Vücut geliştirme soru cevap

Dengeli kalori alımı yapmalısın bence ilk olarak, fakat bana sorarsan bu yaşta ağırlık çalışması yapmamalısın.
Bugün 10 (5.2) kilogramlık dambıllarla hammer curls, dumbbell curls gibi antrenmanlar yaptım şuan belim çok kötü ağrıyor. Bu ağırlık fazlamı benim için. Birde ağırlıklar bende şekil değişikliği yaptı yani kollarım daha kaslı gözüküyor bicepslerim falan 2-3 santimetre en azından kalınlaşmıştır.

18 yaşındayım. 183 boyum ve 87 kilom var. Bölgesel yağ eritme diye bir şey sanırım yok. Ama zaten yağlar genel olarak bel çevremde ve bacağımın arka kısmında var. Spora gidecek vaktim yok çünkü sınava hazırlanıyorum. Lakin gün boyu evde oturup ders çalışıp yemek yiyerek vakit geçirmem de canımı sıkıyor. Evde yapabileceğim minik bir program önerir misiniz?

@claus Var lakin aşırı zorlanıyorum barfiks çekerken. Şınavda zorlayınca 25 yapabilirken barfiks taş çatlasın 3 oluyor. İstediğim abartılı bir vücut değil. Hani şu yağdan kurtulayım benim için yeterli, yağlı görünümden kurtulmak istiyorum sadece yani. Ve geceleri bazen yürüyüşe çıkıyorum tempolu bir şekilde.

Bugün 10 (5.2) kilogramlık dambıllarla hammer curls, dumbbell curls gibi antrenmanlar yaptım şuan belim çok kötü ağrıyor. Bu ağırlık fazlamı benim için. Birde ağırlıklar bende şekil değişikliği yaptı yani kollarım daha kaslı gözüküyor bicepslerim falan 2-3 santimetre en azından kalınlaşmıştır.
Ayakta yapılan ağırlık kaldırmalarında bacak bileğinden bile güç alırız, belinin ağrıması normal oturarak dene. Bicepslerin 2-3CM 1 Antrenmanda direk kas olarak büyümez pump olmuşsundur. :)

@claus Var lakin aşırı zorlanıyorum barfiks çekerken. Şınavda zorlayınca 25 yapabilirken barfiks taş çatlasın 3 oluyor. İstediğim abartılı bir vücut değil. Hani şu yağdan kurtulayım benim için yeterli, yağlı görünümden kurtulmak istiyorum sadece yani. Ve geceleri bazen yürüyüşe çıkıyorum tempolu bir şekilde.
Geceleri değil de sabahları uyandığın zaman Limonlu bir su içip aç karnına sabah kardiyosu daha çok işine yarayacaktır. Sabah uyandığın zaman yağ yakımı en üst seviyededir.

Ayakta yapılan ağırlık kaldırmalarında bacak bileğinden bile güç alırız, belinin ağrıması normal oturarak dene. Bicepslerin 2-3CM 1 Antrenmanda direk kas olarak büyümez pump olmuşsundur. :)
1 antrenmanda büyüdüğünü söylemedim. :) Pump olmuş halde değil, spor yapmaya başladığım ve yeteri kadar protein almadığım halde ilerleme oldu demek istedim.

Hocam ben de 14 yaşındayım, 74-75 kilogram civarındayım. Yazdan beri evde dumbbell ile çalışıyorum ama yeteri kadar protein almıyorum bazen günde 20 gram kadar bazen 60-70 gram kadar. Gittikçe güçsüzleşmeye başladım. Kaslarımda da bir ilerleme yok anladığım kadarıyla güç kazanmak yerine sadece şekil yapmışım hatta üç kaybına uğramışım. 1-2 ay önce 50 şınav çok rahat çekerken artık 10 şınavdan sonra içimde dayanılmaz bir bırakma isteği oluyor ve kollarım yanıyor. Bunun sebebi yeteri kadar protein almamam mıdır? Son bir örnek daha veriyim bu güç kaybım çok daha belirginleşti önceden şuan beni zorlayan çocuktan 3-4 tanesini birden dövebilecekkem artı çocuk beni tek başına yoruyor. Çocukda bir değişiklik yol bende var. Ya da bilek güreşinde bol ve kilo olarak üstün olan bi dostumu geçen yıl 10 saniyede nakavt ederken artık ona karşı direnemiyorum bile. Bu çocuklar spor yapmıyor ama ben yapıyorum onlarda bir değişiklik yok bende var. Çözümüm nedir?

Çözüm şudur ki sen gelişme çağında iskelet sistemini ve kas dokularını yorup , gelişmek yerine onarmaya ve hata bedenini eskitme yönünde bir yöntem izliyorsun. Sana tavsiyem acilen büyüme çağında vücut geliştirme yerine yüzme , güreş , basketball , voleyball gibi egzersizlere yönelmendir. Beslenme ve esneme hareketleri çok daha iyi olacaktır. 17-18 yaşından sonra başladığın fitness seni şuan ki halinden iyi hale getirecektir. Muhakkak arkadaşının gelişimi ve beslenmesi daha iyi yöndedir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı