Test çözmeyi sevmek için ne yapmalıyım ?

Konuyu açan arkadaş bak bu kadar çalışıpta insan ego manyağı oluyor. Kendi yazdıklarınıda görmüyor.
Daha sonra nasıl biri olduğunu bilmeden bilgini duyduklarını derlemiş diyerek seni basite indiriyor.
Sende böyle olma ;) Rahat ol, kendi yoluna bak. Amerika merkezli windows neden hintlileri alıyor ? Çünkü Amerikalılar işin zevkli kısmını almış, işi biliyor. Hintliler ya çalışacak yada ölecek, başka şansları yok.
@technofan

@I3eyaz git işine Allah' ını seversen! Adam senden nasıl daha iyi çalışırım diye tavsiye istiyor, sen tabiri caiz ise '' yat '' diyorsun. Bende teoga girdim. Dersi derste dinleyip, adam gibi testimi çözüp 485 küsür puan (YEP) aldım. teog öyle sbs gibi zor değil. Ama yatılacak sınav da değil.

Onun dışında konuyu soran arkadaşa, teoga giren bir abisinden üç altın tavsiye;

1- Dersi derste dinle. Eğer dersi derste anlamaz isen 100 tane dershaneye de gitsen, 100 tane de test çözsen işine YA-RA-MAZ!

2- Günde en azından her dersten veya her yeni konudan bir test çöz. Bilgisayar oyna, bende bol bol oynadım, ama önce test tabiki!

3- Bol bol kitap oku. Neden dersen soruyu anlamak çözmenin yarısıdır ve buda bol bol kitap okumaktan geçer.

(Not: Puanımı hava için değil, böyle bir puanın çalışmadan kazanılmasının imkanzısa yakın olduğunu belirtmek için verdim.)

(Not: Ayet - i Kerime' de ''Allah, çalışana karşılığını muhakkak verir'' demektedir. Bir insanın dini ne oluşa olsun aynı şey onun içinde geçerlidir. Sen çalış, şüphen olmasın, Allah muhakkak karşılığını verecektir. )

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

He zaten! Çok çalışan hep inek olur. Başarıları ile insanlara örnek olup yardım etmeye çalışanlarda egoist!

Microsoft meselesine de gelince, Hintli' lerde azıcık azim olsaydı 100 sene İngiliz sömürgesinde yaşamaz, bizim gibi bağımsızlıklarını daha önceden kazanırlardı.

Yorumları her zamanki gibi okumadım. Sana yardımcı olayım hemen.

Şimdi, içinde ders çalışma isteği yoksa unut. Oturursun masaya, test çözemezsin. Hadi başladın, hepsini çözemezsin, hepsini çözdün hadi, kafana hiçbir şey girmez.

O yüzden şöyle birşey yapacaksın dostum. Dersi dinleyeceksin, o kadar. Anlamadığın yerleri de kendin çabalayarak öğreneceksin. Öğrenemiyor musun ? Özel ders alacaksın. Her konudan sonra 10 soru çözüp işi bitireceksin.

Baktım Bornova Anadolu Lisesi'ne. Girmen çok zor değil.

He, içinde ders çalışma isteği mi var ? Sakın kendine program falan yapma. Ciddiyim, işe yaramıyor. Ne yapacaksın biliyor musun ? 5 ay boyunca aynı konunun testini çözmediğin sürece, biraz da kafan varsa zaten o liseye asilden çok rahat girersin. Test çözmeyi zevkli hale getirmenin bir yolu yok. Isınman gerekiyor.

Bir test çöz, git gez dolaş ne bileyim bir şeyler yap. Otur ikinciyi çöz. Böyle böyle bir yerden sonra ulan hazır oturmuşken ikinci testi de çözeyim diyeceksin. Böyle böyle 2-3 saat hiç kalkmadan ders çalışabileceksin.

Sorun, merak ettiğin varsa cevaplarım.

:) He öyledir. Açık liseden çalışarak adamlar mf-4 400+ alıyorlar ve kendileri evde çalışarak.
Liseyi o kadar kasmaya gerek yok, normal bir yere gir. Puanı 470+ olan liseye gidersen hedefin üniversite puanında 500 üstü olmalı ve bunun için çok fazla çalışmalısın. 400 450 arası almak o kadar zor değil. Gayette iyi üniversiteler. Ben yazılımla ilgilendiğim için kendi açımdan bakıyorum. Hedefin yurtdışında ceo olmaksa git 500+ puan al, lise ve üniversite hayatında 8 sene boyunca çalış. 400 450 civarı üniversiteden mezun olursan her yere girersin, hatta 360 puanlık gazi üniversitesinden mezun olunca bile girersin. Ben elektronik, yazılım açısından bakıyorum. Tıp okumak istiyorsan 500+ hedefin olabilir. Mesleğine göre değişen bir durum.
Ösym meb soru tiplerine iyi bak, incele. Özel üniversite mezunu kuzenlerim var, hepside iyi yerlerde çalışıyor. 500+ alacaksan yurtdışına gidip ışık gürültüsünü bulmak için hayatını bir odada geçirirsin.
Çalısma isteğinin olmaması testi çözemediğini gösterir buda konu eksikliğine bağlıdır. Plan yapmadan kapatsında görelim konu eksiklerini. Türkçe, ingilizce, tarih zaten aşırı basit sorular. Biraz fen ve matematik çalışsan 420 civarı alırsın. Yada matematiğe yüklenirsin 450 470 arası alırsın.
Geçen sene bir üniversite yerleşmede bir bölüme 511 ve 420 arası puanla öğrenci almış. 511 alan ile 420 alanın vardığı yere bak. Mühendislik işlerinde öyle üniversite diye tutturmaya gerek yok. Zaten Türkiye'de çalısacağın yer belli. O yer 360'lık gazi'dende 470'lik itü'dende mühendis alıyor.
Eskiden üniversite yoktu, materyal yoktu, hoca yoktu belli üniversiteler vardı. Durum şimdi farklı. 420 - 380 arası özel üniversitelerin hocaları itü, ktü, yabancı üniversite mezunları.
Maddi durumun iyiyse çalışmasan bile olur. Lys 200 240 arası alınca özel üniversitelere girersin. 4 yıllık 40.000 ile 80.000 arası. Bunlar seni yurtdışına gönderip üstünede boya çekiyorlar ;) yine aynı işe giriyorsun.
1 yıllık kazancın 80.000'den daha fazla olacak. Yıl olmuş 2015 kurtulamadınız okul sevdasından. Açıp bakın bakalım Türkiye'de olan şirketler nerelerin mezununu alıyor.

:) He öyledir. Açık liseden çalışarak adamlar mf-4 400+ alıyorlar ve kendileri evde çalışarak.
Liseyi o kadar kasmaya gerek yok, normal bir yere gir. Puanı 470+ olan liseye gidersen hedefin üniversite puanında 500 üstü olmalı ve bunun için çok fazla çalışmalısın. 400 450 arası almak o kadar zor değil. Gayette iyi üniversiteler. Ben yazılımla ilgilendiğim için kendi açımdan bakıyorum. Hedefin yurtdışında ceo olmaksa git 500+ puan al, lise ve üniversite hayatında 8 sene boyunca çalış. 400 450 civarı üniversiteden mezun olursan her yere girersin, hatta 360 puanlık gazi üniversitesinden mezun olunca bile girersin. Ben elektronik, yazılım açısından bakıyorum. Tıp okumak istiyorsan 500+ hedefin olabilir. Mesleğine göre değişen bir durum.
Ösym meb soru tiplerine iyi bak, incele. Özel üniversite mezunu kuzenlerim var, hepside iyi yerlerde çalışıyor. 500+ alacaksan yurtdışına gidip ışık gürültüsünü bulmak için hayatını bir odada geçirirsin.
Çalısma isteğinin olmaması testi çözemediğini gösterir buda konu eksikliğine bağlıdır. Plan yapmadan kapatsında görelim konu eksiklerini. Türkçe, ingilizce, tarih zaten aşırı basit sorular. Biraz fen ve matematik çalışsan 420 civarı alırsın. Yada matematiğe yüklenirsin 450 470 arası alırsın.
Geçen sene bir üniversite yerleşmede bir bölüme 511 ve 420 arası puanla öğrenci almış. 511 alan ile 420 alanın vardığı yere bak. Mühendislik işlerinde öyle üniversite diye tutturmaya gerek yok. Zaten Türkiye'de çalısacağın yer belli. O yer 360'lık gazi'dende 470'lik itü'dende mühendis alıyor.
Eskiden üniversite yoktu, materyal yoktu, hoca yoktu belli üniversiteler vardı. Durum şimdi farklı. 420 - 380 arası özel üniversitelerin hocaları itü, ktü, yabancı üniversite mezunları.
Maddi durumun iyiyse çalışmasan bile olur. Lys 200 240 arası alınca özel üniversitelere girersin. 4 yıllık 40.000 ile 80.000 arası. Bunlar seni yurtdışına gönderip üstünede boya çekiyorlar ;) yine aynı işe giriyorsun.
1 yıllık kazancın 80.000'den daha fazla olacak. Yıl olmuş 2015 kurtulamadınız okul sevdasından. Açıp bakın bakalım Türkiye'de olan şirketler nerelerin mezununu alıyor.

Adam barajı geçip baba parasıyla okuyanla dereceyle okula gireni bir tutmuş harika bir kafa ya :ROFL: Yine beni egoist yapacaksın bunu yazığım için ama kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş ;)
(Dayanamadım yazdım, başka cevap gelmeyecek tarafımdan.)

0.6'yı açıklasana :) Açıkcası ailemizde birsürü itü, galatasaray mezunuz var ve hiçbiri eğlenmeyi bilmiyor. Onlar gibi olmak isteyen çalışır, isteyen keyfine bakar. Egoistlikle alakası yok yazdığının. Tercih meselesi olan birşey. Türkiye'de mühendis olan iş veren yerler 360'ıda alıyor 470'ide. 500+ alırsan yurtdışında çalışırsın. Fark bu. Ben keyfime bakmak istiyorum ve kolay yoldan fazlasıyla yetecek paraya sahip oluyorum.
500+ alana bak, Amerika'da odada 20 yılını deneylere harcıyor. Çevremdeki insanlardan neyin ne olduğunu görüyorum. Akademisyen olmak isteyen alır. Kendin ne olmak istiyorsun, hedefin ne bilmiyorum ama benim egom yok. Komşu çocuğu sabahtan akşama kadar çalışsın ben keyfime bakarım. Bak teknoloji için yazıyorum, üniversiteye çalıştıklari için değil yetenekli oldukları için girdiler. Tübitak'ın yarışmalarında özel üniversiteler, üniversiteler gelip projeni inceliyor ve seni almak istiyor, burs veriyor. Üniversite 2'de yazılım okuyan adam algoritmayı yeni ögrenmiş, ilkokul çocuklarının sorularını soruyor. Üniversiteler işi bilenleri tek tek seçip yarışmalardan alıyor. Teknolojide proje konuşur. Kimse okula bakmıyor.

Sen 0.6'yı açıkla :) Obp yerine diploma notu yazdım diye new york uzaklığı filan demeyi biliyorsun ama aynı şeyi kendinede söylemiş oluyorsun. Benim kaç mühendis tanıdığım var bir bilsen :)
Biride baya çalışkandı şimdi matematik mühendisi oldu ama öğretim üyesi. Akademik olarak üniversite önemli.

0.6'yıda açıklasa :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı