Türknet Vaat ettiği hızı veremiyor

1544720810811.png

Extranet ise böyle gösteriyor

.
1544720893729.png

Pardus indirirken de böyle ama şuanda hızım 35 değil. Bu arada geçeli daha çok olmadı ama gayet memnunum Türknet'ten gayet memnunum ping olsun hız olsun ama 75 deyip 5 Mbps arttırmaları biraz sinirimi bozdu. Şu anda da farklı bir ISS'e geçmeye çok üşeniyorum ama eğer hizmet kötüleşirse Oris'e veya NetSpeed'e geçmeyi düşünebilirim.

Bu durumun biz 4 çeşit olaydan olabildiğini gördük. Modem çıkışı sorun yapabiliyor. Başka bir modem ile denemelisin. Diğer durum iç tesisat. Bunu kesin anlamak için modem ile değerlere ankastre yanından iyi bir kablo ile çakılıp denenmeli. Ankastrede sorun olabilir, zaten arıza kaydı açtığında ankastrene gelen hızı ölçerler ve senin bağlı olduğun reglet numarası sorunluysa düzeltirler. Son ve en fazla görülen durum arızalı port olasılığı. Port sıkıntılı olabilir. İlk üç yöntem sonuç vermemişse sorun porttur. Ya port arızalıdır yada en alt portlardan birine takılısındır. Saha dolaplarında DSLAM cihazlarına uzak olan portlar yani en alttaki portlarda böyle iyi güç alamayabiliyor ki özellikle diğer İSS'lere bu portlar verilebilir. Port değişikliği yapmaları zor ihtimal, port değiştirmenin tek yolu aboneliği iptal edip yeni abonelik başlatmak.

Bu durumun biz 4 çeşit olaydan olabildiğini gördük. Modem çıkışı sorun yapabiliyor. Başka bir modem ile denemelisin. Diğer durum iç tesisat. Bunu kesin anlamak için modem ile değerlere ankastre yanından iyi bir kablo ile çakılıp denenmeli. Ankastrede sorun olabilir, zaten arıza kaydı açtığında ankastrene gelen hızı ölçerler ve senin bağlı olduğun reglet numarası sorunluysa düzeltirler. Son ve en fazla görülen durum arızalı port olasılığı. Port sıkıntılı olabilir. İlk üç yöntem sonuç vermemişse sorun porttur. Ya port arızalıdır yada en alt portlardan birine takılısındır. Saha dolaplarında DSLAM cihazlarına uzak olan portlar yani en alttaki portlarda böyle iyi güç alamayabiliyor ki özellikle diğer İSS'lere bu portlar verilebilir. Port değişikliği yapmaları zor ihtimal, port değiştirmenin tek yolu aboneliği iptal edip yeni abonelik başlatmak.
Elimde birde Adsl modem onunla denesem ulaşılabilir hızı Adsl değerlerinin üstünde gösterebilir mi? Birde bina içi tesisat kötü olsa veya ankastrede sıkıntı olsa (kaldı ki bina içerisinde ki kutu çok kötü her an yere düşüp parçalanacakmış gibi duruyor) üst komşum 100 Mbps gibi değerleri nasıl görebiliyor?

VDSL port ADSL modemde çalışmaz, DSL sinyalini alamaz. DSL ışığı yanmaz. Ankastredeki reglet ile saha dolaplarındaki portlar aynı şey. Ayrı reglette yan yana numaralı portlardan biri sağlam biri sorunlu olabilir. Aynı şey olduğu için ankastrede yine aynı durum söz konusu olabilir. 10'lu reglette sen 6 numarasın sorunlu ama 7 numarada komşun sorunsuz olabilir. İkisine bağlantı ayrı kablolardan gelir zaten.

VDSL port ADSL modemde çalışmaz, DSL sinyalini alamaz. DSL ışığı yanmaz. Ankastredeki reglet ile saha dolaplarındaki portlar aynı şey. Ayrı reglette yan yana numaralı portlardan biri sağlam biri sorunlu olabilir. Aynı şey olduğu için ankastrede yine aynı durum söz konusu olabilir. 10'lu reglette sen 6 numarasın sorunlu ama 7 numarada komşun sorunsuz olabilir. İkisine bağlantı ayrı kablolardan gelir zaten.
Ankastr dedigin şey ne ?
Sen baya bilgili bir abiye benziyorsun
Benim de bir sorum var cevaplarsan sevirinirim
ben fiber kablo çektirmek istiyorum
Benim evimde Süperonline ın Fiber altyapısı var.
Ama millenicom,netspeed gibi firmalar
Türk Telekom altyapısı istiyor .
Ama onda hiper dedikleri evin önüne gelen geri kalanını bakır kablo ile yaptıkları bir kurulum var.
Benim evimin önüne kadar altyapı var . sadece 2-3 metre kablo çekilip cihaz konulması lazım .
İşte ben bunu nasıl yapacagım bilmiyorum ? Ne yapmam gerekiyor ?
İlk aklıma gelen Tüm binadan imza toplayıp Türk telekom Ana şubesine gitmekti ?

Galiba şu şekilde oluyor. Turk Telekom internet ana dağıtıcı olduğu için firmaların çoğu TT'den port kiralayıp kullanıcılara sunuyorlar. Bazıları da bazı bölgelerde kendi altyapılarını kuruyorlar. Ör: Superonline.

Yanlışım varsa düzeltin lütfen. @@morrowindmemes; koyduğun resim de ben komşunun hızını 25Mbps olarak görüyorum. Sen altyapının 75Mpbs hızını desteklediğini nasıl çıkardın bu resme bakarak?

Mesela ben TT'den 35Mbps e kadar olan VDSL hizmeti alıyorum. Fibere geçemiyorum apartmanımda kutu yokmuş. Diğer firmalara geçemiyorum onlara göre benim altyapım sadece ADSL destekliyormuş ve en fazla 12Mbps hız sağlayabiliyorlarmış. Halbuki TT'den ben 35Mbps hız alıyorum. 35'in 33'ünü görüyorum hız testlerinde. Yani acayip karıştırdılar bu işi ve fiyatlar son derece pahalılaştı. Ne yapacağız bilmiyorum. TT'nin tekelinden her kurtulmak istediğim de karşıma bir engel çıkıyor ve dönüp dolaşıp tekrar TT'nin kazığını yiyorum mecburen.

Yeni konular

Geri
Yukarı