Uzaktan Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisansı Yapma

Cevap veren herkese fikirlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Konuda herkesin fikrini kendince haklı görüyorum. Katılmadığım tek bir fikir var bir işin diplomasız yapılamayacağı. Hocam dünyanın en sıkıntılı işlerinden olan pilotluğa bile Türk Hava Yollarının Yetiştirilmek Üzere pilot ilanına başvurursanız ve gerekli testleri geçip kazanırsanız pilot dahi olabiliyorsunuz isterseniz ana sınıfı öğretmenliği okumuş olun. Bu testi yazılıma uyarlarsak bir şirketin mülakatı olarak düşünebilirsiniz.

Tekrardan herkese teşekkür ediyorum fakat konu içerisinde biraz dağıldık. Müsadenizle son sorumu sorayım ve sizleri daha rahatsız etmeyeyim.

Yazılım mühendisliği yüksek lisansı yapmış olmak bizi tamamen diplomasız olan birinden ayırır ve daha fazla mülakat almamızı CV'mizin direkt olarak diplomasız diye işaretlenerek atılmasının önüne geçer mi ?

Yurt dışında da diplomasız çalışan algısı tamamen yıkılmadı. Hala büyük şirketlerde CS diploması şartı aranıyor iş ilanlarında. Yani evet bu durum Türkiye’de daha katı ama yurtdışında da herkes diplomasız çalışıyor kafası yok.
Who said
yurtdışında da herkes diplomasız çalışıyor
?

US icin isleri cok kolaylastirir. Bodrum katinda soguk fuzyon yapan bir alayli degilseniz vize alip gitmeniz zor.

"Equivalence to completion of a college degree. For purposes of paragraph (h)(4)(iii)(C)(4) of this section, equivalence to completion of a United States baccalaureate or higher degree shall mean achievement of a level of knowledge, competence, and practice in the specialty occupation that has been determined to be equal to that of an individual who has a baccalaureate or higher degree in the specialty and shall be determined by one or more of the following"

Genel olarak muhendislik egitimi almamis birisiyle bunu almis insan arasinda fark olacaktir, eger iyi bir okuldan bahsediyorsak. Bu durumun sirketler de elbette farkinda.

Ancak ortamlarda yapilacak CS islerinin tamamini yapmak icin universite mezunu olmaya gerek yok, bunun da sirketler farkinda. O yuzden alayli olarak da gayet guzel paralar kazanir, takilirsiniz.

Tavsiyem "bizim amcaoglu lise mezunuydu simdi milyoner oldu" ornekleriyle gaza gelmeyin. 1000 tane amcaoglundan 1 tanesi oyle yapar. Benim 20 kisilik sinif arkadasimin 17 tanesi yurt disinda simdi.
Hocam milyoner olmak gibi bir amacım yok bir şirkete gireyim başlangıçta ilk 5 6 ay ücretsiz bile çalışmaya razıyım

Ben de diyorum ki hadi Türkçe yazayım.

Kim dedi

diye?

Ben mi?

Konunun başından beri diplomasız çalışmayı öne çıkarıyorsun hocam. Şu an sektör zaten binlerce yanlış yönlendirilmiş alaylı veya mezun yazılımcı ile dolu. İnsanlar ne yapacağını bile bilmiyor artık. Yani diplomasız yönle alakalı açıklama yaparken şunu doğru düzgün yazın ki insanlar yanlış yönlendirilmesin.

Yazılım mühendisliği yüksek lisansı yapmış olmak bizi tamamen diplomasız olan birinden ayırır ve daha fazla mülakat almamızı CV'mizin direkt olarak diplomasız diye işaretlenerek atılmasının önüne geçer mi ?
Bazı İK programlarından geçersin o aşikar. Ama gerçekten önemli olan bu mu? Diploma önemli, senin bu işi yaptığını gösterir. Ama elinde gerçek projeler varsa bu çok daha önemli.
4 yıl boyunca yatmadığını bilemem. Ama o projeleri hayata geçirmiş olman, bir şeyler yapmak için çaba göstermiş olman çok daha anlamlı.

Şunuda unutma, diploması olan ve projelerle dolu olan bir portfolyonun önüne ancak bilgi ve deneyimler geçer. Bilgiden kastım, mülakatta gösterdiğin başarı.

Bazı İK programlarından geçersin o aşikar. Ama gerçekten önemli olan bu mu? Diploma önemli, senin bu işi yaptığını gösterir. Ama elinde gerçek projeler varsa bu çok daha önemli.
4 yıl boyunca yatmadığını bilemem. Ama o projeleri hayata geçirmiş olman, bir şeyler yapmak için çaba göstermiş olman çok daha anlamlı.

Şunuda unutma, diploması olan ve projelerle dolu olan bir portfolyonun önüne ancak bilgi ve deneyimler geçer. Bilgiden kastım, mülakatta gösterdiğin başarı.
Hocam teşekkür ediyorum cevabınız ve çok net cevap verdiğiniz için. Açıkçası 4 senelik sanat tasarım fakütlesinde yazılım geliştirme imkanım olmadı. Yüksek Lisansımı da kenara koyayım da en azından diplomalı sayılayım diyebilmek için alıyorum gerekli projeleri zaten önümdeki 2 yıl içerisinde geliştirip yapmayı planlıyorum. Asıl sormak istediğim CV'm incelenmeden programlar veya insanlar tarafından direkt çöpe atılıp geçilir mi sorusuydu ve siz bunu ik programlarından geçer o aşikar diyerek cevapladınız

Hocam dünyanın en sıkıntılı işlerinden olan pilotluğa bile Türk Hava Yollarının Yetiştirilmek Üzere pilot ilanına başvurursanız ve gerekli testleri geçip kazanırsanız pilot dahi olabiliyorsunuz isterseniz ana sınıfı öğretmenliği okumuş olun. Bu testi yazılıma uyarlarsak bir şirketin mülakatı olarak düşünebilirsiniz.

THY'nin eğitimini bir tür diploma olarak düşünebiliriz, kesinlikle bir şirketin mülakatı olarak değil.
Cümleyi şöyle değiştirin, dediğime hak verirsiniz; "...bir teknik üniversitenin mühendislik bölümüne girer ve gerekli derslerin sınavlarını geçip bitirme tezinizi de yazarsanız mühendis dahi olabiliyorsunuz, isterseniz imam hatip lisesi mezunu olun..".

Bir şirket mülakatı, THY'nin yetiştirilmek üzere pilot ilanının şu aşamasına benzetilir maksimum: "İlan kriterlerine uygun olan ve istenilen başvuru evrakını ibraz eden adaylar; İngilizce, genel yetenek, psikomotor, Yetkinlik Değerlendirmesi, mesleki motivasyon gibi kişilik özellikleri ve yetkinliklerin değerlendirildiği sınavlara katılmaktadır. Uluslararası geçerliliği olan bu sınavlarda başarılı olan adaylar, uçuşa elverişliliği gösteren sağlık raporuyla birlikte pilotaj eğitimi almaya hak kazanmaktadır...".

Özellikle kurumsal yazılım firmalarının mülakatlarına girmiş olanlar bilirler; iş ilanındaki özellikleri karşılıyor musun, diploman var mı, tecrüben var mı vb. ön görüşme, ingilizce testi, problem çözme yetkinliğini ölçen matematik zekası testi, mesleki (yazılım bilgini ölçen) testler, bu testlerde elenmeyenler için gerçekten bunları biliyor musun yoksa testleri hile hurdayla mı geçtin diye yüzyüze teknik mülakat, insan kaynakları uzmanı ile bu iş için uygun biri mi yoksa uyumsuz bir psikopatı mı işe alıyoruz mülakatı vb. olur, THY'nin eğitim öncesi aşaması ile burası eşlenik denebilir.

Ana sınıfı öğretmenliği okudum ama sonra THY'ye başvurdum, bikaç test geçtim pilot oldum durumu yok yani, bu adamın motivasyonu yetersiz dedikleri anda bile elendiğiniz bir eleminasyonu geçmeniz gerekiyor ki üstüne yanlış hatırlamıyorsam 2 sene çok zorlu bir eğitim var. Yani olay eğitime hak kazanmak, eğitimi başarı ile bitirmek, şirket mülakatı ile uzaktan yakından alakası yok.

Tamamen diplomasız diye tanımladığınız kişiler ile bir fark yaratacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:
THY'nin eğitimini bir tür diploma olarak düşünebiliriz, kesinlikle bir şirketin mülakatı olarak değil.
Cümleyi şöyle değiştirin, dediğime hak verirsiniz; "...bir teknik üniversitenin mühendislik bölümüne girer ve gerekli derslerin sınavlarını geçip bitirme tezinizi de yazarsanız mühendis dahi olabiliyorsunuz, isterseniz imam hatip lisesi mezunu olun..".

Bir şirket mülakatı, THY'nin yetiştirilmek üzere pilot ilanının şu aşamasına benzetilir maksimum: "İlan kriterlerine uygun olan ve istenilen başvuru evrakını ibraz eden adaylar; İngilizce, genel yetenek, psikomotor, Yetkinlik Değerlendirmesi, mesleki motivasyon gibi kişilik özellikleri ve yetkinliklerin değerlendirildiği sınavlara katılmaktadır. Uluslararası geçerliliği olan bu sınavlarda başarılı olan adaylar, uçuşa elverişliliği gösteren sağlık raporuyla birlikte pilotaj eğitimi almaya hak kazanmaktadır...".

Özellikle kurumsal yazılım firmalarının mülakatlarına girmiş olanlar bilirler; iş ilanındaki özellikleri karşılıyor musun, diploman var mı, tecrüben var mı vb. ön görüşme, ingilizce testi, problem çözme yetkinliğini ölçen matematik zekası testi, mesleki (yazılım bilgini ölçen) testler, bu testlerde elenmeyenler için gerçekten bunları biliyor musun yoksa testleri hile hurdayla mı geçtin diye yüzyüze teknik mülakat, insan kaynakları uzmanı ile bu iş için uygun biri mi yoksa uyumsuz bir psikopatı mı işe alıyoruz mülakatı vb. olur, THY'nin eğitim öncesi aşaması ile burası eşlenik denebilir.

Ana sınıfı öğretmenliği okudum ama sonra THY'ye başvurdum, bikaç test geçtim pilot oldum durumu yok yani, bu adamın motivasyonu yetersiz dedikleri anda bile elendiğiniz bir eleminasyonu geçmeniz gerekiyor ki üstüne yanlış hatırlamıyorsam 2 sene çok zorlu bir eğitim var. Yani olay eğitime hak kazanmak, eğitimi başarı ile bitirmek, şirket mülakatı ile uzaktan yakından alakası yok.

Tamamen diplomasız diye tanımladığınız kişiler ile bir fark yaratacağını düşünüyorum.
Hocam teşekkür ediyorum cevabınız için THY kısmında da haklı olduğunuz büyük noktalar var aslında konunun en başından beri aradığım cevap en alt kısımda vermiş olduğunuz cevap ile @RaSGooL hocanın verdiği cevaptı. Çünkü hayır yaratmaz yüksek lisans denseydi yapmaktan uzak duracaktım tamamen çünkü YBS okumaktansa açık öğretimden yüksek lisans yapmak daha kaliteli olarak yansıyor bana Tamamen diplomasızlıktan kasıt yani bizim cvmizi çöpe atmadan en azından gerçekten incelerler mi veya kullanılan programları aşabilir mi üzerineydi

Geri
Yukarı