Vicdan azabı nasıl yenilir?

mr.mustafa

Decapat
Herkese merhaba bundan yaklaşık 5 yıl önce bir kız vardı kız bana, bildiğiniz deli gibi aşıktı ama ben onu ne seviyordum ne de içimde bir aşk duygusu vardı. Kız sürekli birlikte olmamızı, buluşmamızı ve vakit geçirmemizi istiyordu. Bende her defasında reddediyorum çünkü sevmediğim davranışları ve alışkanlıkları vardı. Örneğin sigara kullanması, alkol kullanması, kendine toz kondurmaması ve sürekli kendine ilgi göstermemi istemesi vs. Daha sonra büyük bir tartışma yaptık bu alkol ve sigara konusu yüzünden çünkü sarhoşken arıyordu bana mesaj yazıyordu bende rahatsız oluyordum. Kafası ayılınca ben buna "Lütfen daha fazla görüşmeyelim seni istemiyorum iticisin her hareketin kötü seni sevmiyorum" deyip tüm sosyal medya hesaplarımdan engelledim ve numarasını da engelledim. Daha sonra farklı hesaplardan ve numaralardan bana ulaşıp konuşmaya çalıştı özür diledi yapmayacağını söyledi ama ben reddettim her defasında ve son reddedişimde bana beddua etmişti. Bedduası tuttu ve yaşattığımın aynısını yaşadım defalarca. Kıza Instagram'dan takip isteği yolladım kabul etti ve beni de takip etti. Sözün gelimi, içimde bir vicdan azabı var ve hatırladıkça canım yanıyor ve bunun üstesinden gelemiyorum. Ne yapacağım?

Not: Kızı hala caddede kafelerde görüyorum. Yüzüme bakıyor 2 3 saniye sonra gözünü benden alıyor.

Herkese merhaba bundan yaklaşık 5 yıl önce bir kız vardı kız bana, bildiğiniz deli gibi aşıktı ama ben onu ne seviyordum ne de içimde bir aşk duygusu vardı. Kız sürekli birlikte olmamızı, buluşmamızı ve vakit geçirmemizi istiyordu. Bende her defasında reddediyorum çünkü sevmediğim davranışları ve alışkanlıkları vardı. Örneğin sigara kullanması, alkol kullanması, kendine toz kondurmaması ve sürekli kendine ilgi göstermemi istemesi vs. daha sonra büyük bir tartışma yaptık bu alkol ve sigara konusu yüzünden çünkü sarhoşken arıyordu bana mesaj yazıyordu bende rahatsız oluyordum. Kafası ayılınca ben buna "lütfen daha fazla görüşmeyelim seni istemiyorum iticisin her hareketin kötü seni sevmiyorum" deyip tüm sosyal medya hesaplarımdan engelledim ve numarasını da engelledim. Daha sonra farklı hesaplardan ve numaralardan bana ulaşıp konuşmaya çalıştı özür diledi yapmayacağını söyledi ama ben reddettim her defasında ve son reddedişimde bana beddua etmişti. Bedduası tuttu ve yaşattığımın aynısını yaşadım defalarca. Kıza Instagram'dan takip isteği yolladım kabul etti ve beni de takip etti. Sözün gelimi, içimde bir vicdan azabı var ve hatırladıkça canım yanıyor ve bunun üstesinden gelemiyorum. Ne yapacağım?

Not: Kızı hala caddede kafelerde görüyorum. Yüzüme bakıyor 2 3 saniye sonra gözünü benden alıyor.

Hocam pek sizlik bir durum yok gibi yani rahatsız olduysanız bunu daha sakin bir şekilde söyleyebilirdiniz ama bunu haketmiş gibi.

Hocam boşuna vicdan azabı çekmeyin siz bir şey yapmamışsınız ki. Sorun kız da. Siz ona onu sevmediğinizi takılmak istemediğinizi söylemişsiniz mesele bitmiştir bence. Yani boşuna vicdan azabı çekmeyin. Olmazsa eğer kızla konuşun içim kötü sen böyle yaptıkça vicdan azabı falan çekiyorum söyleyin.

Hiç vakit geçirmeyi denemedin mi onla?
Denemedim.
Evet yani bence de deniyebilirdiniz kötü alışkanlıklarındanda ayırmayı deniyebilirdiniz.
Gerek sözlü olarak gerekse mesaj yoluyla ayırmaya çalıştım ama bıraktıramadım.
Siz niye vicdan azabı çekiyorsunuz onu anlamadım.
Kıza yanlış davrandığımı düşünüyorum çünkü direkt olarak reddettim ve onu üzdüm. Bir şans daha verebilirdim.

Fazla ilgi meraklısı bir kız için değmez. Eğer sürekli ilgi istiyorsa ve tek amacı buysa bunda vicdan azabı değil kendinizle gurur duymanız lazım.

Denemedim.

Gerek sözlü olarak gerekse mesaj yoluyla ayırmaya çalıştım ama bıraktıramadım.

Kıza yanlış davrandığımı düşünüyorum çünkü direkt olarak reddettim ve onu üzdüm. Bir şans daha verebilirdim.
Burada biraz empati de kurmak lazım, kendin aynı durumda olsan ne hissedersin bir düşün.

Yeni konular

Geri
Yukarı