Tanrı'nın yokluğuna dair kesin kanıt yokken Ateistler nasıl bu kadar emin olabiliyor?

• Konuyu başlatan mad1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 116
  • Görüntüleme 7B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Onlar düzgün araştırmamış "Allah'ı yedim qwe" tarzı diyen kimselerdir. Tanrı metafizik bir kavramdır. Olduğunu hiçbir şekilde materyalist bir şekilde *ve nurcular gibi bilimsel şekilde de* hiçbir şekilde kanıtlayamazsınız, tartışmanız da hiçbir sonuca varmaz. Çünkü yoktur. Tabii bu yokluk derken ne anlama geldiğini anlamayıp "sen Allah'a yok mu diyorsun?!?!?" diyen kişiler de çıkar. Fakat hiçbir materyal gösteremezsiniz. Saatçi "argümanı" *ki birer safsata* ile dolaşıp durursunuz. Sadece "akıl ve mantık ile" kanıtlayacağını söyleyen felsefeciler var ama bu da bana göre birer safsata. İnanırsın inanmazsın beni ilgilendirmez fakat illa kendi inancının en doğru olduğunu düşünüp bana hesap sormaya kalkarsan senle çatışırız.

Ayrıca her Ateist'te böyle şeyler demiyor. Sadece ateistleri zina yapan, ahlaksız kişiler olarak gören kimseler böyle bir şey dediklerini savunuyor.

Ben haklı olduğumu söylemedim ve kimseye suç atmadım, ayrıca bunun neresinde komik bir şey olduğunu henüz söylemediniz.

Bunu olmadığını iddia edenlere de söyleyin o zaman, birisi bilimsel kanıt deyip durmuş kanıt yok şuan burada.
Yazdığınız bal gibi ortada. "Birisi" olarak nitelendirdiğiniz kişiyi göstererek kendi üzerinizdeki suçu atmaya çalıştınız. Haksızı göstererek haklı olamazsınız. İspat yükümlülüğü hala sizde. Doğru olmayan örnekler örnek değil, sadece bahanedir. Gülme nedeni ise çok basit. Kanıt var deyip "araştırın" diyerek herhangi bir kanıt veya yargı göstermeden arkanızı dönüp kaçtınız. İspat yükümlülüğünün sizde olduğunu unutmayın.

Arkadaşlar yine din mevzularına girmişsiniz benim öğrenmek istediğim şey, Tanrı'yı yok sayanların argümanlarını öğrenmek. Tanrı'nın varlığına ve yokluğuna dair kesin kanıt yok zaten sadece yok sayanların argümanlarını öğrenmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kuranda da evrim yalandır deniliyor.
Kuran-ı Kerim'de evrimin yalan olduğu ile ilgili bir şey yazmıyor. Kuran'da Hz. Adem'in ilk insan olduğu yazmıyor. Evrim İslam ile çelişmez.
Tanrı tektir ve canlıları evrim ile yaratır.

Kuran-ı Kerim'de evrimin yalan olduğu ile ilgili bir şey yazmıyor. Kuran'da Hz. Adem'in ilk insan olduğu yazmıyor. Evrim İslam ile çelişmez.
Tanrı tektir ve canlıları evrim ile yaratır.

Evrimin olmadığını İslam bilginleride söylüyor adem ve havva cennetten kovulup dünyaya geldiyse insanlar nasıl evrimleşti?

Yazdığınız bal gibi ortada. "Birisi" olarak nitelendirdiğiniz kişiyi göstererek kendi üzerinizdeki suçu atmaya çalıştınız. Haksızı göstererek haklı olamazsınız. İspat yükümlülüğü hala sizde. Doğru olmayan örnekler örnek değil, sadece bahanedir.
Benden söylediğimin arkasını doldurmamı istediniz bende hiç kimsenin söylediklerini doldurmadığını söyledim, bunun neresinde suç atma var. Uzun uzun düşünüp yazmayın vaktinize yazık.

@mad1, Tanrı'yı yok sayanların argümanları şunlardır(en genel tabiriyle);

- Duyu organlarıyla algılanamaması, etkilerinin doğrudan veya dolaylı olarak ölçülememesi.
- Bir şeye var demek için gereken somut elementlere sahip olmaması(Kütle, enerji vb.).
- Kutsal kitaplardaki öğretilerin günümüzle uyuşmaması, gerçeği yansıtmaması, tekrarlanamaması.

Tanrının olduğuna dair de kanıt yok. Ayrıca görmediğin bir şeye neden inanasın.

Bu çok saçma bir düşünce. Tamam tanrının varlığına dair kanıt yok ama görmediğin bir şeye neden inanasın nedir ya. E o zaman yer çekimini de göremiyorsun inanma. Ama insanlar yer çekimini bir kanun yapmış değil mi? Dediğim gibi kanıt yok isteyen istediğine inanabilir ama görmedim inanmam demek saçmalık bence.

Benden söylediğimin arkasını doldurmamı istediniz ben de hiç kimsenin söylediklerini doldurmadığını söyledim, bunun neresinde suç atma var? Uzun uzun düşünüp yazmayın, vaktinize yazık.
Aynı şeyleri yazmaktan gerçekten sıkıldım; "Başkalarının yaptığı yanlışlar, sizin yaptığınız yanlışı doğru kılmaz. O yanlışı yapanlar ile beraber siz de yanlış yapan yani hatalı olanlardan olursunuz. Başkalarına suç atıp üzerinizden kurtulamazsınız."

Sormak istediğim bir sorum var, neden kuranda "inanmayanların başına felaketler geldi" gibi yazılar var? Neden Allah insanların karşısına çıkıp (ses olarak) inandırmıyor? Neden çok yüce bir varlık kendi dinini yaymak için bir insana ihtiyaç duyuyor.

Ve neden bizim din "kültürü" dersimizde resmen "inanmazsanız başınıza bunlar gelir" diye şeyler öğretiyorlar çocuklara.

Onu ben de anlayamıyorum çok saçma. Ayrıca dersin ismi din kültürü ama nedense sadece İslam var. Senin yapman gereken çocuklara önemli dinleri öğretmek ve seçimi onlara bırakmak. Ama sen kalkıp da sadece İslam'ı anlatırsan o çocuk elbette islama inanır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı