Witcher abartılıyor mu?

Eski çağlarda geçen her türlü yapımı sevmemişimdir. Sevsem bile oynamazdım Witcher 3'ü. Çünkü hakkında çok konuşuldu, çok övüldü.

RPG oyun bilmeyen tayfa bir anda RPG oyunların iyisine denk gelince tabii ki de Wiçir moruk en iyi oyun diye gezecek, bu tayfa ne Elder Scrolls bilir, ne Stalker, ne Fallout. Witcher 3 kesinlikle çok iyi bir oyun ama insanlar gerçektende abartıyor, şu an burada anket yapılsa kaç kişi Witcher 3 oynamadan önce, Witcher evreninin Lore'una baktı veya ilk 2 oyunu oynadı diye, çok az bir kitle çıkar. Sürü psikolojisi olduğu için millet anlamadan oynayıp bitirdikleri oyunları sebepsizce övüyor.
Misal ben bu hafta Witcher 2 başlayacaktım, girdim ve hiçbir şey anlamadım. Meğer önceki oyunun devamıymış. Hikayeyi okuyunca ne olduğumu ve amacımın ne olduğunu kavradım. Roleplay oyunları nimettir, herkes nasıl yiyeceğini bilemez. Hiçbir oyunun diğer oyundan üstün olduğunu düşünmezdim ama Roleplay oyunlarıyla tanışana kadar. :D

The Witcher 1' iki kez, The Witcher 2'yi üç kez bitirdim. Kitapları okudum, dizisini bitirdim. Şimdi The Witcher 3 oynuyorum, RTX desteği gelince tekrar bitirmeyi düşünüyorum.

Anlayacağınız seri ile baya hasır neşirim. Evrenini seviyorum, hikayesini seviyorum, karakterlerini seviyorum. Oyunda Zoltan'ı görünce seviniyorum 😀. Geralt'ın dostları sohbet ettiği masada kendimi oraya ait hissediyorum. Benim için oyundan daha fazla yani.

The Witcher 3'ün hikayesine, müziklerine ve grafiklerine laf ettirmem. Ama mekanikleri, oynanışı hakkında bu kadar korumacı olamam. Hatta The Witcher 3 bitince bir inceleme yazmayı düşünüyorum.

Baylar, bayanlar doğruya doğru oyun mekanik, oynanış bakımından ortalama bir oyun. Asla başyapıt olamaz. Objektif bakan herkes bunu rahatlıkla görecektir. Bir süre sonra bir çok şey tekrar ediyor. Mesela Ciri'yi bulana kadar Müge Anlı oluyoruz oyunda. Onun bunun akrabasını, dostunu bulana kadar bir hâl oluyoruz. Dövüş mekanikleri çok yavan. Vur kaçtan ibaret desem yeridir. Neyse kısa kesmek istiyorum, asıl yazacaklarım bahsettiğim incelemede olacak 😀.

Üstteki Uğur isimli arkadaş çok iyi açıklamış durumu. Oyun kültürü CS, LoL, FIFA, Rainbow, PUBG vb. ekseninde dönen adamın çemberine Witcher 3 girince dengesi şaşırıyor tabii. Hal böyle olunca başlıyor her yerde ballandıra ballandıra anlatmaya. Witcher 3'ü öve öve arşa çıkaran kitle bu zaten, ne önceki oyunları oynamış ne de lore hakkında gram bilgisi olmayan kitle. Rekabetçi oyunlar dışında güzellikler olduğunu görünce ne yapacağını bilmiyor tabi.
Witcher'ın asıl kitlesi BaW ile birlikte 11 yıl süren bir maceraya nokta koyup güzel anılarla birlikte köşesine çekildi. Zaten o insanları sağda solda Witcher'ı var olan/olmayan her oyunla kıyaslarken göremezsiniz. Ha bir de çok abartıldığı için oyunu kötülemek, balon demek veya çöp demek isteyenler var. Onlara hiç aldırmayın. Bu neymiş diye oynamak mı istiyorsunuz? Açın ilk oyundan oynayın, öyle hikayesini okudum özetini izledim falan geçin bunları. Tam deneyim istiyorsan hepsini sindire sindire oynaman lazım.

Witcher herkese hitap eden bir oyun serisi değil. Bu türü sevenler oyunu aşırı bir şekilde överken, sevmeyenlerin "Bu oyunun nesini seviyorsunuz?" demesi çok anormal bir durum değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı