Türkiye'nin en yaşanılabilir şehri hangisi?

"İyi" de işte o iyi ne? Onu tanımlamak gerekiyor. Üniversite tercihi yapacak birine herkes "iyi" kavramını kullanıyor da üniversite yapısını bilmeyen biri içeriğini de bilemez, anlayamaz diye tanımlamaya, açıklamaya çalıştım ki:

Kısa olarak zaten başta bunu da belirttim. Sonrası daha spesifik tercih içindi. Yoksa "Ankara'da iyi üniversite var." ee var da Hacettepe'de de hukuk var. Ankara'da da var. Neye göre seçeceğiz şimdi? Onu izah etmeye çalıştım.
Stk'lar da hepsinde mevcut lakin hepsinde proje yönetimi yapma, proje finansı mevcut değil.
Bilkent'in de kütüphanesi iyi, en fazla olduğu da iddia edilir lakin misal; mühendislik üzerine öğrenim görecek olsam Bilkent'in kütüphanesi yerine İTÜ'nün kütüphanesini tercih ederim. Fakat iktisat için bakacak olsam tersini tercih ederim gibi. Ayrımı yapabilmek önemli. Yoksa kitabın çokluğu bir yere kadar önemli.
Uzunluğu biraz sıkıcı olmuş olabilir, haklısınız. Tertip etmeye uğraşamayınca nesir şeklinde sıraladım. (bu yazı gibi)

İyi üniversiteyi en yüksek puanla alan bölüm ve üniversiteler diye özetleyebiliriz hocam kimse üniversiteye girerken öğrenci klübü var mı? Ya da kimse kitap sayısına bakmıyor gerçekçi olalım :)

Siz bunları yazmışsınız tebrik ederim ama bir karşılığı yok hocam inanın bana :D

Sadece ve sadece mezun olduğun üniversite etiketi ve kaç binlik öğrenci olduğuna bakıyor.
Bunu mezun olduktan sonra çok daha iyi anlarsınız.
Bu dediğimi sadece tıp fakülteleri için ayrı parantez açabiliriz. 3 aşağı 5 yukarı aynı dersleri görüyorlar.

Ve örnek olarak 2 tane üniversite var diyelim.
2sinede puanınız tutuyor.
Direkt düşünmeden spesifik özel bir durumum vs. yoksa hangisi daha yüksek puanlı ise onu seçerim.
Bunu öğrencilerin %99'uda tıpkı benim gibi yapıyor zaten ne kadar puanın varsa ona gidersin.

Hatay. Çok uluslu adeta Selanik havası var.
Balkondan asagi baktigimda Suriyeli'den baska bir sey gormesemde yemekleri ucuz ve guzel. Ek olarak sanayi ve liman olmasina ragmen fazla gelismemis bir yer bence. Liman ve sanayi olarak Iskenderun, Payas falan. Aslinda tarihi olarak guzel bir yer, gezilecek birkac yeri de var. Ama universite falan burada okunmaz diyebilirim.

Illa bu civarlar isteniyorsa Adana Cukurova Universitesi var, tercih edilebilir.

Bence en yasinalabilir sehir Izmir olacaktir.

Geri
Yukarı