Viewsonic VX2458-C-MHD Monitörde Her şey Bulanık Görünüyor

ihategoo

Decapat
Daha fazla  
Selam millet. Monitörü alalı 15 gün oldu başlarda ayarlardan düzelir diye sorun etmedim ancak artık gözüme batmaya başladı. Oyunlarda köşeler, internette dolaşırken falan yazıların bulanık olduğunu ve dikkatli baktığım zaman gerçekten göz yorduğunu fark ettim. Her türlü ayarı ve FPS/Standart gibi hazır modülleri de denedim ancak sorunu çözemedim. Aynı monitörü kullanan var mı? Ayarlarını söylerse sevinirim.

Az önce kendim konu oluşturdum, oraya yazdığımı buraya da atayım.

Forumda soranlar, net ve canlı görüntü alamıyorum diyenlere yardımcı olabilmek için bu konuyu oluşturdum. Yardımcı olmayı umuyorum. Monitörün renk ayarlarını olabildiğince canlı, net ve akıcı yapmak için aşağıdaki yolları uyguladım. Siz dilerseniz değiştirebilirsiniz.
Öncelikle Nvidia Denetim Masası ayarlarından başlayalım.
  1. "Masaüstü Renk Ayarlarını Ayarla" kısmında Digital Vibrance'ı %50'den %85'e çıkardım. Siz istediğiniz değere çıkabilirsiniz, alışmak zaman alabilir ama alışınca daha iyi oluyor.
  2. 'Çözünürlük Değiştir' kısmında biraz aşağıya inip aşağıdaki ayarları uygula yazısının altında >Varsayılan renk ayarlarını kullan ve >NVIDIA renk ayarlarını kullan var. Nvidia olanı seçin. Açılan yeni ayarlarda çıkış dinamik aralığı'nı Tam seçin. Nvidia Denetim masasındaki ayarlar bu kadar.
Monitörün ayarlarına gelelim. Ben 1ms modundan feragat edip Freesync'li kullanıyorum. Freesync açıkken eğer oyun ayarlarında varsa FPS'i 141'e, ayarlarda yoksa Rivatuner (RTSS) üzerinden oyuna özel ayarlarla 141'e sabitliyorum. Böylece Gsync açık olsa da yüksek FPS'lerde oluşan kırılmaların ve input lagin önüne geçiyorum. Teorik olarak RTSS ufak bir input lag yapsa da hissetmiyorum. Oyunlarda akıcılığı maksimum düzeyine çıkarıyorum.

Monitör ayarlarında:
>>Görünüm Modu > Oyun > Özel > Düşük giriş gecikmesi > Açık
> Siyah dengeleme > % 20
> Gelişmiş DCR > % 0 (karanlıktan aydınlığa geçince renkler bozulabiliyor, o yüzden kapattım.
>Renk Ayarı > Kontrast/Parlaklık > Kontrast > % 77
> Parlaklık > % 80
> 6-Axis Color değiştirmedim
>> Renk sıcaklığı > Kullanıcı Rengi > Kırmızı % 50 Yeşil % 50 Mavi % 50 (isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.
> Renk Düzlem > Otomatik
> Renk Aralığı > Tam Aralık
> Gamma > 2.6 (ortama göre değiştirebilirsiniz.)

>>Manuel Görüntü Ayarı > Netlik > %50
>Mavi Işık Filtresi > Kapalı (göz rahatsızlığınız varsa veya önlemek istiyorsanız istediğiniz kadar açın. Bunu açınca renk sıcaklığını kendiniz ayarlayamayacaksınız.)
>En/Boy Oranı > Tam Ekran
>Aşırı Tarama > Kapalı. (Açınca görüntü monitörden taşıyor.)

>>Ayar Menüsü (çok ayar var, sadece değiştirilmesi gerekenleri söyleyeceğim.
> AMD Freesync > Açık
> 1ms Mode > Kapalı (Freesync ile aynı anda olmuyor, Freesync daha yararlı.)
> Ekonomik Modu > Standart

Ayarlar bu kadar, elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. En az Displayport 1.2 ile bağlamayı ihmal etmeyin. 144hz'de çalıştırın. Renkler de 144hz'de değişiyor, daha iyi oluyor nedense. Bu ayarlarla gerçekten canlı ve doğal renkler alıyorum. Nvidia veya AMD ekran kartınız varsa mutlaka Display port bağlayıp Freesync açın. Freesync açma rehberi Technopat'ın youtube sayfasında var.

Son düzenleme:
Az önce başka bir posta yazdım, buraya da atayım. Ben gayet net, canlı ve akıcı bir görüntü elde ediyorum.

Monitörün renk ayarlarını olabildiğince iyi yapmak için şu yolları uyguladım:
Öncelikle Nvidia Denetim Masası ayarlarından başlayalım.
  1. "Masaüstü Renk Ayarlarını Ayarla" kısmında Digital Vibrance'ı %50'den %85'e çıkardım. Siz istediğiniz değere çıkabilirsiniz, alışmak zaman alabilir ama alışınca daha iyi oluyor.
  2. 'Çözünürlük Değiştir' kısmında biraz aşağıya inip aşağıdaki ayarları uygula yazısının altında >Varsayılan renk ayarlarını kullan ve >NVIDIA renk ayarlarını kullan var. Nvidia olanı seçin. Açılan yeni ayarlarda çıkış dinamik aralığı'nı Tam seçin. Nvidia Denetim masasındaki ayarlar bu kadar.
Monitörün ayarlarına gelelim. Ben 1ms modundan feragat edip Freesync'li kullanıyorum. Freesync açıkken eğer oyun ayarlarında varsa FPS'i 141'e, ayarlarda yoksa Rivatuner (RTSS) üzerinden 141'e sabitliyorum. Teorik olarak RTSS ufak bir input lag yapsa da farketmiyorum. Oyunlarda akıcılığı maksimum düzeyine çıkarıyorum.
Monitör ayarlarında:
>Görünüm Modu > Oyun > Özel > Düşük giriş geçikmesi > Açık
> Siyah dengeleme > % 20
> Gelişmiş DCR > % 0 (karanlıktan aydınlığa geçince renkler bozulabiliyor, o yüzden kapattım.
>Renk Ayarı > Kontrast/Parlaklık > Kontrast > % 77
> Parlaklık > % 80
> 6-Axis Color değiştirmedim
> Renk sıcaklığıı > Kullanıcı Rengi > Kırmızı % 50 Yeşil % 50 Mavi % 50 (isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.
> Renk Düzlem > Otomatik
> Renk Aralığı > Tam Aralık
> Gamma > 2.6 (ortama göre değiştirebilirsiniz.)

>Manuel Görüntü Ayarı > Netlik > %50
>Mavi Işık Filtresi > Kapalı (göz rahatsızlığınız varsa veya önlemek istiyorsanız istediğiniz kadar açın. Bunu açınca renk sıcaklığını kendiniz ayarlayamayacaksınız.)
>En/Boy Oranı > Tam Ekran
>Aşırı Tarama > Kapalı. (Açınca görüntü monitörden taşıyor.)

>Ayar Menüsü (çok ayar var, sadece değiştirilmesi gerekenleri söyleyeceğim.
> AMD Freesync > Açık
> 1ms Mode > Kapalı (Freesync ile aynı anda olmuyor, Freesync daha yararlı.)
> Ekonomik Modu > Standart

Ayarlar bu kadar, elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Displayport ile bağlamayı ihmal etmeyin. 144hz'de çalıştırın. Renkler de 144hz'de değişiyor nedense. Bu ayarlarla gerçekten canlı ve doğal renkler alıyorum. Umarım monitörden memnun kalırsınız.
Aynı ayarları umarım VX3258 2K modelinde de uygulayabilirim.

Aynı serinin ürünleri galiba, aynı ayarlar mevcuttur muhtemelen. Bazı şeyler değişkenlik gösterebilir, aynılarını uygularsan aynı etkinin olacağına garanti veremem. Senin monitöründe bazı şeyleri senin deneyerek yapman daha yararlı olur.

Çözüme ulaşabildiğine sevindim. Güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık.
Ayarlar bu kadar, elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. En az Displayport 1.2 ile bağlamayı ihmal etmeyin. 144hz'de çalıştırın. Renkler de 144hz'de değişiyor, daha iyi oluyor nedense. Bu ayarlarla gerçekten canlı ve doğal renkler alıyorum. Nvidia veya AMD ekran kartınız varsa mutlaka Display port bağlayıp Freesync açın. Freesync açma rehberi Technopat'ın youtube sayfasında var.
Peki Nvidia sizde ayarlarından Freesync'ı açınca tam aralıkta çalışyor mu?

Teşekkür ederim. Monitör sitesinde 48-144hz aralığında çalıştığı yazıyor, oyunlarda 65fps'nin altındayken hafif bir kasma hissediyorum. Normal 60hz monitorde 60fps almakla bunda 60fps almak farklı. Bunda fps değişken olduğundan hafif kasıyor gibi oluyor. Fps 65'in üzerindeyken ise eski 75hz monitorume göre daha akıcı oluyor. UFOTEST'te denediğimdeyse 48hz nin altında tearing ve farkedilir kasma başlıyor
Çözüme ulaşabildiğine sevindim. Güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık.

Peki Nvidia sizde ayarlarından Freesync'ı açınca tam aralıkta çalışyor mu?

Teşekkür ederim. Monitör sitesinde 48-144hz aralığında çalıştığı yazıyor, oyunlarda 65fps'nin altındayken hafif bir kasma hissediyorum. Normal 60hz monitorde 60fps almakla bunda 60fps almak farklı. Bunda fps değişken olduğundan hafif kasıyor gibi oluyor. Fps 65'in üzerindeyken ise eski 75hz monitorume göre daha akıcı oluyor. UFOTEST'te denediğimdeyse 48hz nin altında tearing ve farkedilir kasma başlıyor
Ben de aynı durum mevcut yani 65 60 altına düşünce kasma bariz belli oluyor. DP kablosu henüz alamadım ve Freesync'ı deneyemedim. Yine de cevabın için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Ben

Ben de aynı durum mevcut yani 65 60 altına düşünce kasma bariz belli oluyor. DP kablosu henüz alamadım ve Freesync'ı deneyemedim. Yine de cevabın için teşekkür ederim.
Freesync kapalı olunca o kasma, açık duruma göre çok daha fazla hissediliyor. Freesync değişken kare hızına değişken tazeleme hızı sunduğundan o açığı olabildiğince kapatıyor ama dediğimiz gibi 65fps altına düşülünce yine de hissedilebiliyor.

Geri
Yukarı