
Asıl zümer suresi burada.
Ve rahimle ilgili şunu söylemek isterim sen rahimde sperm ile yumurtanın birleşme olayını biliyorsnun peki o cana ruhun nasıl geldiğini biliyor musun?
Dünyanın düz olduğu kuranda yoktur alimlerin demesi bölümünde fikrim yok.
Ama evrenselliği nerede derken şunu söyleyeyim bir insanın 1400 yıl sonraki bir olayı bilmesi ve bunu döneminde araştırma gücü olmadan bilmesi imkansızdır ve bu insanüstü bir güç olduğunun kanıtıdır.
Şimdi siz ayetlere istediğiniz anlamları verecekseniz o zaman tartışmanın bir temeli kalmıyor.
Ayrıca ben neden sadece Diyanet tefsirlerine bakmak zorundayım ki? Diyanet işine geldiği gibi anlatır. Hatta sahih olduğu halde bir sürü hadisi sansürlemiştir. Siz sadece sizin istediğiniz gibi anlatan tefsirleri dikkate alacaksanız boşuna tartışmayalım. Ana dili Arapça olan ve o dönemi bizzat yaşamış insanların tefsirini okumanızı tavsiye ederim.

Lokman 34 gayet açık. Açık bir şekilde "rahimde olanı sadece Allah bilir" yazıyor.
''Şüphesiz ki, kıyamet saatinin bilgisi Allah yanındadır. yağmuru o yağdırır, rahimlerde ne varsa (erkek veya dişi oluşunu, renk ve özelliklerini) o bilir. Hiçbir kimse yarın ne kazanacağını bilmez. Hiçbir kimse hangi yerde öleceğini de bilemez. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla bilir, her şeyden haberdardır.''

Görüldüğü üzere Elmalılı gibi büyük alim sayılan kişi de bu ayetten bebeğin cinsiyetini anlamıştır. Elmalılı'nın ölüm tarihi 1942. Ultrason cihazının mucizeler yaratmasına daha 30 sene var.
Yağmur yağma konusuna hiç girmedim. Meteoroloji sayesinde yağmurun ne zaman yağacağını da artık kesinliğe yakın şekilde biliyoruz.

Şimdi siz ayetlere istediğiniz anlamları verecekseniz o zaman tartışmanın bir temeli kalmıyor.
Ayrıca ben neden sadece diyanet tefsirlerine bakmak zorundayım ki? Diyanet işine geldiği gibi anlatır. Hatta sahih olduğu halde bir sürü hadisi sansürlemiştir. Siz sadece sizin istediğiniz gibi anlatan tefsirleri dikkate alacaksanız boşuna tartışmayalım. Ana dili arapça olan ve o dönemi bizzat yaşamış insanların tefsirini okumanızı tavsiye ederim.

Lokman 34 gayet açık. Açık bir şekilde "rahimde olanı sadece Allah bilir" yazıyor.
"Şüphesiz ki, kıyamet saatinin bilgisi Allah yanındadır. Yağmuru o yağdırır, rahimlerde ne varsa (erkek veya dişi oluşunu, renk ve özelliklerini) o bilir. Hiçbir kimse yarın ne kazanacağını bilmez. Hiçbir kimse hangi yerde öleceğini de bilemez. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıylabilir, her şeyden haberdardır."

Görüldüğü üzere elmalılı gibi büyük alim sayılan kişi de bu ayetten bebeğin cinsiyetini anlamıştır. Elmalılı'nın ölüm tarihi 1942. ultrason cihazının mucizeler yaratmasına daha 30 sene var.
Yağmur yağma konusuna hiç girmedim. Meteoroloji sayesinde yağmurun ne zaman yağacağını da artık kesinliğe yakın şekilde biliyoruz.

Ben kendi kafamdan vermiyorum bunu araştırıyorum ayrı ayrı ve en temel olarak ne diyorlarsa onu açıklamaya çalışıyorum.
Diyanet işleri konusunda haklı olabilirsiniz ama ben anlamı olduğu için bu siteyi verdim Arap kanallarına bakabilirsiniz arapcanız varsa en net anlayacağınız yer orasıdır.
Rahimde olanı sadece Allah bilir rahimde olan her şeyi biliyor musun o zaman bana ruhun bedene nerede ve nasıl geldiğini de anlatır mısın?
Bu soru bir alime daha sorulmuştu o da bu cevabı verip sunu eklemişti o zaman daha dikkatli değildim ismini hatırlamıyorum alimin.
Evet siz bebeğe erkek veya kız olabileceğini biliyor musunuz siz erkek veya kız olduktan sonra onu görebiliyorsunuz demişti.
Burada yağmuru o yağdırır diyor yani yağmurun yağacağı zamanı bilir demiyor bilir ama burada ondan bahsetmiyor dikkat edin.

Ben kendi kafamdan vermiyorum bunu araştırıyorum ayrı ayrı ve en temel olarak ne diyorlarsa onu açıklamaya çalışıyorum.
Diyanet işleri konusunda haklı olabilirsiniz ama ben anlamı olduğu için bu siteyi verdim Arap kanallarına bakabilirsiniz arapcanız varsa en net anlayacağınız yer orasıdır.
Rahimde olanı sadece Allah bilir rahimde olan her şeyi biliyor musun o zaman bana ruhun bedene nerede ve nasıl geldiğini de anlatır mısın?
Bu soru bir alime daha sorulmuştu o da bu cevabı verip sunu eklemişti o zaman daha dikkatli değildim ismini hatırlamıyorum alimin.
Evet siz bebeğe erkek veya kız olabileceğini biliyor musunuz siz erkek veya kız olduktan sonra onu görebiliyorsunuz demişti.
Burada yağmuru o yağdırır diyor yani yağmurun yağacağı zamanı bilir demiyor bilir ama burada ondan bahsetmiyor dikkat edin.
Ayetin nüzul sebebine bakalım:
"Bu âyet-i kerîme adı el-vâris b. amr b. harise olan, çölde yaşayan bir kişi hakkında nazil olmuştur. Bu peygamber (sav)’ın yanına gelerek şöyle söyledi: benim hanımım hamiledir, ne doğuracağını bana haber ver. Yaşadığımız yerler kuraktır, ne zaman yağmur yağacağını bana bildir. Ne zaman doğduğumu biliyorum, fakat ne zaman öleceğimi sen bana söyle. Bugün neler yaptığımı biliyorum fakat yarın ne yapacağımı bana sen bildir. Bir de kıyametin ne zaman kopacağını bana bildir. Bunun üzerine yüce Allah bu âyet-i kerîmeyi indirmiştir. Bu rivayeti el-kuşeyrî ve el-maverdî zikretmişlerdir."(kaynak: Kurtubi tefsiri)

İbni abbas ise ayet hakkında şunları söylemiştir: ''Bu beş hususu yüce Allah’tan başka hiçbir kimse bilemez. Bunları ne mukarreb bir melek ne de mürsel bir nebi bilebilir. Her kim bunların herhangi birisini bildiği iddiasında bulunacak olursa, Kur’ân-ı kerîm’i inkâr etmiş olur. Çünkü o Kur’ân-ı Kerîm’e muhalefet eder.''

İbni Abbas kimdir? Tefsir ve fıkıh alanlarında otorite kabul edilen ve çok sayıda hadis rivayet etmiş bir insan.

Görüldüğü üzere hem peygamber hem de hadis ve tefsir alimi olan kişiler anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin ancak Allah tarafından bilinebileceğini söylemişler. Günümüzde ise ultrason cihazıyla ortalama 13-16. haftada, 20. haftadan itibaren ise bebeğin cinsiyeti kesin olarak tespit edilebiliyor.

Ayrıca günümüzde kişilerin yarın ne kadar kazanacağını da biliyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı