The Last of Us Part 1 Steam'de 1282 incelemede %40 olumlu aldı

Şuna adım gibi eminim PS Days Gone 2'ye muhtaç kalacak. Şahsım adına konuşuyorum şu an beni PS5 almaya itecek tek bir oyun yok.
İşte adamlar buna muhtaç kalmamak için PS5'te Fortnite, Avengers tarzı sürekli para sağabilecekleri oyun yapacaklar. Yapacaklar ki sürekli para kazanıp diğer oyunlara yatırım yapsınlar. Yani en azından kendileri böyle açıkladı. Mesela Call of Duty'i bu yüzden Microsoft'a kaptırmak istemiyorlar. Milletin PS'de Call of Duty'e harcadığı her paradan %30 alıyorlar.

İşte adamlar buna muhtaç kalmamak için PS5'te Fortnite, Avengers tarzı sürekli para sağabilecekleri oyun yapacaklar. Yapacaklar ki sürekli para kazanıp diğer oyunlara yatırım yapsınlar. Yani en azından kendileri böyle açıkladı. Mesela Call of Duty'i bu yüzden Microsoft'a kaptırmak istemiyorlar. Milletin PS'de Call of Duty'e harcadığı her paradan %30 alıyorlar.

Neden Fornite veya Call of Duty oynamak için PS5 tercih edeyim ki?

Tercih eden bir kesim var işte. Bana göre değil CoD ya da herhangi bir Online oyun için konsol tercih etmek exclusive oyunlar için bile konsol almak anlamsız. Eninde sonunda gelecekler zaten PC'ye de. Ek olarak doğru düzgün exclusive oyunlar bir elin parmağını geçmiyor konsolda. Tamamen zevk meselesi. Konsol sahibi olmanın ben gerekliliğini PS3 dönemlerinde bile göremiyordum ama şimdi hiç göremiyorum.

Şimdi sana Türkiye'de asla göremeyeceğin(Ekonomik ve köle gibi çalıştırma olayları sebebiyle) bir olaydan bahsedeceğim. Çoğu batı ülkesinde insanlar akşam işten eve geldiğinde kendine vakit ayıracak zamanı bulabiliyorlar ve o zamanı genellikle oyun oynamakla geçiriyorlar. O insanlar işten geldiğinde sadece oyun oynamayı hedeflediği için ekstra bir uğraş gerektirmeyen Xbox veya Playstation'a yöneliyor. Sonuçta 1 seferlik bir para ile 7 yıl gidiyorsun. Sonra asgari ücretli bir adamın bile günde 10 saat çalışarak ortalama 120 dolar kazandığı o ülkede 60-70 dolara her sene bir seferliğine Call of Duty satın alıyor. Bunu yapan çok fazla insan var. Bu ilk Call of Duty 4 Modern Warfare'in konsol odaklı olmasıyla gerçekleşti. Sonra geleneksel hâl aldı ve üstüne Activision, Playstation'a özel içerikler vs. sundu ve bu durum artık standartlaştı. Kim uğraşacak PC için onca parça dizip her sene değiştirmekle. Al bir PS5 koy kenara.
Tercih eden bir kesim var işte. Bana göre değil CoD ya da herhangi bir Online oyun için konsol tercih etmek exclusive oyunlar için bile konsol almak anlamsız. Eninde sonunda gelecekler zaten PC'ye de. Ek olarak doğru düzgün exclusive oyunlar bir elin parmağını geçmiyor konsolda. Tamamen zevk meselesi. Konsol sahibi olmanın ben gerekliliğini PS3 dönemlerinde bile göremiyordum ama şimdi hiç göremiyorum.
Türkiye'de her şey pahalı olduğu için konsol almak gerçekten mantıksız fakat yurt dışında 1500 dolarlık sistem yerine 500 dolarlık konsolu tercih eden çok var. Birde dediğim gibi rahatlık meselesi var işin içinde. Onlarda Steam'de 500, PS Store'da 1500TL olayı da yok. En fazla 10 dolar oynuyor PC ile konsol arasında.

Şimdi sana Türkiye'de asla göremeyeceğin(Ekonomik ve köle gibi çalıştırma olayları sebebiyle) bir olaydan bahsedeceğim. Çoğu batı ülkesinde insanlar akşam işten eve geldiğinde kendine vakit ayıracak zamanı bulabiliyorlar ve o zamanı genellikle oyun oynamakla geçiriyorlar. O insanlar işten geldiğinde sadece oyun oynamayı hedeflediği için ekstra bir uğraş gerektirmeyen Xbox veya PlayStation'a yöneliyor. Sonuçta 1 seferlik bir para ile 7 yıl gidiyorsun. Sonra asgari ücretli bir adamın bile günde 10 saat çalışarak ortalama 120 dolar kazandığı o ülkede 60-70 dolara her sene bir seferliğine Call of Duty satın alıyor. Bunu yapan çok fazla insan var. Bu ilk Call of Duty 4 Modern Warfare'in konsol odaklı olmasıyla gerçekleşti. Sonra geleneksel hâl aldı ve üstüne Activision, PlayStation'a özel içerikler vs. sundu ve bu durum artık standartlaştı. Kim uğraşacak PC için onca parça dizip her sene değiştirmekle. Al bir PS5 koy kenara.

Türkiye'de her şey pahalı olduğu için konsol almak gerçekten mantıksız fakat yurt dışında 1500 dolarlık sistem yerine 500 dolarlık konsolu tercih eden çok var. Bir de dediğim gibi rahatlık meselesi var işin içinde. Onlarda Steam'de 500, PS Store'da 1500TL olayı da yok. En fazla 10 dolar oynuyor PC ile konsol arasında.

Ben PS3 örneğini vererek aslında bütçeyle alakası olmadığını da belirtmek istemiştim. Bana göre fiyatı da bir kenara bıraksak gerek yok konsol sahibi olmaya. Çok istersem takarım bilgisayara joystick olur biter. Ekstra farklı platformlarla uğraşamam. Tabii bu benim fikrim. Azınlıktayımdır ya da çoğunluktayımdır çokta umurumda değil.

Ben PS3 örneğini vererek aslında bütçeyle alakası olmadığını da belirtmek istemiştim. Bana göre fiyatı da bir kenara bıraksak gerek yok konsol sahibi olmaya. Çok istersem takarım bilgisayara joystick olur biter. Ekstra farklı platformlarla uğraşamam. Tabii bu benim fikrim. Azınlıktayımdır ya da çoğunluktayımdır çokta umurumda değil.
Bu arada bana sorarsanız ben de sizin tarafınızdayım. 2020'ye kadar hep abilerimin bilgisayarları ile takıldıktan sonra ilk defa PS4 aldığımda çok sevinmiştim fakat sonradan kupa sistemi haricinde her anlamda PC'nin daha iyi olduğunu düşünmeye başladım. 2021 Sonbahar döneminde de PC'ye geçtim zaten.

Tercih eden bir kesim var işte. Bana göre değil CoD'ya da herhangi bir Online oyun için konsol tercih etmek exclusive oyunlar için bile konsol almak anlamsız. Eninde sonunda gelecekler zaten PC'ye de. Ek olarak doğru düzgün exclusive oyunlar bir elin parmağını geçmiyor konsolda. Tamamen zevk meselesi. Konsol sahibi olmanın ben gerekliliğini PS3 dönemlerinde bile göremiyordum ama şimdi hiç göremiyorum.

Kabul edelim konsolu konsol yapan çok oyun vardı. RDR2 konsola cikti, Days Gone, God of War, Uncharted, Last of Us gibi yani az buz oyunu yok. Yani tepkime süresi FPS baz alınırsa kesinlikle kimsenin PS5 tercih edecegini sanmiyorum. Edecek olan kitlede küçük bir kitledir.

Kabul edelim konsolu konsol yapan çok oyun vardı. RDR2 konsola cikti, Days Gone, God of War, Uncharted, Last of Us gibi yani az buz oyunu yok. Yani tepkime süresi FPS baz alınırsa kesinlikle kimsenin PS5 tercih edecegini sanmiyorum. Edecek olan kitlede küçük bir kitledir.

RDR 2 haricinde diğer oyunların hiçbirinin şahsen hayranı değilim ama RDR 2 bile kendi başına gidip oynamak için konsol almamı sağlayamaz. İlk oyunu da emülatör ile oynayıp geçtim.

Arkadaşlar oyuna bugün bende dayanamayıp girdim ve grafik ayarlarında VRAM kullanımı bu şekilde gösteriyor. Ekran kartım RTX 2060 6 GB. Belirtilen sınır altına ancak ayarları en düşüğe aldığım zaman düşüyor. Başka türlü hiç düşmüyor. Malum düşüğe alınca saçma sapan oluşan hatalardan dolayı düşüğe almak ve oyun zevki mi tümden kaçırmak istemiyorum. Bu saçma VRAM olayını nasıl çözebilirim?

Dosya Ekleri

• 1680334835721.png
    1680334835721.png
    529,3 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı