Vücut geliştirmek sizce çok pahalı bir spor mu?

mrhouse

Centipat
Daha fazla  
Konu dışındaki konularda sık sık spor yapmaktan maddi sebeplerden dolayı vazgeçtiğini yazanları görüyorum. Aylık 1000 TL civarına spor yapmak mümkün değil mi? Size kendi hesabımı yazayım. 1.75 80kg 18 yaşında olduğunuzu var sayalım. Hafta'da 3-4 kez yoğun egsersiz yapmayı planlıyorsunuz diyelim. Bu durumda ne kadar protein almanız gerektiği

American Dietetic Association (ADA): at least 80 - 144 grams/day.
The Centers for Disease Control and Prevention (CDC): 68 - 239 grams/day (10-35% of daily caloric intake).
World Health Organization safe lower limit: 66 grams/day.

Biz ortalama 100 gram protein almayı hedefleyelim. 100 gram tavuk göğüs etinde 25 gram protein var.(Bazı siteler 25 bazıları 30 yazmış 25 olarak kabul ettim.)
Günlük 300 gram tüketiğinizde 75 gram alıyorsunuz. Geri kalan kısmıda zaten halihazırda yediğiniz gıdalardan aldığınızı varsayalım.

1 kg tavuk bonfile İstanbul fiyatı 73 TL m marketinde bunun 1 aylık maliyeti 73X0.3x30 = 657 TL'ye geliyor. Yuvarlayalım 700 diyelim. 700 TL tasarruf için spordan vazgeçmenizi ben büyük bir yanlış olarak görüyorum. Aynısını ben yapmıştım fakat şu an pişmanım getir götür işi yaparak bile çok rahat kazanabileceğiniz bir miktar. Diyelim ki benim hesabım yanlış. Günlük direkt tavuk göğsünden almanız gereken protein 150 gram diyelim 73X0.6x30 = 1314 TL'ye geliyor. Tavuk göğsünü 95 TL yapayım 95X0.6x30 = 1710 TL. Bu maliyetin üstüne aylık 150 TL gym ücretiniz olur. Aylığı daha düşük yerlerde var. (Bu arada Amerika'da millet 10 dolara üyelik alıyor. Bana gelip NYC fiyatı yazmayın.)

800-1900 TL arası bir maliyetiniz olur. Bu maliyeti de aşağı çekmek ya da artırmakta size kalmış. Benim burada yanlış yaptığım bir hesap mı var? Asgari ücret şu an 8500 TL 2-3 aylık çalışmanız 1 senelik spor ihtiyacınızı çok rahat karşılar. Ben iş bulmak burada kolay anlamında demiyorum fakat bazı arkadaşlar burada hiçbir şey yapamayacağını düşünüp çabalamayı bırakıyor gibi.

Olaya supplementler, vitaminler vs. dahil olursa değişir. Tabii o kadar uğraşmak istemeyenleri bilemem.

Aslında bu konuda önemli fakat eğer imkanı az ise bu tarz şeyleri diğer gıdalardan almanın yolunu bulması lazım. Kreatin almak istiyorsada para biriktisin 500 TL'ye alacağı 1 sene gider.

Aylık 150 TL salon kaldı mı? Sen onu 350-400 hesapla.

Yıllık alıp kredi kartına sonradan 12 taksit yaptırabilir. Kredi kartı yoksa çıkartması lazım. Eğer kredi kartını kötü bir şey olarak görüyorsada cihat e çiçek izlesin biraz kültürlensin.

Bence o kadar da pahalı değil. Pahalı olan sadece salon fiyatları ve supplementler o da zaten opsiyonel, almasanda olur.
Bende uzun yıllar sonra başlamıştım. Düzgün bir beslenme düzeni her türlü bence daha ucuza geliyor. Paramı tavuğa, yumurtaya, pirince, salataya, makarnaya, sebzeye harcıyorum. Ekstra olarak deli gibi lahmacun, kebap, döner, paketli gidalar, kola, fanta vs. içecekler içerdim. Artık bu ürünleri tuketmiyorum. Şuan abur cuburu yüzde 95 oranında azalttım. Yemiyorum yani. Sigarayida birakabilsem aylık 1000 TLde ordan azalır.
Sonuç olarak düzgün bir beslenme ve spor gayette ucuza mal edilebilir.

Bence o kadar da pahalı değil. Pahalı olan sadece salon fiyatları ve supplementler o da zaten opsiyonel, almasanda olur.
Bende uzun yıllar sonra başlamıştım. Düzgün bir beslenme düzeni her türlü bence daha ucuza geliyor. Paramı tavuğa, yumurtaya, pirince, salataya, makarnaya, sebzeye harcıyorum.
Nasıl pahalı değil?
Ekstra olarak deli gibi lahmacun, kebap, döner, paketli gidalar, kola, fanta vs. içecekler içerdim. Artık bu ürünleri tuketmiyorum. Şuan abur cuburu yüzde 95 oranında azalttım. Yemiyorum yani. Sigarayida birakabilsem aylık 1000 TLde ordan azalır.
Sonuç olarak düzgün bir beslenme ve spor gayette ucuza mal edilebilir.
Sigara içmiyorum zaten. 600-700 lira bursdan geliyor.
Noluyor anlamıyorum, hemen bitiyor.
Konu dışındaki konularda sık sık spor yapmaktan maddi sebeplerden dolayı vazgeçtiğini yazanları görüyorum. Aylık 1000 TL civarına spor yapmak mümkün değil mi? Size kendi hesabımı yazayım. 1.75 80kg 18 yaşında olduğunuzu var sayalım. Hafta'da 3-4 kez yoğun egsersiz yapmayı planlıyorsunuz diyelim. Bu durumda ne kadar protein almanız gerektiği

American Dietetic Association (ADA): at least 80 - 144 grams/day.
The Centers for Disease Control and Prevention (CDC): 68 - 239 grams/day (10-35% of daily caloric intake).
World Health Organization safe lower limit: 66 grams/day.

Biz ortalama 100 gram protein almayı hedefleyelim. 100 gram tavuk göğüs etinde 25 gram protein var.(Bazı siteler 25 bazıları 30 yazmış 25 olarak kabul ettim.)
Günlük 300 gram tüketiğinizde 75 gram alıyorsunuz. Geri kalan kısmıda zaten halihazırda yediğiniz gıdalardan aldığınızı varsayalım.

1 kg tavuk bonfile İstanbul fiyatı 73 TL m marketinde bunun 1 aylık maliyeti 73X0.3x30 = 657 TL'ye geliyor. Yuvarlayalım 700 diyelim. 700 TL tasarruf için spordan vazgeçmenizi ben büyük bir yanlış olarak görüyorum. Aynısını ben yapmıştım fakat şu an pişmanım getir götür işi yaparak bile çok rahat kazanabileceğiniz bir miktar. Diyelim ki benim hesabım yanlış. Günlük direkt tavuk göğsünden almanız gereken protein 150 gram diyelim 73X0.6x30 = 1314 TL'ye geliyor. Tavuk göğsünü 95 TL yapayım 95X0.6x30 = 1710 TL. Bu maliyetin üstüne aylık 150 TL gym ücretiniz olur. Aylığı daha düşük yerlerde var. (Bu arada Amerika'da millet 10 dolara üyelik alıyor. Bana gelip NYC fiyatı yazmayın.)

800-1900 TL arası bir maliyetiniz olur. Bu maliyeti de aşağı çekmek ya da artırmakta size kalmış. Benim burada yanlış yaptığım bir hesap mı var? Asgari ücret şu an 8500 TL 2-3 aylık çalışmanız 1 senelik spor ihtiyacınızı çok rahat karşılar. Ben iş bulmak burada kolay anlamında demiyorum fakat bazı arkadaşlar burada hiçbir şey yapamayacağını düşünüp çabalamayı bırakıyor gibi.
Hocam çok düz mantıktasınız.
Pirinci, sebzesi, yumurtasını vs. dahil edin.
Artı olarak bunun haricinde internetinin vs'de gideri var. Onlara ek olarak dahil etmek lazım.

Nasıl pahalı değil?

Sigara içmiyorum zaten. 600-700 lira bursdan geliyor.
Ne oluyor anlamıyorum, hemen bitiyor.

Hocam çok düz mantıktasınız.
Pirinci, sebzesi, yumurtasını vs. dahil edin.
Artı olarak bunun haricinde internetinin Vs'de gideri var. Onlara ek olarak dahil etmek lazım.

Ustam zaten yaşamak için halihazırda gıda tüketiyorsunuz. Onun hesabını dahil etmeye gerek yok bence. İnternetin giderini spora yazmak doğru değil. Spor yapmasanızda zaten internet kullanıyorsunuz yok ben spor yapmak için internet alacağım diyorsanız spor salonunun Wi-Fi'sini kullanabilirsiniz. Spor kıyafeti filan lazımsa onu da her spora gittiğinizde almıyorsunuz. Bir şort alın bir tshirt gidin. Şu an minimum gereklilikleri hesaplayarak yazdım.

Yok zengin işi falan değil, tabi bu biraz kişisel bir durum. Fiziğiniz ve ulaşmak istediğiniz fiziğe bağlı. Yok proteinimi 20 gram eksik aldım yok muz yiyemedim, geçin bunları. Kimse optimum gelişmek zorunda değil. Elinizden geleni yapın, olmadı olmaz. İllaki bir şekilde vücut kütleleniyor zaten.

Yok zengin işi falan değil, tabii bu biraz kişisel bir durum. Fiziğiniz ve ulaşmak istediğiniz fiziğe bağlı. Yok proteinimi 20 gram eksik aldım yok muz yiyemedim, geçin bunları. Kimse optimum gelişmek zorunda değil. Elinizden geleni yapın, olmadı olmaz. İllaki bir şekilde vücut kütleleniyor zaten.

Evet demek istediğim konu bu. Ama şu var yeterince protein almıyorsanız spor sonrası iyileşme bayağı uzuyor. Gelişimide etkiliyor.

Evet demek istediğim konu bu. Ama şu var yeterince protein almıyorsanız spor sonrası iyileşme bayağı uzuyor. Gelişimide etkiliyor.
Ya haftanın 3 günü antrenman atıyorsan zaten itiş çekiş bacak, 1 haftada senin kas illaki iyileşir, uzun iyileşsin; kısa iyileşsin, yine iyileşir. Bu beslenme olayı acayip derecede abartıldı, tabiki çok önemli bir faktör ama yok o eksik bu eksik, yarışmacı değilsin ne oluyor abi yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı