Tüketici Hakem Heyeti Satıcıyı haklı buldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Nightswt

Kilopat
Bundan 2.5 ay önce N11 üzerinden laptop almıştım. 5 gün kullanıp üründen memnun olmadığımı ve cayma hakkımı ve para iadesi hakkımı kullanmak istediğimi belirtmiştim; satıcı kabul etmeyince hakem heyetine başvuru yapmıştım. Bugün karar çıktı ve şikayet edilenin savunmasının özetinde '' Mesafeli Satışlar Yönetmeliğine göre cayma hakkı olmadığını, ürünün açıldığını kişisel bilgiler olduğunu belirtip, şikayet reddini istediği görüldü '' diye yazılmış. Bu savunmaya karşı heyet beni haksız buldu. @BilgisayarKurdu

Son düzenleme:
Ben fikir belirtmeden bir şey sormak istiyorum. Burada bir paradoks oluyor çünkü. Şimdi ben laptop alıp 5 gün kullansam testlerini vs. yapsam sonra beğenmeyip iade etmek istesem ve iade etsem. Satıcı 10000TL'lik bu laptopu iade alınca ne yapacak? Format atıp kutuyu bantlayıp tekrar birisine mi satacak? Sonra diğer alıcı kutusu açık diye iade etmek isterse anlarsa ne olacak? Yani bir kere açılıp memnun kalınmayıp iadesi yapılan ürün artık satılamayacaksa satıcılar ne yapacak? Gerçekten bilmediğim için soruyorum. Benzer bir durum gibi düşünüp mü acaba THH sizi haksız buldu.

Koşulsuz iade diye bir şey yok sanırım. Üründe kusur olması lazım ya da ürünün hatalı alındığına dair, "ikna edici kanıt".

Ben fikir belirtmeden bir şey sormak istiyorum. Burada bir paradoks oluyor çünkü. Şimdi ben laptop alıp 5 gün kullansam testlerini vs. yapsam sonra beğenmeyip iade etmek istesem ve iade etsem. Satıcı 10000TL'lik bu laptopu iade alınca ne yapacak? Format atıp kutuyu bantlayıp tekrar birisine mi satacak? Sonra diğer alıcı kutusu açık diye iade etmek isterse anlarsa ne olacak? Yani bir kere açılıp memnun kalınmayıp iadesi yapılan ürün artık satılamayacaksa satıcılar ne yapacak? Gerçekten bilmediğim için soruyorum. Benzer bir durum gibi düşünüp mü acaba THH sizi haksız buldu.
Teşhir ürünü adı altında daha ucuza satılabilir

Teşhir ürünü adı altında daha ucuza satılabilir
Peki şunu da anlamak adına sormak istiyorum. Diyelim bu şekilde satıyor. Satıcı ürünü toptancıdan 8000TL'e aldı ve 2000TL kar ile satıyor. İade geldikten sonra fiyatı 8500'e çekip teşhir ürünü olarak satarsa giderlerini karşılayacak karı edemez size batar. Bu durumda bu da pek mantıklı gelmiyor bana.

Kardeşim sende alıp paketini açmışsın, jelatinleri sökmüşsün ve 5 gün kullamışsın ama. O satıcı onu iade alıp tekrar sıfır ürün diye nasıl satsın bir başkasına? İkinci ele girer artık o ürün oda zarar eder öyle bilgisayarmış bilmem neymiş araştırmadan elektronik almamanızı tavsiye ediyorum.

Bunu ben de merak ediyorum. Vatan Bilgisayar gibi yerlerin belki bunun için bir anlaşması vardır, böyle bir şey yaşandığında ürün geri yollanıp, paketlemesi markanın kendi binasında yapılıp, tamamen temizlenip, satışa tekrar sunuluyordur diye düşünmüşümdür hep. Peki bu diğer satıcılar ne yapıyor eğer atan gibi yerler böyle yapıyorsa. Ya da onlar da böyle yapamıyorsa, nasıl adımlar izleniyor merak ediyorum.

Öyle bir durum söz konusu değil

Malın teslim tarihinden itibaren 14 gün cayma hakkı vardır.(Mesafeli Satış Sözleşmeleri için)
Ancak; cayma hakkının kullanılabilmesi için, malın açılmamı, eforme olmamış, kullanılmamış, satılablirlik özelliğini yitirmemiş vb. bazı kriterler (bu kriterler malın cinsine göre belirlenir) bulunmaktadır.

Yani, arkadaş ürünü alıp kutusunu açtığı anda iade hakkını kaybetti. (Tabi üründe herhangi bir ayıp söz konus değil ise)

Ben de orada hak veriyorum onlara. Yalnız maddede yazılan bu. 14 gün içerisinde üründen memnun olmaz isen haklarının olduğu yazılıyor. Sonuçta internetten alıyorsun. Test etmiyorsun görmüyorsun. Bu yüzden de internetten alınca tüketicinin ayrıcalıkları fazla oluyor.
Memnun olmama sebebiniz nedir? Önceki yorumda arkadaşın yazdığı doğru. Üründe fiziksel, donanımsal veya yazılımsal sorun var ise geri iade olabilir.

Şöyle düşünün, 4K TV alıp aynı gün PS4 kiralıyorum ve 3-4 gün zevkini çıkarıp TV'yi geri iade ediyorum. Sizce mantıklı mı ? 🙂

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı