Technopat'ta İnanç

• Konuyu başlatan Hastai
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 3B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
H

Hastai

Ziyaretçi
Herkese merhabalar,
Neden böyle bir konu açtığımı merak ediyor olabilirsiniz. Nedeni son günlerde bu konu başlığı altındaki yazılanlar. Açıkçası inanç konusunda bazı Technopat'ların yanlış düşünceleri olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu biraz irdelemek istedim. Başlamadan önce benim birtakım cümleler söylemem sizinse bu cümlelerden yola çıkarak beni yermeniz gerek :)
1. Amacım asla ve asla insanların inançlarına karışmak, onlara saygısızlık etmek değildir.
2. Bu konuyu insanlar arasında tartışıp birbirini kırsın diye açmadım.
3. İnanç konusunda "Sen kimsin de yorum yapıyorsun" diyorsanız, 3 senedir inanç ile ilgileniyorum. Felsefe, inanç, dinler, Tanrı'nın varlığı vs. konularında 30'a yakın kitap, ayriyetten incil, tevrat, kur'an okumuş biriyim. Budist dahil her inanca sahip insan ile inanç konusunda bilgi alışverişinde bulundum.

Öncelikle inanç kelimesinden başlayalım. "Her insan inanma ihtiyacı hisseder" diye bir söz vardır. Bu söz kısmen doğrudur. Neden kısmen? Siz inanma ihtiyacı duyuyor musunuz? Örneğin mutlu olduğunuz ya da arkadaşlarınızla olduğunuz bir zamanda inanma ihtiyacı hisseder misiniz? Bence hayır. Çünkü inanç denilen şey siz çukura, zora düştüğünüzde başlar. Size dayanma gücü verir. İnsanlar zor günlerinde inanırlar daha çok. Örneğin Mısır'da Nil nehrinin taşarak tarlaları yok etmesinden sonra bir Mısır'lı çiftçi, Tanrı'larına, eski çağdaki adam yiyecek bulamayınca ateşe, ailesi vefat eden arkadaşımız da Allah'a feryat eder, yardım ister, inanır. Diyeceksiniz ki "Biz yemekten sonra şükür ederiz, mutlu olduğumuzda dua ederiz vs.". Sizce bu inanç mıdır?

Burada diğer inançlardan da bahsetmek isterdim. Bir budizmi bir nihilizmi tanıtmak isterdim. Ancak buradaki sorun İslam'ın yanlış yaşanılması. O yüzden bu konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.

Bir düşünelim. Elimizde dünyaya gelen her insanın sahip olduğu, benimsediği dinlerin listesi olsa ve onları bir ağaca yerleştirsek İslam o ağacın sadece bir yaprağı olur. Yani İslam'a doğru din olarak değil, ağaçtaki yüzlerce dinden biri olarak bakmalısınız. Bu elbette bir müslüman için çok zordur. "Yoldan çıkarım ne diyosun!!! Allah'ım günah yazma" diyen arkadaşım çok oldu :)

Gelelim İslam dininin Tanrı'sı olan Allah'a. Bir çoğunuz bana sövüyor olabilirsiniz şu an :) Biliyorum Allah'a Tanrı demek çok günahtır diyorsunuz. Ancak bütün inanç sistemlerinin yaratıcısına Tanrı diyorsak neden İslam'da diyemiyoruz? İslam Tanrı'sı kendini diğer Tanrı'lardan üstün gördüğü için mi? Hayır. Bir yaratıcı böyle düşünebilir mi sizce? Bunu düşünse düşünse camideki o "Her şeyi bilir dediğiniz hoca, imam" düşünür ve söyler. Bu yanlıştır. İslam'ı alıp o ağaçtan sökmek ayrı bir yere koymak ne kadar doğrudur?

Peki insan yaratıcıdan korkmalı mı sizce? Sizin yaratıcınız siz "Yaratmak" kelimesini kullandığınızda sizi çarpacak ya da sizi dinden atacak mı? Böyle bir yaratıcı olabilir mi? Yaratıcı hoşgörülü ve bağışlayıcı iken böyle düşünülmesi çok acıdır. Özellikle camideki hoca, sohbetteki abi böyle dedi diye buna inanmak ve uygulamak daha acıdır.

İslam katı kuralları olan bir dindir ve insanları hizaya sokar diyen ve göz kırpan arkadaşlarımız vardı :) Katı kurallar düzen getirmez aksine daha çok anarşi doğurur. Düzen sağlayan hoşgörü ve özgürlüktür. İslam dünyadaki en hoşgörülü dinlerden biridir. Katı kuralları yok denecek kadar azdır. Bu İslam konusunda "Ben müslümanım elhamdülillah" diyen arkadaşlar sorarım size Kur'an'ı okudunuz mu? Özellikle mealini okudunuz mu? Anladınız mı? Cevap genellikle hayırdır. İslam yanlış yaşanılan bir dindir çoğu zaman çoğu yerde.

Sizden ricam düşünün. Kafanızdaki filtreden geçirin size söylenenleri. Yaratıcınızdan korkmanız değil onu sevmeniz gerek.

Inanç şöyle oluşan bir kavramdır. 2 arkadaşınız olsun yanınızda Tanrı var mı yok mu diye tartışan. Siz onları dinliyorsunuz ve birinin söylediği doğru geliyor bazen, bazen de diğerinin. Sizin yapacağınız ise size hangisi daha mantıklı geliyor ise onu benimsemek. Kendi inancınızı bulmak. Araştırarak bulmaktır doğru olan. Tez-Antitez-Sentez. Her insanın inancı kendinedir. Sizden ricam araştırın. Öğrenin. (Tanrı'nın varlığı konusu örnektir sadece)

Size çok garip bir soru soracağım. Dünyada niçin İslam ülkeleri gelişemiyor? Bilimde ilerleyemiyor? Düşünün.

Son olarak ben 16 yaşıma kadar müslüman bir insandım. Oruç tutmaktan zevk alan namaz kılan cumaya giden sohbetlere katılan bir insandım. Ancak araştırıp öğrendikten sonra bana doğru gelenin başka bir inanç olduğunu anladım. Böyle bile olsam hiç araştırmadan körü körüne inanan bir müslümandan daha çok müslümanım.

Araştırıp öğrenince İslam'dan vaz mı geçeriz yani? HAYIR!! Bir çok arkadaşım var ki araştırıp müslümanlığa daha çok bağlanan. O insana saygım sonsuzdur benim. En güzel insan odur.

Inanç konusunda tek bir doğru olmaz. Tek doğru İslam değildir. Bunu kimse söyleyemez. Her insanın kendi doğrusu vardır. Kendi inancı.

Ben İslam dinine mensup olmasam dahi her zaman "Acaba?" vardır kafamda. Sizin de olsun.
Sizden ricam okuduklarınızdan dolayı ön yargıyla yaklaşmamanız. Bir müslüman için bu yazdıklarım deli saçması geliyor biliyorum. Ben de öyle düşünüyordum araştırmaya başlamadan önce. Cehenneme gidecek olan benim :)

Sayın Moderatör'üm. Lütfen konu başlığı uyumsuz demeyin uyumlu. Rica ediyorum. Ceza almaktan bıktım :redface:

Son düzenleyen: Moderatör:
Birkaç gün önce açılan bir konuda arkadaşların düşüncelerinin bir daha düşünülmesi gereken düşünceler olduğu anlatılıyor. Bu bir insan için değil çok insan için. Kendi fikirlerimdir paylaşmak istedim. Ne derece doğrudur bilinmez.

Birkaç gün önce açılan bir konuda arkadaşların düşüncelerinin bir daha düşünülmesi gereken düşünceler olduğu anlatılıyor. Bu bir insan için değil çok insan için. Kendi fikirlerimdir paylaşmak istedim. Ne derece doğrudur bilinmez.
Bu arada merak etme ceza yemezsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende birazını okudum. Kardeş hangi dinden isen onun kitabını oku, onun ibadetlerini yap. Başka dinlerle uğraşma. Tabi işin bu değilse. Ateistsen boşuna yazıyorum demektir.

Yanlız kelime-i şadet getirmek için bütün kitapları okumanız ve onları kabul etmeniz gerekmektedir.

Ben bir ateist olarak müslümanlara soruyorum sizce Adem ve Havva olayı nasıl geliyor günümüze kadar ve neden Adem ve Havva dan sonrakilere din çıkmamıştır ? Ve evrimin bu kadar çok kanıtı varken neden hala insanlara saçma geliyor anlamıyorum Aslanın,Kaplanın kedigillerden geldiğine inanıyorsunuz da bizim maymundan gelemeyeceğimize mi inanmıyorsunuz. İnsan ve maymunun yüzde oranı kaplan ve kedininkinden daha fazladır. Bunu size de soruyorum evrimin neresi saçma ?

Ben bir ateist olarak müslümanlara soruyorum sizce Adem ve Havva olayı nasıl geliyor günümüze kadar ve neden Adem ve Havva dan sonrakilere din çıkmamıştır ? Ve evrimin bu kadar çok kanıtı varken neden hala insanlara saçma geliyor anlamıyorum Aslanın,Kaplanın kedigillerden geldiğine inanıyorsunuz da bizim maymundan gelemeyeceğimize mi inanmıyorsunuz. İnsan ve maymunun yüzde oranı kaplan ve kedininkinden daha fazladır. Bunu size de soruyorum evrimin neresi saçma ?
Hocam yapmayın. Amaç karşıdakini ikna etmek değil. Yapmayın. Sonu iyi olmayacak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı