Türk yapımı Linux dağıtımlarının milli duygulara sığınması

Archman adı resmi Arch ekibi ile görüşüldükten sonra konulmuştur. Archman Linux, Arch politikalarını ihlal etmez. Arch ekibinin rahatsız olduğu şeyler olduğunda irtibat kurularak düzeltmeler yapılmaktadır. Archman projesinden sonra koydukları kaideler varsa bunlar bizi bağlamaz. Bir kanun çıktığı zamandan sonrasını bağlar, öncesini ise pozitif olarak bağlar negatif yönde bağlamaz. Arch Linux proje lideri Aaron Griffin ile Archman adı hakkında mutabakatımız vardır.

Archman Linux, Türkiye menşeli Küresel bir İşletim Sistemidir. Buraya da sadece Archman ismi konusunda bilgilendirme yapmak için yazma ihtiyazı hissettim. Gerisinin ehemmiyeti yok. Bizim çalışma prensibimiz Az laf, çok iş mantığına dayalıdır. Destekçilerimize teşekkür ederiz.

Saygılarımla...

Son düzenleme:
Archman adı resmi Arch ekibi ile görüşüldükten sonra konulmuştur. Archman Linux, Arch politikalarını ihlal etmez. Arch ekibinin rahatsız olduğu şeyler olduğunda irtibat kurularak düzeltmeler yapılmaktadır. Archman projesinden sonra koydukları kaideler varsa bunlar bizi bağlamaz. Bir kanun çıktığı zamandan sonrasını bağlar, öncesini ise pozitif olarak bağlari negatif yönde bağlamaz. Arch Linux proje lideri Aaron Griffin ile Archman adı hakkında mutabakatımız vardır.
Çok iyi oldu sizi bulmam. Telegramda yazdım, ama kanalda cevap veren olmadı. Şu DistroWatch ve Reddit'te paylaşılan "mısırlı" Mint elçisi paylaşımı nedir? Bilgilendirir misiniz bizi?

Cahilsiniz ve cahil kalacaksınız.
46k satır kod sadece Shell kısmı. Keşke 2. ağızdan değil de 1. ağızdan yazılımı yapanlardan dileseydiniz :)
Peki zeki kardeş, hani yapılmıştı? Nerede? Neyin üzerine kurulmuş? Madem yapılmış, ben de denerim. Ama sitesi bana öyle demiyor?
Ve cahil olan ben değilim, haber siteleri. Doğru lanse edilmiyor çünkü. Sadece 1 dosyası 5000 satırdan oluşan Linux kerneli öyle demiyor ama.
1613820132486.png

Dosya: kvm_main.c
root/virt/kvm/kvm_main.c

46k satır kod sadece Shell kısmı. Keşke 2. ağızdan değil de 1. ağızdan yazılımı yapanlardan dileseydiniz :)

1613820131733.png

Bunu söyleyen birinin Linux dağıtımlarından daha iyi bir işletim sistemi ortaya çıkarması imkansız. Linux'u sadece yazılımcıların kullandığını sanıyor.

Haber sitelerinin yazılımdan anlamayan bir ekibi varsa bunun yazılımı yapan ekip ile alakası nedir peki? Adam çıkıp açıklama yaptı, düzeltilmesini istedim ama düzeltme yapılmadı diye.
Medyaya bakarak insan karamak çok basit sizin için. Velev ki haberdeki gibi, hiçbir şey sıfırdan direk mükemmeli yakalayamaz. Sen yapıcı eleştiri yaparsın, yalan ithamlarda bulunmazsın.

Bir dağıtım yaparsın, devletin tüm uygulamalarını o sistem üzerinde çalışacak şekilde tasarlarsın. EBA daha Pardus desteklemiyorken yemişim yerlisini, milli olmasını. Boş iş.
Peki zeki kardeş, hani yapılmıştı? Nerede? Neyin üzerine kurulmuş? Madem yapılmış, ben de denerim. Ama sitesi bana öyle demiyor?
Ve cahil olan ben değilim, haber siteleri. Doğru lanse edilmiyor çünkü. Sadece 1 dosyası 5000 satırdan oluşan Linux kerneli öyle demiyor ama.
Eki Görüntüle 887993

Dosya: kvm_main.c
root/virt/kvm/kvm_main.c
Anlatamazsın, milliyetçilik duygusu ele geçirmiş.

Haber sitelerinin yazılımdan anlamayan bir ekibi varsa bunun yazılımı yapan ekip ile alakası nedir peki? Adam çıkıp açıklama yaptı, düzeltilmesini istedim ama düzeltme yapılmadı diye.
Medyaya bakarak insan karamak çok basit sizin için. Velev ki haberdeki gibi, hiçbir şey sıfırdan direk mükemmeli yakalayamaz. Sen yapıcı eleştiri yaparsın, yalan ithamlarda bulunmazsın.
Peki, orası tamam.

Yaptı da diyelim.

Bu ne peki?

1613820911709.png

1. Linux'ta sadece kod yazılmıyor.
2. Yazılan komutlardır, kodlar değil.
3. Windows kadar kolaysa, demek ki Linux'tan zor ve kendisiyle çelişiyor.
4. Ee yani? Çoğu Linux dağıtımının da mağazası var.
1613821068446.png

Kendi mağazam ve uygulama içi komut yazmadım.

Kernel mi sorun? Onun da çözümü var?
1613821137048.png

Arkadaş Linux'a sadece yazılımcılar kullanıyor kafasıyla giderse, tutmaz bu iş, söyleyeyim.
Ve bir de sistem çöktüğü zaman onu nasıl kurtaracak? Komut kullanımına bu kadar karşıysa eğer, komut satırı olmasa ne olacak? Şimdi bu kadar işletim sisteminde bir tane kurtama shelli yok mu yani :D?

Sürücüler ne olacak? Kapalı kaynak bir de. Ben niye daha dün çıkmış işletim sistmine verilerimi emanet edeyim?

Adam apaçık açık kaynaklı yazılıma ve Linux'a saldırmış. Artık ne yaşamışsa :D

Geri
Yukarı