Uçaklarda Otomatik Uçuş Sistemleri

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 38
  • Görüntüleme 6B
Neden bu dediğim gibi bir sistem yapmıyorlar uçaklara? Bence çok mantıklı sizce değil mi? Öyle bir durumda kulenin uzaktan kontrolü ele alması ne hayatlar kurtarır.

Böyle bir şey yapılabilir mi tam olarak bilmiyorum.
Yapılması için bazı belli başlı istasyon tarzı şeylerin kurulması lazım, dünyanın her noktasına.
Bunun masrafını düşünmeyi geç, birde kötü hava şartlarında o şeyleri korumak için yapılacak sistemleri düşün. Bu sisteme sızılarak uçakların kaçırılması, ve uçaklara kötü şeyler yapılması daha kolaylaşır.

Neden bu dediğim gibi bir sistem yapmıyorlar uçaklara? Bence çok mantıklı sizce değil mi? Öyle bir durumda kulenin uzaktan kontrolü ele alması ne hayatlar kurtarır.
Eğer birisi uzaktan kumandayla kontrolü ele alabiliyorsa başka kişilerde alabilir demektir. Uçak korsanları son yaklaşma anında müdahale edebilir uçaklara bu sefer. Uçağın ve pilotun özerk yapılmasının sebebi bu zaten. Kule uyarsa bile haklı gerekçesi varsa kaptan o talimatı iptal edebilir.

Eğer birisi uzaktan kumandayla kontrolü ele alabiliyorsa başka kişilerde alabilir demektir. Uçak korsanları son yaklaşma anında müdahale edebilir uçaklara bu sefer. Uçağın ve pilotun özerk yapılmasının sebebi bu zaten. Kule uyarsa bile haklı gerekçesi varsa kaptan o talimatı iptal edebilir.
Tam da bunu düşünüyordum.

Yapılması için bazı belli başlı istasyon tarzı şeylerin kurulması lazım, dünyanın her noktasına.
Aynen bir de bunun donanımsal hazırlığı gerekiyor. Sadece antenler bile çok masraflı olur, ki daha bunlar için uçağa da donanım yerleştirmek gerekecek.
@StronkComrade imla hatalarına dikkat et düzelttirmek zorunda bırakma beni;) Sonra beni şikayet ediyorlar:)

Aynen bir de bunun donanımsal hazırlığı gerekiyor. Sadece antenler bile çok masraflı olur, ki daha bunlar için uçağa da donanım yerleştirmek gerekecek.
Evet haklısınız, uçak için yapılması gereken şeyleri yazacaktım; yazmanız iyi oldu.

Şimdi bu sistemi teker teker bütün uçaklara uçak üreticileri takacak, masraf içerisinde onlar olacak.
Bir de uçakların donanımlarının kontrol, tamir vs. durumlarında yine çok masraf çıkartacak bir parça olacak.

Şimdi bu sistemi teker teker bütün uçaklara uçak üreticileri takacak, masraf içerisinde onlar olacak.
Düşün, o parçayı üreteceksin, o uçağa takmak için o uçağı hizmetten alacaksın, uyumu için testler yapacaksın (ki kesin aksaklık çıkar) sonra tekrar hizmete vereceksin. Bunu havayolu firmaları kabul etmez zaten:)

Düşün, o parçayı üreteceksin, o uçağa takmak için o uçağı hizmetten alacaksın, uyumu için testler yapacaksın (ki kesin aksaklık çıkar) sonra tekrar hizmete vereceksin. Bunu havayolu firmaları kabul etmez zaten:)
381865

Airbus'ın görüşü açık.

😆🤣

Merak ediyorum. Mesela bir uçak kaçırılma olduğunda veya başka bir aciliyet durumunda pilot uçağı otomatik pilota aldığında pilotlar öldü diyelim. Aaa işe bakın otomatk pilot arıza yaptı o an. Peki uçak çakılmaya mecbur mu bu saatten sonra yoksa merkezden uçağı kontrol etme şansları var mı?
Ya çakılır, ya da şanslıysa yakıtı bitene kadar uçar. Yakıtı bitince çakılır. Veya hava trafiğinde farklı bir uçağa çarpabilir (düşük şans da olsa).

Bu arada konuyu açtım @StronkComrade.

Ya çakılır, ya da şanslıysa yakıtı bitene kadar uçar. Yakıtı bitince çakılır. Veya hava trafiğinde farklı bir uçağa çarpabilir (düşük şans da olsa).

Mesela hava alanına kendisi indirme gibi durumu yok mu? Mesela sorun olmadan gitti ama kendisi iniş yapabilir mi?

Onay alınca hemen ışınlanırız 😍
Mesela hava alanına kendisi indirme gibi durumu yok mu? Mesela sorun olmadan gitti ama kendisi iniş yapabilir mi?
İniş yapabilme sistemleri var lakin düz yaklaşırken ve pilot kontrolünde, normalde öyle bir şey imkansız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı