Türkiye'nin Almayı Reddettiği Uçak: A-10 Thunderbolt II

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 50
  • Görüntüleme 16B
meşhur BRRRRRRT değil mi bu abiler? :)

İkisi aynı klasman uçak değiller farkındayım ama bu kararın doğru olduğunu belirttim sadece.
Orada anlatım hatası yaptın o zaman. Almaya gerek yok "zira" (çünkü) F-16'lar iş yapıyor dersen bu uçağın görev tanımı ile F-16'yı aynı olarak lanse etmiş oluyorsun.

İşin maliyet kısmını dediğim gibi ben hesaplayamam, sadece "uygun" bir teklif olsaydı alınmasını isterdim. İşe yaramadan kenarda durmayacak bir uçak bunlar, kullanım alanı olurdu bizim doğu tarafında yaptığımız operasyonlar için.

Çirkin krala o silahla yüksek irtifalarda ne olurdu merak ediyorum :D
ABD Orta Doğu'da yaptığı tüm harekatlarda aynı taktiği izledi ve hepsinde de başarılı oldu. Taktik hava sahasını kontrol altına alıp, düşmanın tüm iletişim kanallarını ve radarlarını bombalayıp aralarındaki iletişimi/istihbaratı kopardıktan sonra kara harekatını başlatarak piyade birlikleri ve tanklarla ilerlerken bir yandan da havada A-10'larla birlikte ilerleyen piyadeleri destekleyip, zorda kalanları kurtarma rolü üstleniyordu. Aynı zamanda düşman tanklarını ve zırhlı birliklerini delici mermisiyle delerek Amerikan tanklarının önlerine rakip çıkmasını engelliyordu.

Böylece tanklar durdurulamıyordu. Durmayan tank = kolay bölge almaktır.

Sen hava sahasını kontrol atlına almadan bu uçakları salarsan hepsi kolay lokma olmaktan öte geçmez, oyunu kurallarına göre oynamak lazım. Her uçağı görev tanımına uygun kullanırsan verim alırsın.

30-35 yıllık mevzu bu. Diğer ülkeler gibi taarruz helikopterleri tercih ettik. Kendi taarruz helikopterimizi yaptık ve bunu IHA/SIHA'larla destekledik. Doğu'da şu an aktif olarak bunlar kullanılıyor görevlerde. Hürkuş ve Hürjet ile bu görevleri ''uçak'' ile de yapacağız.

A-10'ları hiçbir ülke almayınca ABD'nin elinde kaldı. Modernizasyon yapıp kullanmaya devam ettiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı