XFX RX 590 sistemde donma ve mavi ekran sorunu

Onur BALCI

Hectopat
Daha fazla  
Sıfır parçalarla topladığım sistemimi 4 aydır kullanmaktayım. Sistemimi kullanmaya başladığımdan 3 hafta sonrasında oyunlarda donma, siyah ekranda kalma ve takılma gibi performans sorunları yaşamaya başladım. Birkaç defa mavi ekran hatası aldım. Sistemimin donanım özelliklerini ve sorunlar hakkındaki detayları aşağıda paylaşıyorum. Sorunun kaynağını tespit etmeme yardımcı olursanız çok memnun olurum.

İşletim sistemi:

- Windows 10 Pro sürüm 2004.

Ekran kartı sürücüsü:

- Radeon Adrenalin 20.9.1.

Oyunlardaki performans sorunları:

CS:GO, PUBG ve GTA 5 oyunlarında v-Sync kapalı kullanımda 30 dakika sonunda bilgisayarda donma sorunu oluşuyor. Bazen de oyunlar siyah ekranda kalıyor. Ancak v-Sync açık olarak kullandığımda ise daha uzun süre sonra sorunlarla karşılaşıyorum. Arkadaşlarımla sorunumu paylaştığımda çoğu bana sorunun ekran kartından kaynaklanabileceğini ifade ettiler. O nedenle kısa süre öncesinde sistemimi OCCT ile 3D testine soktum. Testin başlamsından yaklaşık 5 dakika sonra ekran siyaha döndü ve bunun üzerine reset attım. Daha sonraki günlerde Euro Truck Simulator oyununu v-Sync kapalı olarak açıp oynamaya çalıştım. Oyunda iken bilgisayar aniden çöktü ve mavi ekran hatası aldım. Hatanın minidump dosyasını buradan paylaşıyorum.

Donanım özelllikleri:

- AMD Ryzen 5 2600X CPU.
- 16 GB (2x8) 3000 MHz Adata RAM.
- XFX Radeon RX 590 OC Edition GPU.
- ASUS ROG STRIX B450-F anakart.
- Dark Guardian midtower kasa ve 750W 80+ Bronze PSU.
- XPG SX8200 512 GB M.2 SSD.
- Toshiba OCZ 480 GB SATA SSD.
- Dark CPU sıvı soğutma.

Yardımlarınızdan ötürü şimdiden teşekkürler. @Recep Baltaş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıfır parçalarla topladığım sistemimi 4 aydır kullanmaktayım. Sistemimi kullanmaya başladığımdan 3 hafta sonrasında oyunlarda donma, siyah ekranda kalma ve takılma gibi performans sorunları yaşamaya başladım. Birkaç defa mavi ekran hatası aldım. Sistemimin donanım özelliklerini ve sorunlar hakkındaki detayları aşağıda paylaşıyorum. Sorunun kaynağını tespit etmeme yardımcı olursanız çok memnun olurum.

İşletim sistemi:

Ekran kartı sürücüsü:

CS:GO, PUBG ve GTA 5 oyunlarında v-Sync kapalı kullanımda 30 dakika sonunda bilgisayarda donma sorunu oluşuyor. Bazen de oyunlar siyah ekranda kalıyor. Ancak v-Sync açık olarak kullandığımda ise daha uzun süre sonra sorunlarla karşılaşıyorum. Arkadaşlarımla sorunumu paylaştığımda çoğu bana sorunun ekran kartından kaynaklanabileceğini ifade ettiler. O nedenle kısa süre öncesinde sistemimi OCCT ile 3D testine soktum. Testin başlamsından yaklaşık 5 dakika sonra ekran siyaha döndü ve bunun üzerine reset attım. Daha sonraki günlerde Euro Truck Simulator oyununu v-Sync kapalı olarak açıp oynamaya çalıştım. Oyunda iken bilgisayar aniden çöktü ve mavi ekran hatası aldım. Hatanın minidump dosyasını buradan paylaşıyorum.

Donanım özelllikleri:

- AMD Ryzen 5 2600X CPU.
- Dark CPU sıvı soğutma.

Driverler vs. Güncelse bana da "some AMD problems demek." düşer.

İşletim sistemi:

Ekran kartı sürücüsü:

Donanım özelllikleri:

- AMD Ryzen 5 2600X CPU.
- Dark CPU sıvı soğutma.

RX 590, RX serisinde (şahsen) en sorunlu ve en sevmediğim kart onun yerine 1660 tercihinde ya da düzgün bir RXT serisinden alabilirdiniz yine de Nvidia candır.

Paylaşılmadı mı yoksa bana mı gözükmüyor?
RX 590, RX serisinde (şahsen) en sorunlu ve en sevmediğim kart onun yerine 1660 tercihinde ya da düzgün bir RXT serisinden alabilirdiniz yine de Nvidia candır.
Hocam kasada diğer parçalardan fiyat kıramayacağım için en uygun bunu bulmuştum ama nereden bilebilirdim ki bu sorunları yaşayacağım. Forumlarda benim hata ile karşılaşan pek kişi yok. Çözümünü de bulamıyorum kafayı yiyeceğim. Tez yazdığım için şimdilik garantiye de gönderemiyorum. Yaz ayını beklemem lazım onun için. İnşallah kesin çözümlü bir cevap gelir.
Paylaşılmadı mı yoksa bana mı gözükmüyor?
İlk yazımda eklemeyi unutmuşum. Sonradan düzenledim ama olmadı galiba. Şimdi tekrar attım. İndirilebiliyor mu? Sorun var mı?

Hocam kasada diğer parçalardan fiyat kıramayacağım için en uygun bunu bulmuştum ama nereden bilebilirdim ki bu sorunları yaşayacağım. Forumlarda benim hata ile karşılaşan pek kişi yok. Çözümünü de bulamıyorum kafayı yiyeceğim. Tez yazdığım için şimdilik garantiye de gönderemiyorum. Yaz ayını beklemem lazım onun için. İnşallah kesin çözümlü bir cevap gelir.

İlk yazımda eklemeyi unutmuşum. Sonradan düzenledim ama olmadı galiba. Şimdi tekrar attım. İndirilebiliyor mu? Sorun var mı?
İnsan empati yapınca üzülüyor. Sonuçta kolay alınmıyor umarım çaresi bulunur ama benim görüşümde bu AMD'nin kronik hastalığı gibi bir şey!

Hocam ilk 3 hafta hiçbir sorun yaşamadım. C diski olarak XPG kullanıyorum, Toshiba D diski olarak mevcut.
Gerçekten benim de aklıma çözüm gelmiyor ama önceki WHQL sürümünü ve Windows 20H2 sürümünü yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Aslında şimdi aklıma geldi... Oyunları çerçevesiz modda oyna ve ALT+R kombinasyonuyla ilgili bir bildirim veren ayar var onu kapat. Bende de oluyordu böyle çözmüştüm...

Edit: Radeon Overlay tam ayarın adı.

Gerçekten benim de aklıma çözüm gelmiyor ama önceki WHQL sürümünü ve Windows 20H2 sürümünü yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Aslında şimdi aklıma geldi... Oyunları çerçevesiz modda oyna ve alt+r kombinasyonuyla ilgili bir bildirim veren ayar var onu kapat. Bende de oluyordu böyle çözmüştüm...

Edit: Radeon overlay tam ayarın adı.

Edit: Radeon overlay tam ayarın adı. Dediğiniz şeyi bulamadım. Nasıl bakabilirim buna. Daha açık anlatır mısınız lütfen?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu linkteki adımları izleyerek çözüme kavuşabilirsiniz. Ben denedim 2 saattir GTA5 oynuyorum takılma atma ya da mavi ekran sorunu görmedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı