Varlık ve bilinç ilişkisi

@Andar Han Yokumdur dedikten sonra kendinizle çelişmiyor musunuz? Sanırım cevabı aramadan önce varlık nedir bunu sorgulamamız lazım.
Neden dönüp dönüp aynı şeyleri açıklamak zorunda kalıyoruz acaba? Bana yokluk sıfatını yükleyen varlıkta yok olma sebebim, ona tesir edemememden ötürüdür. Bu benim yokluğuma delil değildir. Ama onun için yokumdur. Ben bir yerlerde, o da başka yerlerde var olmaya devam ederiz. Varlık veya yokluk; insan için tamamen etki ile alakalıdır ve bunu göz ardı etme yetkisi de insanın elindedir. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak zorunda kalmazsak sevineceğim.

Son düzenleme:
Şu an var olduğunu düşünüyorsan varsın. Geçmişte var olduğun düşüncesi var olduğunu ispatlamaz ve buna ek olarak öldüğünde yok olacaksın. Doğmadan öncesini hissetmeye çalışırsan yokluk duygusunu anlarsın. Bunu fark ettiğim günden beri ölüm korkusuyla yaşıyorum. Biraz bunda kafa yor. Hakikati farkedeceksin. Sadece doğmadan önceki hiçlik duygusuna yoğunlaş.

Şu an var olduğunu düşünüyorsan varsın. Geçmişte var olduğun düşüncesi var olduğunu ispatlamaz ve buna ek olarak öldüğünde yok olacaksın. Doğmadan öncesini hissetmeye çalışırsan yokluk duygusunu anlarsın. Bunu fark ettiğim günden beri ölüm korkusuyla yaşıyorum. Biraz bunda kafa yor. Hakikati farkedeceksin. Sadece doğmadan önceki hiçlik duygusuna yoğunlaş.
İyi hoş da konu bu değil ki.

@Andar Han Dostum felsefe bölümündesin ve tartışıyoruz. Bu kadar ofansif olmanın mantığı ne?

Konudaki bütün mesajlarında inandığını savunup, insanlar tarafından da doğru kabul görünmesini isteyip, fikrini dayatır bir tavrın var. Asabiyetinin de bundan geldiğini düşünüyorum. Felsefenin kendisiyle çelişiyorsun. Aynı mesajları yazdırdığım için özür dilerim, herkes senin zekana sahip değil.

Varlığını tesir edemediğin için yokluk sıfatının yüklendiğini söylüyorsun. Varlığını tesir edemiyorsan, nasıl savunabilirsin. Bu hiçliğinin delili değil midir?

Etkiden bahsediyorsun, birkaç byte'tan fazla bir etkin var mı? Bunu bir makine/program da yapabilir. Eğer varlıktan kastın bilinç ise sen şu anda bir hiçsin.

@Andar Han Dostum felsefe bölümündesin ve tartışıyoruz. Bu kadar ofansif olmanın mantığı ne?

Konudaki bütün mesajlarında inandığını savunup, insanlar tarafından da doğru kabul görünmesini isteyip, fikrini dayatır bir tavrın var. Asabiyetinin de bundan geldiğini düşünüyorum. Felsefenin kendisiyle çelişiyorsun. Aynı mesajları yazdırdığım için özür dilerim, herkes senin zekana sahip değil.

Varlığını tesir edemediğin için yokluk sıfatının yüklendiğini söylüyorsun. Varlığını tesir edemiyorsan, nasıl savunabilirsin. Bu hiçliğinin delili değil midir?

Etkiden bahsediyorsun, birkaç byte'tan fazla bir etkin var mı? Bunu bir makine/program da yapabilir. Eğer varlıktan kastın bilinç ise sen şu anda bir hiçsin.
Asabiyet sizin bana yüklediğiniz bir sıfat ve bu benim gerçekliğimden uzak. Daha en başta belirttiğim şekilde ilk önermeme karşıt argüman sunmadan, aynı kısır döngüde açık arayıp laf ebeliği yapmayı felsefe addetmeniz de tartışılabilir bir mevzu sanırım. Ortada okuma, anlama ve düşünme temelli bir sohbet dönüyor olsa zaten konu hakkında konuşurduk, lakin şu anda benim ruhsal durumum hakkındaki yargılarınıza cevap yazıyorum ve biz felsefe bölümünün altında bir konu hakkında konuşuyoruz. Şu anda hiç olsam ne? Olmasam ne?

Geri
Yukarı