The Last of Us Part 1 Steam'de 1282 incelemede %40 olumlu aldı

Rx 6600 Xt r5 5600 yüksek ve orta ayarlarda drop yiye yiye oynuyorum. 1080p ultrada 24 gb ram yiyor oyun.
R5 5600 ve RX 6600 ile oyunun açılışını göremedim bile. Düşük ayarlarda dahi ilk sinematiği oynatırken oyun kapanıyor. Güncelleme gelmesini beklemeye karar verdim, çok hevesliydim oysa ki.

@LegendaryDevilHunter, @Elio Talvinen, @kino oyunun optimizasyonu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Çok fazla test göremedim ama 10400F - 2070 Super ve 16 GB VRAM'li orta seviye bir sistemde 1080P yüksek ayarlarda kaynak tüketimi yüksek gibi. Yine de oynanışda abartı bozukluk dikkatimi çekmedi, daha kötülerini gördük. Kısmi düşüşler RAM yetersizliğinden geliyor olabilir.

Screenshot_9.jpg

R5 5600 ve RX 6600 ile oyunun açılışını göremedim bile. Düşük ayarlarda dahi ilk sinematiği oynatırken oyun kapanıyor. Güncelleme gelmesini beklemeye karar verdim, çok hevesliydim oysa ki.

O büyük ihtimalle başka bir sebeptendir yoksa donanımların yeterli.

Sizinki daha kötüymüş umarım güncellemeyle düzeltirler. Yoksa ramimi 16 dan 24 e yükseltmeyi düşünüyorum çekilicek çile değil.

Çok fazla test göremedim ama 10400F - 2070 Super ve 16 GB VRAM'li orta seviye bir sistemde 1080P yüksek ayarlarda kaynak tüketimi yüksek gibi. Yine de oynanışda abartı bozukluk dikkatimi çekmedi, daha kötülerini gördük. Kısmi düşüşler RAM yetersizliğinden geliyor olabilir.

Eki Görüntüle 1718553

O büyük ihtimalle başka bir sebeptendir yoksa donanımların yeterli.
Ram yetersizliğinden ani fps düşüşleri çok oluyor. Vram yüzünden de kaplama hataları oluyor. Tam bir hayal kırıklığı.

İ9 13900kf 4090 8k da ekran kartı belleği yetersiz :) tvde oynayamadım 4k monitöre geçip deneyeceğim.

Gerçi 4k monitörde sorun düzeldi gibi sorun ekran kartı belleği yetersiz olması galiba ekran kartı belleğine dikkat edin ben 8k 20 fps alıyordum 4kda düzeldi.
1680041719633.png

Dosya Ekleri

• 20230329_010007.jpg
    20230329_010007.jpg
    77,8 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:
Bu kadar yerden yere vurulmasının sebebi beklentinin üst seviyede olması. Zaten iyi bir oyun olduğu biliniyor, marka değeri yüksek, dizisi çıkmış, övülmüş de övülmüş. dizisini izlemeyim spoiler yemeyim diyo insanlar... Aylar sonra büyük umutla oyuna giriyorlar ve oyun oynanmayacak halde... Tam bir kabus. Böylesi bir oyunu da bir zahmet iyi bir şekilde çıkarın. En azından işi kotarabilecek bir firmayla anlaşın...

İ9 13900kf 4090 8k da ekran kartı belleği yetersiz :) tvde oynayamadım 4k monitöre geçip deneyeceğim.

Gerçi 4k monitörde sorun düzeldi gibi sorun ekran kartı belleği yetersiz olması galiba ekran kartı belleğine dikkat edin ben 8k 20 fps alıyordum 4kda düzeldi.Eki Görüntüle 1718580

RTX 4080 de 16 GB VRAM'i hak etmiyor. Taş gibi 4K kartı 24 GB koysalar muazzam olurdu 5 senelik 1080 Ti bile 11 GB'a sahipti bu sürede ikiye katlanması lazımdı bu miktarı.

Oyunda genel bir problem var fakat belli bir kesim droplar ile yetinirken belli bir kesim hiç oynayamıyor. Sırf Steam forumları bile durumu belli ediyor. 2 tane 4090 ile sıkıntısız oynadığını söyleyen konu varken 1 tane de 4090 ile oyunu oynayamadığını söyleyen birinin konusu var. 3080 ile shader yüklemesini beklerken bilgisayarı kapanan biri var. Shader yüklemesi esnasında işlemci %100 oluyor ve aşırı ısınıyor muhtemelen o adamın bilgisayarı bu yüzden kapandı. Yine de bir oyunun %100 işlemci kullanıp sıcaklığı yükseltmesi bence kabul edilebilir değil.

Arkadaşınız dediği gibi sıcaklık problemi yaşayan da çok var. Bir incelemede adam oyunun ana menüsünde bile %100 işlemci kullanımı ile yüksek sıcaklık değerleri aldığından bahsetmiş.

Bazıları oyunu oynamadan Sony'e karşı "siz PC'ye getirmeye devam edin bizde satın alalım." yazıyor.

4 gün önce Resident Evil 4 bence gayet iyi optimizasyonlu. Hata ile karşılaşmamam bir yana 1650 ile orta ayarlar+ FSR2 kullanarak 60FPS alabiliyorum.

Yav şu Resident Evil oyunlarını yapan ekip kadar layıkıyla oyun yapan bir ekip daha tanımıyorum. Her oyunamı bu kadar özen gösterilir maaşşallah Allah'ım nazarlardan korusun.

@NotAKnightAnymore sadece sistem gereksinimleri yüksek, problem yok. Harika iş başarmışlar gibi bir şey de söylediğimi hatırlamıyorum. Sistemi iyi olanlar çatır çutur oynuyor, sistemininiz kaldırmıyor diye bu kadar ağlamınızı anlamıyorum. Sistemi iyi olanlar çatır çutur oynuyor, özellikle RTX 3060 ve üstü.

RTX 3080'im var oynamak mı? Birader oynamadığın oyuna yorum yapma her iki adimda bir lütfen bekleyiniz yazıyor. Oyun bildiğin dakikada bir drop yiyor.

Geri
Yukarı