Test çözmeyi sevmek için ne yapmalıyım ?

Matematikte netim yoktu, 343 aldım. Hiçbir formül bilmiyordum. Şimdi denemelerde hepsini yapıyorum. Baya bir test kitabına para bayıldım. Sbs'ye çalışmama nedenlerimden biride maddi durumumuz, özel üniversiteye giderim diyordum ama anladım ki mühendis olmak için fizik ve matematik bilmek lazım. O yüzden çalışmaya başladım. İşin ilginci hepsini fulle yakın yapmama rağmen matematikte net olmadığı için 343 aldım.
1. 470-480 puanlık liseye gitmek isteyen birine bu öneri yapılmaz.
Bunu istiyor ama test çözemiyor.

u sene anadolu lisesinden üniversiteye girdim; 0,6 ile çarpıldı.
Mezun olduğun yıl 0.12, daha sonrası 0.6 ile çarpılıyor.

Mezun olduğun yıl girmediysen olabilir. Yada 2015'te yönetmelik değişti. Ama böyle birşey olacağını sanmıyorum. 2014'te böyleydi. Siz mezun olduğunuz senemi girdiniz ?

Beşiktaş a.l 370 ile alıyor, 470'lik liseler 390 ile aldı istanbul'da.

Okul Puanı OBP Nasıl Hesaplanır? 2014'te böyle yazıyor.
2015 YGS LYS Puan Hesaplama Nasıl Olacak? | ÖSYM 2015 Buradada 0.12 olarak geçiyor sizin katsayınız 2015.
Max gelebilecek puan sizin için 60. Ben a.t.l öğrencisiyim ek puanım var.

Katsayınız 0.12.
Katsayıdan hiç bahsetmedim dikkat edersen. Diploma notun 0,6 ile çarpılıyor dedim. Ordaki hesapta da diploma notunu 5 ile çarpıp onu 0,12 ile çarpıyor ki dediğime çıkıyor.

Bilkent ve o üniversiteleri yazmışsın. Bugün veya dün gazetede okudum, bilkent mezunu bir Türk bilimadamı ışık gürültüsünü ölçmüş ve 35 yıldır ölçülememiş ve ölçülemez denmiş. Peki aramızdan kaç kişi bu arkadaşlar gibi hayatını birşey bulmaya adayıp hayatını bir odada deneylerle harcayıp binlerce bilimadamı içinden çok az bir kısmının bulduğu şeyler için hayatını verir. Ayrıca günümüz teknolojisine bakarsanız çoğu insan, usta yazılımcı, donanımcı üniversite ile bu işte gelişmedi. 14 yaşında elektrik santralini, telefon şebekesini hacklediler. Bunun üzerine Amerika bu insanlara risk sermayesi verdi. Buradada verdiği sermaye ile onları o noktaya, üniversiteye taşıdı. Tabi bunu yaparken anlaşmalar ile kendi çıkarları için kullandı. Facebook'un ilk haline risk sermayesi veren şirketin sahibi emekli amerikan subayı. Bunu verirken anlaşmalar ile facebook'u NSA'in bilgi toplama organı haline getirdi. Yani bu insanlar o üniversiteyi okuduğu için değil, yetenekli olduğu için o üniversiteye alındı ve sermaye verildi. Tabi bazıları üniversitede sermaye alarak bu işleri yaptılar. Çoğumuzun istediği hayat bellidir, rahat rahat yaşayayım emekliliktede yeşil biryerlere giderim deriz.
Ayrıca ygs'de 6 veya 7 yanlış yapmış demişsiniz. Peki bu adamlardan sayılda veya sözelde kaç kişi full çekmiş ? Herkes kendi alanına ağırlık verir. Kendi alanında bu full yapıp diğer alanın derslerinde 7 yanlış yapması muhteşemdir. Ben teknoloji ile işim olduğundan dolayı biraz daha teknolojik kısım üzerinddn değerlendirdim. Tıp isteyen birisi elbette o okulda okumak ister ama bizde o durum yok.
Senin dediğin 0.6 demek katsayı demek oluyor. Katsayı 0.12. Diploma notunun çarpıldığı sayıya katsayı deniliyor.

Bu yazdığın şaka olmalı. Meb ösym kılavuzunu pdf olarak indirip okumanı öneririm. Nasıl dediğine çıkıyor mantığını anlatırmısın ?
Katsayıdan hiç bahsetmedim dikkat edersen. Diploma notun 0,6 ile çarpılıyor dedim. Ordaki hesapta da diploma notunu 5 ile çarpıp onu 0,12 ile çarpıyor ki dediğime çıkıyor.

500 en yüksek not, 0.12 katsayı. İkisi çarpılınca 60 yapıyor oda maksimum verilen puan, bize 90.
5 ile 0.12 nerden çıkıyor ?

TÜRK DİL KURUMU
Türk dil kurumu.

Bilkent ve o üniversiteleri yazmışsın. Bugün veya dün gazetede okudum, bilkent mezunu bir Türk bilimadamı ışık gürültüsünü ölçmüş ve 35 yıldır ölçülememiş ve ölçülemez denmiş. Peki aramızdan kaç kişi bu arkadaşlar gibi hayatını birşey bulmaya adayıp hayatını bir odada deneylerle harcayıp binlerce bilimadamı içinden çok az bir kısmının bulduğu şeyler için hayatını verir. Ayrıca günümüz teknolojisine bakarsanız çoğu insan, usta yazılımcı, donanımcı üniversite ile bu işte gelişmedi. 14 yaşında elektrik santralini, telefon şebekesini hacklediler. Bunun üzerine Amerika bu insanlara risk sermayesi verdi. Buradada verdiği sermaye ile onları o noktaya, üniversiteye taşıdı. Tabi bunu yaparken anlaşmalar ile kendi çıkarları için kullandı. Facebook'un ilk haline risk sermayesi veren şirketin sahibi emekli amerikan subayı. Bunu verirken anlaşmalar ile facebook'u NSA'in bilgi toplama organı haline getirdi. Yani bu insanlar o üniversiteyi okuduğu için değil, yetenekli olduğu için o üniversiteye alındı ve sermaye verildi. Tabi bazıları üniversitede sermaye alarak bu işleri yaptılar. Çoğumuzun istediği hayat bellidir, rahat rahat yaşayayım emekliliktede yeşil biryerlere giderim deriz.
Ayrıca ygs'de 6 veya 7 yanlış yapmış demişsiniz. Peki bu adamlardan sayılda veya sözelde kaç kişi full çekmiş ? Herkes kendi alanına ağırlık verir. Kendi alanında bu full yapıp diğer alanın derslerinde 7 yanlış yapması muhteşemdir. Ben teknoloji ile işim olduğundan dolayı biraz daha teknolojik kısım üzerinddn değerlendirdim. Tıp isteyen birisi elbette o okulda okumak ister ama bizde o durum yok.
Senin dediğin 0.6 demek katsayı demek oluyor. Katsayı 0.12. Diploma notunun çarpıldığı sayıya katsayı deniliyor.

Bu yazdığın şaka olmalı. Meb ösym kılavuzunu pdf olarak indirip okumanı öneririm. Nasıl dediğine çıkıyor mantığını anlatırmısın ?

500 en yüksek not, 0.12 katsayı. İkisi çarpılınca 60 yapıyor oda maksimum verilen puan, bize 90.
5 ile 0.12 nerden çıkıyor ?

Belli ki sınav işlerinden anlamıyorsun. Türkiye'de ilk 2-3bine hatta 5bine oynayan insan her türlü derse çalışır. Bu sosyal dersi, ben sayısalcıyım demez. Onlar da demedi, biz de demedik.
"Diploma notunun çarpıldığı sayıya katsayı deniliyor." demişsin. Benim diploma notum 94. Çarp bakalım 0,12 ile kaç almam lazımmış görelim. Ya da diploma notu 100 olan kişi kaç alır sen söyle bakalım. Sınav işlerini bilmediğin belli, artık bir şey yazmama gerek yok burada kimseyi etkilemeye çalışmayın okulu as filan diye. Çok istiyorsanız okulu bırakın belki şirket kurar zengin olursunuz ama insanları burada yanlış yerlere sürüklemeyin.

Meb'in yazısını aktarıyorum.
"Bu düzenleme ile birlikte öğrencinin diploma notu 5 ile çarpılıp OBP’si hesaplanacaktır. Örneğin öğrencinin diploma notu 70 ise 70×5=350 OBP puanı olacaktır. Benzer şekilde diploma notu 50 olan öğreniye 50×5=250 ve 100 olan öğrenciye 100×5=500 OBP puanı verilecektir.
OBP PUANINA UYGULANAN İŞLEM: KATSAYI

ÖSYM yerleştirme puanına eklenecek puan hesaplamasını OBP’yi 0,12 katsayısı ile çarparak yapmaktadır. Basit bir hesapla OBP’si 350 olan öğrenci 350×0,12=42 puan, 250 olan öğrenci 250×0,12=30 puan ve 500 olan öğrenci 500×0,12=60 puan alacaktır.
Daha önceki yıllarda katsayı adayların mezun oldukları okul türlerine ve seçtikleri alanlara göre farklılık göstermekteydiyse de 2012 ÖSYS ile birlikte tüm adaylar için ortak katsayı olan 0,12 kullanılmaktadır. "
T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI VAN / İPEKYOLU / Selâhaddini Eyyubi İMKB Anadolu Lisesi Kaynak.
Diploma notundan kastım obp'dir. Öğretim üyeleri konuşmalarında obp'ye diploma notuda diyorlar. 0.12 ve 500 üstünden değerlendirildiğini yazıyorum ve bunlar bizzat meb'in sitesinde yazıyor. Hadi meb böyle yazmıyor, ögretim görevlileri böyle demiyor peki senin 0.6 ile çarpılıyor ne iş ?
Türk dil kurumu sitesinden katsayı ne demek önce onu öğren :) Türkçe'de bu tip şeyler var.
Zaten obp denen şey mi vardı ? Daha önceden diploma notu deniliyordu ve halada öğretim üyeleri öyle diyor.

Diploma notundan kastım obp'dir. Öğretim üyeleri konuşmalarında obp'ye diploma notuda diyorlar. 0.12 ve 500 üstünden değerlendirildiğini yazıyorum ve bunlar bizzat meb'in sitesinde yazıyor. Hadi meb böyle yazmıyor, ögretim görevlileri böyle demiyor peki senin 0.6 ile çarpılıyor ne iş ?
Türk dil kurumu sitesinden katsayı ne demek önce onu öğren :) Türkçe'de bu tip şeyler var.
Zaten obp denen şey mi vardı ? Daha önceden diploma notu deniliyordu ve halada öğretim üyeleri öyle diyor.
Elinde diploman yok ama sırf önünde bilgisayarın, elinin altında klavyen ve kafanda da ordan burdan duyduğun 2-3 kelime olduğu için yazabiliyorsun. Diploma notuna OBP demeye devam et bu mesajımdan sonra. Bu kafayla geleceğinin ışıltısını hissedebiliyorum :)
Yazdığın şeyler sana evinin New York'a olan uzaklığı kadar uzak. Ben bu yıl sınava girdim ve MF-3'te 1200'lerde MF-4'te 1500'lerde bir sıralamam var. Bu sayıları sana hava atmak için vermiyorum. Bu işleri senden daha iyi biliyorum demenin bir yolu sadece.

0.6 nerede ? Benim tüm akrabalarım bu yöntemi uyguladı ve uyguluyor. Hepside iyi iş, şirket sahibi zengin. Oturduğum yerde olan herkes öyle. Devletin barajlarını, binalarını yapan eski Dsi müdürlerinden biri komşumuz. Siz çok fazla öğretmen dinlemişsiniz. Adam anlatıyor okul çıkışında inönü stadına giderdik, beyoğlu'nda rakı içmeye giderdik, hergün gezerdik diyor. Mustafa inan'ın lütfen kitabını okuyun, adam defter tutmuyor, derse çalışmıyor ve sadece dinleyerek neler yapıyor, sonuç olarak İtü'nün en önemli profesörü. Yani herşey öyle olmuyor. Normal biri 60, akademisyenler 80 yaşına kadar çalışıyor. Hayatını neden mahvedesin ki ? Arkadaş kendi seçsin yolunu. Mandıra filozofunu ve 2. filminide izle. O baya izlenmiş bir film. İnsanlar öyle çalışmak istemiyor ki, yeşil doğa, çiftlik evi istiyor. Film gerçekten bazı şeyleri iyi anlatıyor. 1500 gerçekten çok iyi tebrik ederim. 0.6 nerden geliyor bunu anlat lütfen aydınlat beni.
Diploma notun 0,6 ile çarpılıyor dedim
Bak bak :) Diploma notun ile 0.6'yı çarpmayı denesene :) Kendinde demişsin bunu. İkimizde orada obp'yi kastettik çünkü hocalarda böyle söylüyor. Bunu böyle söylemenin bir amacı yok. 0.6'yıda yanlış söylediğin ortada. Bunu kabul etmek bu kadar zor olmasının sebebi ne acaba ? Benim açıkçası umrumda değil ve herşeyi bu kadar kasmamak lazım. Hadi ben söyledim kafam çok uzakta, seninki nerede :)
ncelikle okuldan max gelebilecek puan 60. Diploma notun 0,6 ile çarpılıp hesaplanıyor. 70-75 okul puanı alamayacaksın.
İlk diploma notun 0.6 ile çarpılıyor diyen sensin ve ben senin obp'yi kastettiğini biliyorum ve bunun hakkında boş yorum yapmıyorum :)

Kardeşim seninle sorunum yok, burada tek sorun 0.6 çarpılıyor demen ve bunu yanlış söylediğini kabul etmek istememen. Katsayı dememişmiş :) 1500.cü olmuşsun helal olsun saygım var sana. Gayet iyi.
Bu tip küçük hatayı buraya getirmenin ve klavye delikanlısı benzeri birşey yazmaya ne gerek var :)

Tek sorun 0.6 demen ve diretmen. Diploma notunu obp olarak kullanan ilk de sensin.

Hangi üniversiteye gittiğinide merak ettim :) 1500 baya iyimiş.

Bu tip küçük hatalar olabilir, gözlerimiz yoruluyor ve bazı göz yanılmaları olması doğal birşey.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı