Yağmur suları nereye gidiyor?

Daha fazla  
Herkese selam. Yaşadığım bölgede (Çukurova ve çevresi) dün akşamdan beri şiddetli yağmur yağıyor. Tüm yurtta olduğu gibi sağlam yağış olmayalı epey süre olmuştu. Şimdi ise aklıma birkaç şey takıldı. Bu yağmur suları nereye gidiyor? Toprağa nehirlere, göllere, sokaklara yağıyor peki sonrasında her yere yağan bu su barajlara nasıl ulaştırılıyor veya nasıl içme suyu olarak bize geri dönüyor? Baraj, nehir vs. olmayan yere yağdığı zaman hangi yolla içilebilir suya dönüşüyor? Yağan yağmurdan içilebilir su kazancı yüzde kaç? Yağmur suyu neden apartmanların tepesinden sokağa akıyor? Dağlara yağan yağmur su kaynağı olarak kullanılıyor mu?

Sadece baraja ulaşmıyor sular. Toprağın suyu emmesi ile birlikte yer altı sularına karışıyor. Şehirlerdeki altyapı ile belirli yerlere taşınıyor. Veya gün içerisinde farketmesen de yavaş yavaş buharlaşıp gökyüzüne doğru yol alıyor. Ayrıca yağmur içme suyu oluşturmaz genelde. İçme suyu kaynaktan gelen sudur. Benim gibi Çukurova'da isen Toros Dağları'nda yer alan kaynaklar bu görevi üstlenir mesela.

Yağmur suyu neden apartmanların tepesinden sokağa akıyor? Bu soruyu tam anlamadım ama şehirde yer alan alt yapıya karışması için sokağa akar. Sürekli tepede kalsa apartmanın yapısına da zarar verir ve kimse çatısının göllenmesini istemez.

Yağmur suyu neden apartmanların tepesinden sokağa akıyor? Bu soruyu tam anlamadım ama şehirde yer alan alt yapıya karışması için sokağa akar. Sürekli tepede kalsa apartmanın yapısına da zarar verir ve kimse çatısının göllenmesini istemez.
Yani hocam apartmanlardan gelen suları mahallelerde depolar yapıp kısa vadeli biriktirsek ve arıtılsa, bakım yapılırken vs. su kesileceği zaman bir süreliğine musluklardan bu sular akıtılsa diye bir düşündüm böyle yapılıp vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi bana daha mantıklı geldi. Çünkü olduğumuz yerde neredeyse her hafta su kesiliyor gerçekten can sıkıcı oluyor bir yerden sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı