Türk yapımı Linux dağıtımlarının milli duygulara sığınması

Katılıyorum bu tarz şeyler bana itici geliyor. Pisi Linux ekibine yazdım bakalım onlar ne cevap verecekler.
Eki Görüntüle 885352

Bu tarz durumları genelde ben yazılımın hedef kitlesini çoğaltarak daha fazla kullanıcı elde etme amacı olarak görüyorum. "Bu daha doğru bir söylem" yazmaları bence biraz anlamsız çünkü bu durumda az ya da çok diye bir ölçüt yoktur, ya siyahtır ya beyazdır anlayacağınız haliyle, özgür yazılım adı altında geliştirilmiş herhangi bir yazılımın yerli ya da milli etiketine sahip olması özgür yazılım mantığı değişmediği sürece imkansızdır.

Archman'da öyle olay var mıydı acaba :D?
Ben de onlara yazayım.

Hayır. Archman olsa onu da listeye eklerdim ancak ben geliştirici ekip ve @tulliana -burada da hesabı varmış- hocamın tek bir kez bile yerli milliyiz dediğini duymadım. Sitesinde de kendilerini öyle tanıtmıyorlar.

1613657292576.png

Hayır. Archman olsa onu da listeye eklerdim ancak ben geliştirici ekip ve @tulliana -burada da hesabı varmış- hocamın tek bir kez bile yerli milliyiz dediğini duymadım. Sitesinde de kendilerini öyle tanıtmıyorlar.
Evet, gördüm. Saçma sapan iddialar da çıkmış...

Yerli değiller zaten, ama milli dağıtım denebilir.

Evet. Ben bu söylemleri sevmeme ama Archman güzel bir dağıtım. Bir sorun olduğunda masaüstündeki Hexchat ile teknik destek alabiliyorsunuz. Pek kişi olmasa bile yardım eden oluyor.

Bir de yeni neslin hiç içinde olmayan "milli bilinç" diye bir kavram var. Baştan söyleyeyim şimdi "Yerli ve milli"cilikle prim kasan güruhtan değilim. Ama yerli ve milli olan şeyin değerini bilen birisiyim. Bu ve diğer bilişimle alakalı alanlarda üretim yapmaya çalışan insanlarımız erken safhada hiçbir şekilde onlarca yıllık geçmişi olan firmalar kadar başarılı ve temiz ürünler üretemezler. Bu bir kere mantığa aykırı kardeşim, böyle bir şey beklemekte mantıksız ve saçma bir hareket. Vestel telefon alıp Apple, Samsung gibi markalardan daha iyi olmasını beklemek gibi bir şey. Bu adamların böyle bir geçmişi yok. Tabii ki bu adam milli vurgu yapacak bu ayıp mı? Ama elinden gelenin en iyisini yapıp kendisini geliştirmeye çabaladığı sürece bu ayıp değil. Milli duyguları sömürüp ürettiği üfürük malı saçma sapan fiyatlara satanlardan bahsetmiyorum... Samsung çok güzel bir örnek burada Güney Kore'de devletin desteği ile yavaş yavaş kendini geliştirmiş ve doğudan çıkan dünya devi olmuş bir marka. Atıyorum Apple 4000 birim paraysa bizim yerli ve milli X markamızın telefonu 2300 birim para, X markasıyla benzer kalitede Çin malı telefonda 2100 lira olsun. X markası kendini geliştirmek için kasan bir markaysa milli benlik duygusuyla gidip X markası telefonu alacaksın ki o adam 5 sene sonra daha güzel ürünler üretebilsin. Yoksa böyle tepeden tepeden bakarak hiçbir cacık olamamış ülkeler listesine girer, hiçbir şey üretemez hiçbir şeyin sahibi de olamayız ülke olarak.

Bir de yeni neslin hiç içinde olmayan "milli bilinç" diye bir kavram var. Baştan söyleyeyim şimdi "Yerli ve milli"cilikle prim kasan güruhtan değilim. Ama yerli ve milli olan şeyin değerini bilen birisiyim. Bu ve diğer bilişimle alakalı alanlarda üretim yapmaya çalışan insanlarımız erken safhada hiçbir şekilde onlarca yıllık geçmişi olan firmalar kadar başarılı ve temiz ürünler üretemezler. Bu bir kere mantığa aykırı kardeşim, böyle bir şey beklemekte mantıksız ve saçma bir hareket. Vestel telefon alıp Apple, Samsung gibi markalardan daha iyi olmasını beklemek gibi bir şey. Bu adamların böyle bir geçmişi yok. Tabii ki bu adam milli vurgu yapacak bu ayıp mı? Ama elinden gelenin en iyisini yapıp kendisini geliştirmeye çabaladığı sürece bu ayıp değil. Milli duyguları sömürüp ürettiği üfürük Mali saçma sapan fiyatlara satanlardan bahsetmiyorum... Samsung çok güzel bir örnek burada Güney Kore'de devletin desteği ile yavaş yavaş kendini geliştirmiş ve doğudan çıkan dünya devi olmuş bir marka. Atıyorum Apple 4000 birim paraysa bizim yerli ve milli X markamızın telefonu 2300 birim para, X markasıyla benzer kalitede Çin Mali telefonda 2100 lira olsun. X markası kendini geliştirmek için kasan bir markaysa milli benlik duygusuyla gidip X markası telefonu alacaksın ki o adam 5 sene sonra daha güzel ürünler üretebilsin. Yoksa böyle tepeden tepeden bakarak hiçbir cacık olamamış ülkeler listesine girer, hiçbir şey üretemez hiçbir şeyin sahibi de olamayız ülke olarak.

Yalnız biz burada özgür yazılım lisansı ile paylaşımı yapılan GNU/Linux dağıtımlarından bahsediyoruz. Özgür yazılım mantığını benimseyen bir yazılım yerli ve milli söylemlerini içinde barındıramaz, barındırmamalı da zaten.

Ama elinden gelenin en iyisini yapıp kendisini geliştirmeye çabaladığı sürece bu ayıp değil

Keşke öyle olsa da biz de destek versek. Pardus geliştiricileri gelen isteklere rağmen güncel sürüm kernele geçmiyor. Nerede çalışmak? Nerede kendini geliştirmek? Hatta güzel olan bir mağaza uygulamasına program eklemeyi bile bıraktılar.

Peki burada nerede çalışmak, gelişmek? Eğer devletin bile destek verdiği işletim sistemi küçük bir ekip ve gönüllüler tarafından yapılan Archman gibi dağıtımlardan kötü oluyorsa burada bir iş vardır.

Evet. Ben bu söylemleri sevmeme ama Archman güzel bir dağıtım.

Archman'ın Linux dünyasına kattığı ne peki? Herhangi bir teknoloji geliştirdiği yok, Manjaro'nun ayar yöneticisinin adını Archman ayar yöneticisi olarak değiştirmekten başka ne var? Skel dizini altında yapılandırma dosyaları hazırlayarak bir ISO üretmek çok mu zor? Bu açıdan Pisi, Archman'dan daha ileride ve emek verilmiş bir dağıtım. Daha düne kadar Archman ekibi, Manjaro ekibi bize şöyle yaptı böyle etti diye milli duygulara oynanamış mıydı? Sosyal medyalarda hâlâ bir çok kullanıcısının milli kavramlara oynadığını görebiliyorum.

Archman'ın Linux dünyasına kattığı ne peki? Herhangi bir teknoloji geliştiridiği yok, Manjaro'nun ayar yöneticisinin adını Archman ayar yöneticisi olarak değiştirmekten başka ne var? Skel dizini altında yapılandırma dosyaları hazırlayarak bir ISO üretmek çok mu zor? Bu açıdan Pisi, Archman daha ileride ve emek verilmiş bir dağıtım. Daha düne kadar Archman ekibi, Manjaro ekibi bize şöyle yaptı böyle etti diye milli duygulara oynanamış mıydı? Sosyal medayalarda hâlâ bir çok kullanıcısının milli kavramlara oynadığını görebiliyorum.
Ben de acı durumu söylemeliyim.

Maalesef durum böyle.

1613663398026.png

1613663479098.png

Özet geçmek gerekirse Archman ismi gibi isimler Arch Trademak İlkesine göre doğru değil.

Ek olarak marka ismi ihlal, de yapılıyor.

Geri
Yukarı