Termal macun pumpout effect

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1B
  • Görüntüleme 72B

gen2

Megapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar Predator Helios 300 laptop sahibiyim ve stok termal macunu yakın bir zamanda kuruduğu için CM MasterGel maker ile değiştirdim. Değişim sonrası sıcaklıklarda 15 dereceye yakın bir düşüş yaşadım ve çok memnun oldum. Ancak maalesef bu mutluluk uzun sürmedi işlemden bir ay sonra sıcaklıklar 5 derece ve artı 2 hafta sonra bir 5 derece daha arttı. Pumpout'dan etkilenmemek için viskozitesi fazla olduğu için MasterGel maker tercih etmiştim ancak pratikte istediğim sonucu alamadım. Macun tavsiyesi (laptopta denenmiş ve pumpout yaşanmamış) veya durumla ilgili herhangi bir fikri olan arkadaşlar hoş geldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu zamana kadar 6 tane laptopun termal macununu değiştirdim. İlk değiştirdiğim zaman pumpout effect'i yaşamıştım. Sonrasında farklı sürüş şekilleriyle denemeler yaptım ve tavsiyem laptop için termal macunu gerekenden çok çok az sıkmanız. Aşırı az ve ortaya küçük nokta kadar ya da dikdörtgense iki küçük nokta kadar koyunca ilk başlarda işlemcinin ya da GPU'nun tamamını kaplayamıyor ancak bu yaşanan pumpout effect ile bir hafta sonra söktüğünüzde çok az olan macun sürdüğünüz yerin üstüne dağılmış şekilde oluyor ve bir hafta sonra ilk sürdüğünüze göre fazladan sıcaklık artışı olmuyor. Fotoğraflı gösterebilirdim ancak şu anda elimde daha içi açılmamış İ7 12650H'lı Nitro 5 var, onun bazı yerlerinde termal pad olmayan farklı bir macun varmış o yüzden sökmek istemedim. Macunu eskidiği zaman fotoğraflı rehber hazırlayabilirim.

Şu zamana kadar 6 tane laptopun termal macununu değiştirdim. İlk değiştirdiğim zaman pumpout effect'i yaşamıştım. Sonrasında farklı sürüş şekilleriyle denemeler yaptım ve tavsiyem laptop için termal macunu gerekenden çok çok az sıkmanız. Aşırı az ve ortaya küçük nokta kadar ya da dikdörtgense iki küçük nokta kadar koyunca ilk başlarda işlemcinin ya da GPU'nun tamamını kaplayamıyor ancak bu yaşanan pumpout effect ile bir hafta sonra söktüğünüzde çok az olan macun sürdüğünüz yerin üstüne dağılmış şekilde oluyor ve bir hafta sonra ilk sürdüğünüze göre fazladan sıcaklık artışı olmuyor. Fotoğraflı gösterebilirdim ancak şu anda elimde daha içi açılmamış İ7 12650H'lı Nitro 5 var, onun bazı yerlerinde termal pad olmayan farklı bir macun varmış o yüzden sökmek istemedim. Macunu eskidiği zaman fotoğraflı rehber hazırlayabilirim.
Dostum laptop ureticilerinin bir bildigi olsa gerek, endustriyel tip macunlardan baskasini kullanmiyorlar.

Dostum laptop ureticilerinin bir bildigi olsa gerek, endustriyel tip macunlardan baskasini kullanmiyorlar.
Lenovo PTM7958 kullanıyormuş sanırım. Reddit'te görmüştüm.

@gen2 Hocam bir şey soracağım. Siz cihazınıza 7950'yi uygularken, tam olarak zar boyutunda mı kesiyorsunuz, biraz büyük mü kesiyorsunuz, yoksa biraz küçük mü kesiyorsunuz?

Bir de, ebuy7.com üzerinde 7958'den bir sürü var ve fiyatları çok pahalı olanlar mevcut. Ucuz olanlar sahte ürün mü acaba?

Son düzenleme:
Hocam yakın zamanda bende laptopumun macununu değiştireceğim için termal macun arayışındayım malum konu 107 sayfa olmuş en verimli macun hangisi bana sıralama yapabilir misiniz acaba?

@gen2 En son 7950 uyguladigimda GPU'da 7-8 derece artış yaşattı, başka bir cihazda uygulayacağım bu sefer fakat GPU kısmına farklı macun uygulasam diyorum. Fikrin nedir?

Aksine en iyi GPU'da kesebildim diye hatırlıyorum, IdeaPad Gaming 3 2021.
Tam GPU'yu kapladı mı mesela, ya da tek parça mı koydun yoksa biyerinden koptu mu 2 parça halinde mi koydun mesela? (kendi başıma gelenlerden dolayı sordum ben bi kere öyle yapmıştım sorun olmuştu da.)

Yeni konular

Geri
Yukarı