Termal macun pumpout effect

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1B
  • Görüntüleme 72B

gen2

Megapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar Predator Helios 300 laptop sahibiyim ve stok termal macunu yakın bir zamanda kuruduğu için CM MasterGel maker ile değiştirdim. Değişim sonrası sıcaklıklarda 15 dereceye yakın bir düşüş yaşadım ve çok memnun oldum. Ancak maalesef bu mutluluk uzun sürmedi işlemden bir ay sonra sıcaklıklar 5 derece ve artı 2 hafta sonra bir 5 derece daha arttı. Pumpout'dan etkilenmemek için viskozitesi fazla olduğu için MasterGel maker tercih etmiştim ancak pratikte istediğim sonucu alamadım. Macun tavsiyesi (laptopta denenmiş ve pumpout yaşanmamış) veya durumla ilgili herhangi bir fikri olan arkadaşlar hoş geldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Masaüstünde neredeyse hiç pumpout yaşanmıyor dizüstü ile karşılaştırmamak lazım.
aynen termal macun kötüsüne denk geldim o zaman başka bir açıklaması yok.kotu derken yanlış anlaşılmasın cm mastergel maker baya iyi ama bana gelen üründe sıkıntı vardı heralde.pek bilmiyorum pumpout effect olayını dediğin gibi masaustu kullananlarda yok

Biraz daha bekle bakalim belki gelir. Benim de hic umidim yoktu ama gelecegi tuttu.
Dediğin gibi 16 Nisan’da verdiğim sipriş 27 Temmuz’da 100 gün sanra elime ulaştı. Tam unutmuştum bir baktım kargo uygulamasından bildirim geldi ve 1-2 gün içinde gümrükten geçip elime geçti. Kutu biraz hasar görmüştü ama neyseki 80x80 aldığım için sorun olmadı fazlasıyla yetti. 8-10 sene thermal pad ihtiyacım olmaz heralde 🙂

Önce kuzenin 11 yıllık i5 460m işlemcili Hp laptobuna uyguladım. Üzerindeki macun master gel maker nanoydu ve prime95 te tam yükte 100 dereceleri görüyordu. Ptm7950 ile tam yükte 85 dereceyi hiç geçmiyor, sürekli 2.8ghz de çalışıyor, boşta ise 40 derecede çalışıyor işlemci.

Bu gün de eşimin i7 7700HQ işlemcili Hp laptopuna uyguladım, üzerindeki macun yine mastergel maker nano idi (6-7 aylık). Boşta 46 derecen 43 derecelere düştü. Stress testinde 92 dereceden 85 dereceye düştü. Çok ciddi rahatladı işlemci, throttle yapmıyor.

Pump outdan kurtuldum sayende, bir kez daha teşekkür ederim @gen2

2 haftalık Cooler Master Mastergel Maker Nano termal macunu aldım. İlk gün sıcaklıklar normaldi fakat sonradan eski değerlere ulaştı maalesef. Performansı yüksek bir macun arıyorum. Ne yapabilirim? (Laptop modeli: ASUS TUF Gaming F15 FX506LH i5-10300H + GTX 1650)
Su siralar laptoplara kullandigimiz en iletken macun Honeywell PTM7950, tavsiye ederim.

Hocam seneye almayı dusunuyorum. Termal ped galiba. Nasil genel olarak sıcaklıklar nasıl? Pump-out effect durumu var mı?

Phase change material olarak geciyor gercekte termal macun kurlendigi zaman sertlesiyor ve pad gibi gorunuyor sadece. Isindigi zaman tekrar macun formuna geciyor. Bundaki asil amac pumpout olayini engellemek. Phase change materialler pumpouta en dayanikli olan termal macunlar ve son zamanlarda bayağı bir duyulmaya baslandi adlari. Sicakliklar bayağı iyi daha iyi bir macun bulabilmek icin bayağı bir ugrasman gerekebilir.

Phase change material olarak geciyor gercekte termal macun kurlendigi zaman sertlesiyor ve pad gibi gorunuyor sadece. Isindigi zaman tekrar macun formuna geciyor. Bundaki asil amac pumpout olayini engellemek. Phase change materialler pumpouta en dayanikli olan termal macunlar ve son zamanlarda bayağı bir duyulmaya baslandi adlari. Sicakliklar bayağı iyi daha iyi bir macun bulabilmek icin bayağı bir ugrasman gerekebilir.
O zaman alıyorum hocam Allah izin verirse. Türkiye'ye gelişi nasıl oldu? Hangi kargo ile geldi? ebuy7'den alacağım.

O zaman alıyorum hocam Allah izin verirse. Türkiye'ye gelişi nasıl oldu? Hangi kargo ile geldi? Ebuy7'den alacağım.

Ben Yun-Express ile sipariş verdim ancak o siralar korona tedbirlerinden dolayi kapaliymis ve China Post ile gonderdiler. Yaklasik 70 gun surdu gelmesi. Buyuk ihtimalle tedbirler kalkmistir Yun-Express kullanabilirsin 15 gunde falan getiriyor.

Ben Yun-Express ile sipariş verdim ancak o siralar korona tedbirlerinden dolayi kapaliymis ve China Post ile gonderdiler. Yaklasik 70 gun surdu gelmesi. Buyuk ihtimalle tedbirler kalkmistir Yun-Express kullanabilirsin 15 gunde falan getiriyor.
Hocam Yun-Express o sitede şu an mevcut değil sanırım ama bi kontrol edebillr misiniz siz de?

Geri
Yukarı