Windows 10'dan Linux'a geçmeli miyiz?

Ergosphere

Hectopat
Merhabalar, Windows 10'un son sürümünü kullanmaktayım ve uzun bir süredir Linux'e ilgim var. Linux'e yeni başlayan birisi olduğumdan şu an ana işletim sistemimin yapılmaması gerektiğini düşünüyorum, bu sebepten dolayı Dual Boot kurmak istiyorum. Yeni başlayanlara genelde Linux Mint öneriliyor fakat bir sorum var. Linux, Windows'a göre güvenli mi? Güvenliyse ne kadar güvenli? Yoksa Windows ile aynı güvenlik sistemine mi sahip? Güvenlik açısından şüphelerim var. Bilgilendirir misiniz? Çok teşekkür ederim.

Linux en güvenli işletim sistemlerinden birisidir. O yüzden web sunucularının çoğunluğu linux üzerine kuruluyor. Güvenlikle ilgili şüphelerin olmasın çok rahat bir şekilde kullanabilirsin.

Evet, eskisi kadar fazla oyun oynamıyorum, oyun oynamaya vaktim olmuyor daha doğrusu. Yeni başlayan birisi olarak Linux Mint mı kurmalıyım yoksa önereceğiniz bir Linux dağıtımı var mı?

Son düzenleme:
Çok fazla işletim sistemi var. Başlangıç olarak Linux Mint iyi bir sistem. Fedora'da aynı şekilde. Ben bir süredir Zorin OS kullanıyorum ve memnunum o da yeni başlayanlar için iyi bir seçenek olabilir.

Teşekkür ederim, Manjaro'ya bakacağım. Distrowatch'ta en ünlü dağıtım MX olarak gözüküyor. Bildiğim kadarıyla MX için Linux'e hakim olmak gerekiyor değil mi?

Ufak bir uyari; Linux degil, GNU + Linux ya da GNU/Linux. :)

GNU/Linux hem ozgur bir yazilim oldugu icin hem de dusuk pazar payi sayesinde piyasada daha az sayida virus bulunmasindan dolayi Windows'a gore asiri derecede daha guvenlidir.
Evet, eskisi kadar fazla oyun oynamıyorum, oyun oynamaya vaktim olmuyor daha doğrusu. Yeni başlayan birisi olarak Linux Mint mı kurmalıyım yoksa önereceğiniz bir Linux dağıtımı var mı?
Mint iyidir. Bunun disinda ElementaryOS ve Pop_OS! de GNU/Linux dunyasina yeni giris yapan kullanicilar icin uygun.

Merhabalar, Windows 10'un son sürümünü kullanmaktayım ve uzun bir süredir Linux'e ilgim var. Linux'e yeni başlayan birisi olduğumdan şu an ana işletim sistemimin yapılmaması gerektiğini düşünüyorum, bu sebepten dolayı Dual Boot kurmak istiyorum. Yeni başlayanlara genelde Linux Mint öneriliyor fakat bir sorum var. Linux, Windows'a göre güvenli mi? Güvenliyse ne kadar güvenli? Yoksa Windows ile aynı güvenlik sistemine mi sahip? Güvenlik açısından şüphelerim var. Bilgilendirir misiniz? Çok teşekkür ederim.
Önceliğin Oyun değilse, geri kalan herşeyi Linux ile daha hızlı, güvenli yapabilirsin. Biraz kurcalayarak kısa bir sürede Power User bile olabilirsin.

Ofisimde kullandığım bilgisayarımda (Bu bilgisayarı Profesyonle işlerimde kullanıyorum) Madencilik yaptığım bilgisayarımda Linux kullanıyorum. İlk geçiş için Linux Mint için bir +'da benden. Sonrasında kafana göre takılırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı