Türkiye'nin savaş uçağı ihtiyacı

Asıl savaş uçağı olarak düşündüğümüz F-16 ve F-4 sayılarımız o verilen ilk sayıdakinden epey az. F-4'ler çok eskidi, F-16'lar ise modernizasyonla azımsanmayacak bir süre daha kullanılır ama zamanla onlar da yaşlanıp maliyet artışı ve yükselen kırım oranlarına sahip olacak.

F-35 bir gün muhtemelen gelecek, NATO'da olduğumuz sürece böyle bir şans var ancak şu anda acil olarak en az 2-3 filoluk bir gücü eklememiz gerekiyor envantere. Bu uçaklar F-15E (belki daha yeni versiyon) ya da F-16 Block-70 olursa bizim açımızdan iyi olur. Geçmişte Gripen NG tarafındaydım mantık olarak ama son durumlardan sonra hem ihracat ilişkileri zora girdi hem de F-16'nın yeni bloklarından çok avantajlı tarafı yok. Kara komuta destekli haberleşme ve görevlendirme sistemleri çok iyi, pilotlar karar vermek zorunda kalmadan sadece göreve odaklanıyorlar ama silah yükleri yeni F-16'ya göre daha az olacak.

Bu arada son Akdeniz durumlarından sonra F-35B versiyonunu bize vermezler.

Son düzenleme:
@Alo ben Emre abin O işler öyle olmuyor. Suriye'de hava sahasi izni aldıktan sonra F35'leri paşa paşa sokacağız oraya. E Suriye'de aktif olarak Israil de
dolaşıyor. 2 kuvvetin karsilasmasi cok muhtemel.

Israil Yunanistan gibi değil. Israil istihbaratla beraber vur kaç yapan ülke genelde. Yani Ege'de Yunanlar ile girdigimiz it dalaslarinin yaşanması zor.

Ki F35 ile it dalası yapmak ne kadar mantıklı, o da tartışılır. Bu konuda F16'dan geride kaldığı da aci paylaşımlarla ortaya çıkmısti.

F15 alımı güzel olabilir ancak işletme masrafları çok yüksek. Viper fena değil, krizi atlatana kadar birkaç filo bize nefes aldirir. F16'da neredeyse sonsuz tecrübemiz olması da cabasi.

@Alo ben Emre abin O işler öyle olmuyor. Suriye'de hava sahasi izni aldıktan sonra F35'leri paşa paşa sokacağız oraya. E Suriye'de aktif olarak Israil de
dolaşıyor. 2 kuvvetin karsilasmasi cok muhtemel.

Israil Yunanistan gibi değil. Israil istihbaratla beraber vur kaç yapan ülke genelde. Yani Ege'de Yunanlar ile girdigimiz it dalaslarinin yaşanması zor.

Ki F35 ile it dalası yapmak ne kadar mantıklı, o da tartışılır. Bu konuda F16'dan geride kaldığı da aci paylaşımlarla ortaya çıkmısti.

F15 alımı güzel olabilir ancak işletme masrafları çok yüksek. Viper fena değil, krizi atlatana kadar birkaç filo bize nefes aldirir. F16'da neredeyse sonsuz tecrübemiz olması da cabasi.
Ne krizi? F-35 olayı mı?

Bu da benim aklıma gelmedi değil. Yalnız bir şekilde alırsak hazır denizlere açılmışken çok işimizi görürdü. İşte zamanında düzgün politika izlenseydi şu an sondaj ve sismik gemilerimize bu uçaklar eşlik edecekti...

Evet.
Şimdi bir de ABD'de seçimler var o seçimleri Trump'ın kazanması işimize olur diye düşünüyorum çünkü Biden şu an ki hükümeti sevmiyor ve ilişkilerimizi düşürebilir bu olay da F-35'lere yansır mı? Sence hangisi bizim yararımıza olur? Son olarak ta çoğumuz F-35'ler er ya da geç gelecek diyoruz bunun en az 5 senesi var gibi görünüyor sence?

Biz JSF programına 2002 yılında girdik. Polonya dediğimiz ülke ise elindeki Sovyetlerden kalma hurdaları değiştirmek için F-35'e yığınla para harcamayı göze alıp 2014 yılında projeye katılan bir ülke. Polonya için F-35 sitesinde ''the F-35 will give poland a more advanced air force than some major NATO allies" başlığı atılıyor. Biz de öküzün trene baktığı gibi bakmaya devam ediyoruz müthiş dış politikalarımız yüzünden.

Sonuna kadar hak ediyoruz bu uçakları ama işte gelin görün ki bu yolda ilerlersen birilerinin keyfine kalarak hiçbir söz hakkın olmadan mahallede topa sahip olan çocuk sizi oyun dış eder ya da etmeye çalışır.

ABD'de yapılan anketlere göre Trump gidici, ABD gündemini çok takip etmiyorum ama hiçbirinden medet ummamamız gerektiğinden eminim.

Türkiye'nin kesinlikle Hukuk, eğitim, liyakatsizlik ve toplum ahlakını ilk önce düzeltmesi lazım, üretim ve bilime yatırım yapıp ekonomisini ve teknolojisini geliştirmesi dışa bağımlılığından her türlü kurtulması gerekli, bunlar yapıldıktan sonra orduyu güçlendirmek kolay.

İyi mi idare edildi? Konya, Ankara ve bazı illerdeki vaka sayılarını biliyor musun sen? Hiçbir yasak yok millet fıldır fıldır dışarıda. Babam Konya Organize Sanayi'de çalışıyor birkaç fabrika kapatılmış virüsten.
O mevzu kapandı hocam uzatmaya gerek yok.Vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığını bende söyledim.Yaptığımız karşılaştırma diğer ülkelere karşıydı..

Türkiye'nin kesinlikle hukuk, eğitim, liyakatsizlik ve toplum ahlakını ilk önce düzeltmesi lazım, üretim ve bilime yatırım yapıp ekono misini ve teknolojisini geliştirmesi dışa bağımlılığından her türlü kurtulması gerekli, bunlar yapıldıktan sonra orduyu güçlendirmek kolay.

Katılıyorum görüşlerine.İnsanımızın eşit ve iyi eğitime her kesimin ihtiyacı var en önceliğimiz bu olması gerek herkese eşit ve iyi eğitim.

Geri
Yukarı