Uçaklarda Otomatik Uçuş Sistemleri

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 38
  • Görüntüleme 6B
Hocam bir uçak kazası vardı, belki biliyorsunuzdur diye soruyorum.

Bir gece uçuşunda Pilot ve çocukları kabin içerisinde, uçakta yolcularda var. Pilot, çocuklarından birisini lövyenin başına oturtuyor ve çocuk lövyeyi haraket ettirerek otomatik pilotu devre dışı bırakıyor; daha sonra çocuk uçağın burnunu hafifçe aşağıya kırıyor ve uçak irtifa kaybetmeye başlıyor. Uçak hızla irtifa kaybederken pilot tekrar lövyenin başına geçemiyor ve içinde ki yüzlerce yolcu ile uçak soğuk sulara gömülüyor. Bir pilotun saçma davranışları yüzünden yüzlerce insan hayatını kaybediyor. Bu kaza ile ilgili bir şey biliyor musun? Baştan uçak kazası raporlarına başlamak istiyorum.
Galiba dediğiniz bölüm bu olabilir: Uçak Kazası Raporu - Kokpitteki Çocuk.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ben de tam bulmuştum :) Teşekkür ederim.
Yanlış hatırlamıyorsam, bir de bunun suya çakılmalı versiyonu vardı :)

Uçak böyle pat çat diye değil de, fark edilmede düşüyordu.

@StronkComrade Birger Air kazasının kara kutusunu dinlememiştim hiç. Az önce dinledim ve içim cız etti biraz. Şimdi yeni bir konu üzerinden konusunu açarım, oradan devam ederiz.
Oooo, çok iyi. Evet, o kara kutu kayıtları çok ama çok etkileyici. Kaybolan Kozmonotların ses kayıtlarını dinlediğimde de çok ama çok etkilenmiştim, ben bu tarz şeylerde çok hassasım. Konuyu bekliyoruz :)

Oto pilot aslında inişte de kullanılabilir. Flight Director ise aslında bir kontrol yapmıyor. Sadece ideal olan yaklaşma açısını vs. gösteriyor. Yani sadece kolaylık. Yoksa seni kontrol etmiyor. Mach Trim aslında hızı kontrol etmiyor. Hıza göre uçağın pozisyonunu kontrol ediyor. Yani uçağı dengelemek için veri akışı sağlıyor.
Bir gece uçuşunda Pilot ve çocukları kabin içerisinde, uçakta yolcularda var. Pilot, çocuklarından birisini lövyenin başına oturtuyor ve çocuk lövyeyi haraket ettirerek otomatik pilotu devre dışı bırakıyor
O kazada koltukta oturan çocuk lövyeyi hareket ettirip ve switch'e basarak oto pilotu devre dışı bırakıyor. Ve bunu farketmeleri çok zaman alıyor. Uçak kurtarılamayacak pozisyona gelince düşüyor.

Merak ediyorum. Mesela bir uçak kaçırılma olduğunda veya başka bir aciliyet durumunda pilot uçağı otomatik pilota aldığında pilotlar öldü diyelim. Aaa işe bakın otomatk pilot arıza yaptı o an. Peki uçak çakılmaya mecbur mu bu saatten sonra yoksa merkezden uçağı kontrol etme şansları var mı?

Merak ediyorum. Mesela bir uçak kaçırılma olduğunda veya başka bir aciliyet durumunda pilot uçağı otomatik pilota aldığında pilotlar öldü diyelim. Aaa işe bakın otomatk pilot arıza yaptı o an. Peki uçak çakılmaya mecbur mu bu saatten sonra yoksa merkezden uçağı kontrol etme şansları var mı?
Eğer başka kimse dokunmazsa evet düşer. Ya da gidebildiği yere kadar gider ve sonunda düşer. Kendi kendini kurtarmaz yani pilota ihtiyaç duyar:)

Oto pilot aslında inişte de kullanılabilir. Flight Director ise aslında bir kontrol yapmıyor. Sadece ideal olan yaklaşma açısını vs. gösteriyor. Yani sadece kolaylık. Yoksa seni kontrol etmiyor. Mach Trim aslında hızı kontrol etmiyor. Hıza göre uçağın pozisyonunu kontrol ediyor. Yani uçağı dengelemek için veri akışı sağlıyor.

O kazada koltukta oturan çocuk lövyeyi hareket ettirip ve switch'e basarak oto pilotu devre dışı bırakıyor. Ve bunu farketmeleri çok zaman alıyor. Uçak kurtarılamayacak pozisyona gelince düşüyor.
Preaper3d'de direkt hareket ettirince kapandığı için aklımda oradan kalmış qelawskwqkasfag.

Uçaklar hakkında pek bir şey bilmem, tank ve mühimmatlar üzerinde araştırmalar yapmayı daha çok seviyorum. Forumda @Jira @painkiller gibi iki tane KGB ajanı oldukça, buradan öğreniyoruz her şeyi 🤣

direkt hareket ettirince kapandığı için aklımda oradan kalmış
Aynen acil durumlara karşı devreden çıkarması çok kolaydır. Kontrol kumandası, hız değiştirmek, iptal tuşuna basmak gibi bir çok yol var. Çünkü oto pilottan çıkmazsa seni göre göre yere çakabilir.

Eğer başka kimse dokunmazsa evet düşer. Ya da gidebildiği yere kadar gider ve sonunda düşer. Kendi kendini kurtarmaz yani pilota ihtiyaç duyar:)
Neden bu dediğim gibi bir sistem yapmıyorlar uçaklara? Bence çok mantıklı sizce değil mi? Öyle bir durumda kulenin uzaktan kontrolü ele alması ne hayatlar kurtarır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı