Türkiye'nin en yaşanılabilir şehri hangisi?

YKS yaklaşıyor ve bu yıl inşallah üniversiteye gideceğim. Kafamda İzmir, İstanbul, Eskişehir, Antalya var. Hangi şehir yaşanılabilirlik açısından, ucuzluk açısından daha rahattır? Belki İstanbul da olabilir fakat İstanbul pahalı ve yorucu bir şehir, olursa İstanbul üniversitesi avcılar kampüsü civarında yurt, yaşam ucuz mudur?
Muğla da ev hazırsa sonrası rahat çok sakin yer 13 yıl oldu geleli sıfır vukuat.
Kötekli hariç orası üniversite muhiti olduğundan kültür çatışmasının zirvesi sürekli milleti ya vuruyorlar ya da katledip yakıyorlar.

İyi üniversiteyi en yüksek puanla alan bölüm ve üniversiteler
En yüksek puanlı üniversiteler, en çok talep edilen üniversiteler olur. En iyiler olabilir de olmayabilir de ki "en iyi" diye bir algı olması ayrı tartışma konusudur.
Ve örnek olarak 2 tane üniversite var diyelim.
2sinede puanınız tutuyor.
Direkt düşünmeden spesifik özel bir durumum vs. yoksa hangisi daha yüksek puanlı ise onu seçerim.
Bunu öğrencilerin %99'uda tıpkı benim gibi yapıyor zaten ne kadar puanın varsa ona gidersin.
İşte böyle yaparsanız sürü mantığıyla hareket etmiş olursunuz. Tercih ettiğiniz üniversite ve bölüm akademisyenleri iyidir ama sizin istediğiniz bölümün dalıyla alakalı orada ders verecek yetkinlikte, o alanla uğraşan akademisyen yoktur. 500 puan aldım ve girdim dersiniz. Başka bir daldan veya başka üniversiteye göre verimsiz mezun olursunuz. (Değiştirmezseniz bölümü)
Ayrıca öğrenciler böyle yaptığı için ve doğru düzgün kaynak, rehber olmadığı için olabildiğince izah etmeye çalışıyorum. Ha kişinin (öğrencinin) zaten tercih yapacak puanı yoksa o zaman tercih eden değil, elinde olanı değerlendiren konumuna düşüyor tabi.
Bunu mezun olduktan sonra çok daha iyi anlarsınız.
Mezun olduktan sonra anladığımı yazardım da şimdi ümitsizlik aşılamış gibi olmayayım.

Eskişehir medeni bir şehir. Memleketim de değil yalnızca 4 ay kaldım ama insanını ve yaşama biçimlerini çok sevdim. K

Geri
Yukarı