Türkiye'nin en yaşanılabilir şehri hangisi?

YKS yaklaşıyor ve bu yıl inşallah üniversiteye gideceğim. Kafamda İzmir, İstanbul, Eskişehir, Antalya var. Hangi şehir yaşanılabilirlik açısından, ucuzluk açısından daha rahattır? Belki İstanbul da olabilir fakat İstanbul pahalı ve yorucu bir şehir, olursa İstanbul üniversitesi avcılar kampüsü civarında yurt, yaşam ucuz mudur?
Memleketim Eskişehir der tek geçerim.

Eskişehir bu sıralamalarda genelde en üst sırada olur.
İnsanı da güzeldir.
Anadolu Üniversitesi'ni seçeneklerinize yazabilirsiniz.

Başlık hatalı olmuş. Yaşanabilir şehirde üniversite öğrenimi görülmez. Üniversite öğrenimi görülecek iyi üniversitenin olduğu yerde, yaşamaya çalışılır. Eğer bu imkan yoksa veya şehri sevmiyorsanız bir düşük şehir seçilir ki İstanbul dışında kalan alternatif: Ankara > bursa > İzmir olur. Lakin böyle tercih yapılmaz tabii. Tercih yapmadan evvel istediğiniz bölümün ilgili üniversitedeki akademik kadrosuna ve üniversite imkanlarına bakınız:
1- akademisyenlerin makale durumu ne?
2- yurt dışı (çekya, Bulgaristan vs. gibi yerler değil tabii. Alanın dünya çapında iş yapan, akademisyenleri literatüre katkı yapmış yerlere gitmiş olması) tecrübesi olanlar var mı?
3- fakülte hangi dersleri veriyor? Eğer ulaşabilirseniz ders içerikleri.
4- üniversitenin Stk'ları ve diğer etkinleri ne durumda? Öğrencilere çeşitli ağ (network) sağlayacak etkinler düzenliyor mu? Proje yönetimi yapabilme imkanı var mı?
5- kütüphanesi ne durumda? Arzu ettiğiniz, kafanıza bir takılması durumunda girip çeşitli kaynaklara ulaşabilecek halde mi? Yahut paranız yetmediği (şu an mesela kitap fiyatları çok yüksek) vakit kütüphanede bölüm kaynaklarına ulaşacak altyapı, imkan var mı? (geneli kötüdür ama en azından temel kaynaklara ulaşabileceğiniz üniversiteler mevcut)
6- dört ve beşteki öncüller olması durumunda bunlardan yararlanabilmeniz için fakülte kampüste mi? Yoksa belediyenin bütçesi yetmediği için ilçe kalkın diye boş arazi ortasında bir binaya mı atılmış?
Bu ve benzeri öğrenim görürken kendinizi geliştirmenizi ve öğreniminizi iyi almanızı sağlayacak faktörlere göre seçim yapın. Yoksa Eskişehir öğrenci şehriymiş, gece hayatı çok iyiymiş yahut İzmir ılıman yermiş, hem metropol havası var hem denizi (tabii bunları sallıyorum böyle düşünüyorsunuz demiyorum) gibi öğrenimle alakasız şeylere bakarak hareket etmeyin zira sonra dört yılınız boşa geçer yahut geçmesin diye çok fazla efor sarf ederek kendiniz tamamlamaya çalışırsınız. Tabii şimdi o zaman niye İstanbul harici diye üç şehir yazdın diyebilirsiniz. Maalesef memleketimizde İstanbul-Ankara dışında pek kaynağı olan üniversiteler yok. Malum İstanbul'da da öğrenim var ama pek hayat yok. Onun dışında kalanlarda da bursa ve İzmir'deki üniversiteler (belki Kocaeli olabilir ama bölümüne göre bakmak lazım) mevcut.
Not: Bölüme göre İzmir ve bursa yeri değişebilir. Eğer burs imkanınız varsa iyi öğrenim sağlayan özel üniversiteleri de düşünebilirsiniz ama onların da çoğu İstanbul'da. Eskişehir'in de kampüsü ve öğrenci için yaşaması iyidir ama öğrenimi artık takdirinize kalmış.

Hocam üniversitelerde bayağı bir sıralama yapmışsınız ama bunların tek sonuç noktası 'iyi üniversite, iyi bölüm' olarak 2 kelimeyle anlatılabilir.
Ve ülkenin en iyi üniversiteleri Ankara ve İstanbul'dadır.
Sonrada Eskişehir'i ekleyebiliriz.
Kütüphane olarak da açık ara Türkiye'nin kütüphane kitap sayısı olarak da en fazla Bilkent üniversitesindedir.
Genel olarak iyi üniversitelerin hepsinde öğrenci klüpleri vs de çoktur.

Hocam üniversitelerde bayağı bir sıralama yapmışsınız ama bunların tek sonuç noktası 'iyi üniversite, iyi bölüm' olarak 2 kelimeyle anlatılabilir.
Ve ülkenin en iyi üniversiteleri Ankara ve İstanbul'dadır.
Sonrada Eskişehir'i ekleyebiliriz.
Kütüphane olarak da açık ara Türkiye'nin kütüphane kitap sayısı olarak da en fazla Bilkent üniversitesindedir.
Genel olarak iyi üniversitelerin hepsinde öğrenci klüpleri vs de çoktur.
"İyi" de işte o iyi ne? Onu tanımlamak gerekiyor. Üniversite tercihi yapacak birine herkes "iyi" kavramını kullanıyor da üniversite yapısını bilmeyen biri içeriğini de bilemez, anlayamaz diye tanımlamaya, açıklamaya çalıştım ki:
Üniversite öğrenimi görülecek iyi üniversitenin olduğu yerde, yaşamaya çalışılır. Eğer bu imkan yoksa veya şehri sevmiyorsanız bir düşük şehir seçilir ki İstanbul dışında kalan alternatif: Ankara > Bursa > İzmir olur.
Kısa olarak zaten başta bunu da belirttim. Sonrası daha spesifik tercih içindi. Yoksa "Ankara'da iyi üniversite var." Ee var da Hacettepe'de de Hukuk var. Ankara'da da var. Neye göre seçeceğiz şimdi? Onu izah etmeye çalıştım.
STK'lar da hepsinde mevcut lakin hepsinde proje yönetimi yapma, proje finansı mevcut değil.
Bilkent'in de kütüphanesi iyi, en fazla olduğu da iddia edilir lakin misal; mühendislik üzerine öğrenim görecek olsam Bilkent'in kütüphanesi yerine İTÜ'nün kütüphanesini tercih ederim. Fakat İktisat için bakacak olsam tersini tercih ederim gibi. Ayrımı yapabilmek önemli. Yoksa kitabın çokluğu bir yere kadar önemli.
Uzunluğu biraz sıkıcı olmuş olabilir, haklısınız. Tertip etmeye uğraşamayınca nesir şeklinde sıraladım. (Bu yazı gibi)

Geri
Yukarı