Windows 11 hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Ya bugün dedim ki artık her şey oturmuştur da güzelce kullanırım. Ya hayatımda bu kadar kötü bir OS görmedim. Güzel mi güzel temalar ve animasyonlar ama bu kadar kötü bir OS olamaz, en azından ben görmedim daha kötüsünü.

İşlemciyi tamamen kullandıramıyorum bir türlü. İşlemci desteği olmadığından da olabilir orasını bilmiyorum da ne kadar denediysem de işlemci tam verimle çalışmadı. Stres testinde önceden sabit %100 kullanım alabilirdim her çekirdek için. Şimdi ise %95 ile %100 arasında değişiyor.
(i7-7700HQ)

Görev Yöneticisi'ni açıyorum. Kapattıktan sonra döngüsel explorer.exe çökme ve başlatma sorunu oluyor.

ZIP dosyasının içindeki reg dosyasıyla karşılaştığı an şalterleri attı resmen. Yanıt Vermiyor'a geçti her şey birden. Ve evet kontrol ettim. ZIP'in içindeki reg dosyasını gördüğü an yapıyor. 5 dakika bekleyince reg dosyasına erişebildim orası ayrı konu. Başka programla girmeyi denedin mi derseniz denedim. 7-ZIP ile girmeyi denedim. Onda da aynı şey oldu. Reg dosyasını gördüğü anda o program da yanıt Vermiyor'a attı. Reg dosyasıyla Windows 11 pek iyi anlaşamıyor belli ki.

Görev çubuğu resmen çökmeye yer arıyor. Birkaç program kapatıyorum birden donuveriyor. Yanıt vermiyora geçip yine explorer.exe yeniden başlıyor.

Daha nicesi var da doldurmaya gerek yok. Sizin fikirleriniz nelerdir Windows 11 hakkında? Benzer sorunları yaşayan çok insan olmuş. Acaba burada da var mı?
Emektar Toshiba laptopuma RAM ve SSD yükseltmesi yapınca denemek amaçlı kurmuştum.
20220310_161822.jpg
Bir kaç gün kullandım işlemci zayıf olmasına rağmen gerçekten güzel seri çalışan stabil bir OS'du ama bir sıkıntı vardı o da fanın laptopu soğutmak için resmen pestili çıkıyordu. Windows 11 benim zayıf Pentium'umun resmen anasını ağlatıyordu. Hızda hiç bir problem olmasa da boşta %75lere varan bazen %100lere çıkan CPU kullanımı bilgisayarın sıcaklığını 55 derecelere çıkarıyordu. Sadece Edge'de iki sekme açsam 70leri bulan sıcaklık değerlerini görünce tası tarağı toplayıp Windows 8.1'e geri döndüm ve ısı değerlerim boşta fanı çalıştırmadan 35 derecelere internette sörf yaparken ise yine fan çalıştırmadan 45 50 derecelere kadar düştü.

Güzel OS ama zayıf bilgisayar varsa kullanımını tavsiye etmem.

Ben bug falan yaşamadım şu ana kadar fakat arayüz hiç uyumlu değil.

Bir uygulamayı açıyorsunuz yeni arayüz çıkıyor, diğer uygulamayı açıyorsunuz Windows 7'den kalma arayüz sizi karşılıyor. Sanki Windows 10'a tema uygulayıp bunu yeni sürüm yapmışlar gibi (gerçi öyle).

Ayrıca aşırı kullanışsız. Mesela artık taskbara sağ tıkladığımda sadece ayarlar çıkıyordu, eskiden Görev Yöneticisi'ni hep buradan açardım. Artık sabitlemek zorunda kaldım.

Veya sağ tık menüsü, istediğim şeylerin yarısından fazlası yok. Her seferinde "daha fazla seçenek göster" tuşuna basmak zorunda kalıyorum.

Uyumsuzluğa örnek vereyim. Mesela normalde sağ tık menüsü yenilendi. Fakat "geri dönüşüm kutusu"nu açınca eski menü geliyor. Masaüstü bile uyumlu değilse uygulamaları siz düşünün artık.

Xeon E5420, Celeron J1800, Celeron N2940, i5 4460 ve Ryzen 5 3600 ile beta sürecinden bu yana kullanmaktayım ki son üç işlemci her gün aktif kullanılan sistemler. Birkaç defa ses aygıtları ile alakalı problem yaşadım fakat daha sonra bu sorun giderildi ve haricinde bir problem kendi adıma görmedim. Ben özellikle ekran bölme ve çift monitör ile kullanımda Windows 10'dan çok daha verimli buldum. Sürükle bırak gibi bazı eksileri elbette var ancak benim için problem yaratmıyorlar. Şahsen sevdim ancak bayağı bir beğenmeyen kullanıcıda var.

Microsoft yanlış stratejilerle geliştirdi Windows 11'i, bu yüzden aşırı kararsız. Windows 12'ye aceleleri yok zaten, daha iyi olur.
Windows 7'den beri yanlış geliştirdiklerini düşünüyorum zaten.
Sistem performansı, çıkan sorunlar, arayüzün uyumsuzluğu da düşüncemi kanıtlıyor.

Geri
Yukarı